به گزارش جویباران،دولت ائتلافی اتریش از اصلی ترین مخالفان رویکرد فعلی اتحادیه اروپا در قبال پناهجویان محسوب می شود. اظهارات اخیر سباستین کورتز، صدر اعظم اتریش نشان دهنده این مخالفت عمیق و مبنایی است.

چالش مقامات اروپایی بر سر بحران پناهجویان همچنان ادامه دارد. از زمان شکل گیری دولت ائتلافی اتریش، این چالش تقویت شده است. دولت ائتلافی اتریش متشکل از حزب آزادی و جریان راست میانه، از اصلی ترین مخالفان رویکرد فعلی اتحادیه اروپا در قبال پناهجویان محسوب می شود.

اظهارات اخیر سباستین کورتز، صدر اعظم اتریش نشان دهنده این مخالفت عمیق و مبنایی است. صدر اعظم جوان و جدید اتریش که از اصلی ترین منتقدان سیاست های مهاجرتی اتحادیه اروپا در برهه فعلی محسوب می شود در این خصوص اظهار کرده است: توزیع مهاجران در اتحادیه اروپا بر اساس سهمیه مشخص و ثابت راهی نادرست ارزیابی است. اینکه کشورها را به پذیرش پناهندگان مجبور کنیم به اروپا کمکی نمی کند. من به طرح تقسیم ۱۲۰ هزار پناهنده در اتحادیه اروپا که وزرای کشور این اتحادیه حدود ۲ سال پیش درباره آن توافق کردند انتقاد دارم. اگر ما این راه را در پیش گیریم همچنان اتحادیه اروپا را بیشتر از هم جدا می کنیم. کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید خود در این باره تصمیم بگیرند که چه تعداد پناهنده را بپذیرند.

با این حال سران اتحادیه اروپا معتقدند که تنها راه مقابله با بحران مهاجرت و حضور پناهجویان در اروپا، تعهد پذیری همه اعضای اروپای واحد در قبال این مسئله است. در غیر این صورت، تنها کشورهایی مانند آلمان، سوئد با بحران پناهجویان درگیر خواهند بود و این مسئله، ضریب آسیب پذیری اجتماعی و امنیتی در آنها را افزایش خواهد داد.

از سال ۲۰۱۵ میلادی تا کنون (که شاهد حضور گسترده پناهجویان در اروپا بوده ایم)، شاهد بروز انتقادات گسترده ای در اروپای واحد بر سر نحوه مواجهه با این بحران بوده ایم.

در هر حال، صدر اعظم اتریش در نخستین موضع رسمی خود در قبال اتحادیه اروپا، طرح سهمیه بندی مهاجران را کاملا بی معنا دانسته و به آن حمله کرده است. سباستین کورتز در این خصوص استدلال خاص خود را دارد: مهاجرانی که پا در مسیر اروپا قرار می دهند نمی خواهند به بلغارستان یا مجارستان بروند.

آن ها بخصوص می خواهند به آلمان، اتریش یا سوئد بیایند. در کنار بلغارستان و مجارستان همچنین جمهوری چک و لهستان هم نمی خواهند پناهندگان را بپذیرند. در حال حاضر بر اساس اطلاعات اداره آمار اروپا اکثر مهاجرانی که به اتحادیه اروپا می آیند خواستار پناهندگی در آلمان هستند.”

فراتر از این مواضع، صدر اعظم اتریش از اصلی ترین منتقدان قرار داد و طرح مشترک اتحادیه اروپا و ترکیه بر سر کنترل بحران پناهجویان است. دولت جدید اتریش قویا معتقد است که این قرار داد باید فسخ شود و متعاقبا، مذاکرات ترکیه بر سر پیوستن به اتحادیه اروپا نیز رسما پایان یابد. با این حال، مقامات اتریشی عملا طرح جدید و جایگزینی را برای حل بحران پناهجویان در اروپای واحد پیشنهاد نکرده اند.

آنها صرفا منتقد وضع موجود محسوب می شوند. نکته مهم و قابل توجه دیگر اینکه اتریش در نیمه دوم سال جدید میلادی ( سال ۲۰۱۸) ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد گرفت. بدون شک در این صورت، شاهد تشدید منازعات دولت ائتلافی اتریش و دیگر اعضای اتحادیه اروپا بر سر حل و فصل بحران پناهجویان خواهیم بود.

موضوعی که از اکنون نگرانی هایی را در میان سران اتحادیه اروپا از جمله آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان برانگیخته است. در هر حال، اظهارات صدر اعظم اتریش نشان می دهد که بحران پناهجویان اروپا در سال جدید میلادی نیز به قوت خود باقی خواهد ماند.