به گزارش جویباران، اینترنت یک منبع عالی برای ایجاد شغل است. اما برای رسیدن به چنین امری باید یک برنامه ریزی درست و کاربردی را تجربه کنید. وقتی بتوانید کار خود را با برنامه جلو ببرید بی شک به موفقیت های بزرگتری دست خواهید یافت. شما می توانید با ایجاد یک وب سایت حرفه و یا (LinkedIn profile) همان استفاده از شبکه های مجازی به صورت آنلاین و حرفه ای برای خود شغل ایجاد کنید. همچنین شما می توانید با پیگیری سایت های مختلف به دنبال فرست های شغلی جدید در دنیای مجازی باشید. با گسترش کامپیوتر و فراگیر شدن دنیای اینترنت بی شک موقعیت های شغلی اینترنی فراوانی به وجود آمده است که شما می توانید با توجه به تخصصی که دارید در دنیای اینترنت، موفقیت‌های شغلی بزرگی را برای خود ایجاد کنید. در ادامه این گزارش شما را با روش‌های موثر برای پیدا کردن یک شغل آنلاین آشنا می کنیم تا با پیروی از آن بتوانید یک شغل آنلاین با درآمدی خوب در اختیار داشته باشید.

 

روش‌های موثر برای پیدا کردن یک شغل آنلاین

 

ایجاد فرصت شغلی به صورت آنلاین

استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای ایجاد شغل

یکی از مهمترین و بهترین راه های برای ایجاد شغل به صورت آنلاین استفاده از شبکه های مجازی است بسیاری از کارفرمایان در این چنین شبکه هاییی به دنبال کارمند هستند. فقط کافیست رزمه ای را که برای جذب نیرو در چنین سایت های است را با دقت پر کنید و منتظر تماس آن ها باشد. وقتی می خواهید چنین لیست هایی را ذپر کنید دقت داشته باشید هر گونه حرفه ای را که فکر می کنید در چنین محیطی مناسب است را عنوان کنید.

البته شما می توانید کارایی خود را به طور کامل در شبکه های مجازی عنوان کنید به طور مثال در یک بخشی از سایت شخصی خود به مجموعه کارایی که انجام داده اید بپردازید در چنین صفحه ای می توانید توانایی شخصی خود را نیز لحاظ کنید تا در صورت مشاهده افراد نیازمند بتوانید با آمن ها در تامل باشید. سعی کنید در معرفی خود حتما اسم، آدرس و یک شماره تلفن معتبر را لحاظ کنید تا دست یابی شما آسان باشد. لینک دادن به دوستان آشنایان نیز می تواند راهی برای معرفی شما باشد.

بسیار مهم است که رزومه شما به به روز رسانی شده باشد چرا که وقتی افرادی آن را مشاهده کنند و بخواهدند برای همکاری با شما تماس حاصل کنند ممکن است شماره تلفنی را ثبت کرده باشید که دیگر از آن استفاده ای نمی کنید سعی کنید با گذشت زمان هر آنچه که احساس می کنید برای کار در دنیای مجازی مفید است و شما در آن تخصص دارید را در وب سایت خود لحاظ کنید به روز بودن یک شاخصه بسیار مهم برای معرفی شما به سایر افراد است. سعی کنید اسنادی که ثابت می کند شما در یک زمینه خاص مهارت دارید را روی سایت خود بارگذاری کنید تا دافراد بتوانند با دانلود آن به مجموعه کاریی های شمات پی ببرند و در صورت نیاز با شما تماس حاصل کنند. یادتان نرود در بخش معرفی خود هر آنچه را که لازم است را لحاظ کنید تا افراد جویا کارمندان جدید راحت تر بتوانند با شما ارتباط برقرار بکنند.

در بعضی از مواقع حتی شما می توانید در برخی از سایت های کاریابی اینترنتی عضو شوید و رزمه خود را در اختیارشان قرار دهید تا در صورت نیاز با شما تماس برقرار کنند.

استفاده از موتور جستجوگر در اینترنت

وقتی شما درون اینترنت نام و کارهایی که در آن‌ها تخصص دارید را وارد می کنید (استفاده از یک وب سایت) بی شک وقتی اسم خود را سرچ می کنید رزمه شما نیز قابل دسترس خواهد بود. در گام اول سعی کنید اسم خود را متور های جستجو گر اینتر نت سرچ کنید تا بفهمید بهمراه اسمتان چه مواردی بالا می آید. بسیاری از کارفرمایان حرفهای برای پیدا کردن رزومه شما اتبتدا اسمتان را درون اینترنت سرچ می کنند تا مطمئن شوند که کارهایی که کرده اید نیز در آنجا قابل روئیت هست یا نه؟ توجه داشته باشید وقتی اسم شما سرچ شود و یک بازخورد نامربوط مشاهده شود بی شک برای همکاری با شما تماس نخواهند گرفت. یکی از روش های بالا بردن و اثر بخشی کارایی شما در اینتر نت این است که کار های مثبت و تاثیر گذار خود را درون موتور های جستجوگر بارگذاری کنید. سعی کنید کارایی ها و هر گونه معرفی مثبتی که از خود سراغ دارید را درون وب سایت های مختلف و حتی رسانه های اجتماعی بارگذاری کنید تاذ بیشتر معرفی شوید. اگر اسم و یا کارایی تان درون موتورهای جستجو گر نیست سعی کنید رزومه خود را در سایت های کاریابی ثبت کنید و منتظر تماس باشید.

هر گونه اطلاعات منفی در مورد خودتان را در رسانه های اجتماعی و وب سات های شخصی را حذف کنید

سعی کنید هر گونه اطلاعات منفی که از شما در شبکه های اجتماعی و یا وب سایت شخصی تان است را حذف کنید. هر گونه عکس ها و یا فایل های منفی می توانند باعث شوند تا کارفرمایی که دوست دارد با شما همکاری کند با دین این گونه موارد منفی از کار خود منصرف شود و علاقه ای برای همکاری با شما پیدا نکند در واقع رفتارها و هر گونه مورد منفی می تواند یک فرصت سوزی برای اشتغال در دنیای مجازی باشد. در ضمن به هیچ عنوان در وب سایت ها شخصی و یا شبکه های اجتماعی که در آن ها عضو هستید موضع سیاسی نداشته باشد چرا که ممکن است این کار به ضررتان تمام شود.

تنظیمات خصوصی را روی شبکه های اجتماعی خود اعمال کنید

سعی کنید با با تنظیم شبکه های اجتماعی خود حالت خصوصی و غیر خصوصی را رعایت کنید. به طور مثال اگر دوست ندارید برخی مسسائل شخصی تان را در گروهی که هستید به اشتراک بگذارید گزینه خصوصی را فعال کنید و در قسمت عمومی شبکه های اجتماعی می توانید به معرفی خود و کارهایی که می توانید انجام دهید را قرار دهید این کار به شما این امکان را می دهد تا در گروه شبکه های اجتماعی بیشتر دیده شوید. سعی کنید بیش از اندازه مجاز مسائل و یا فایل های خصوصی تان را در دسترس عموم قرار ندهید.

عضویت در وبلاگ‌ها و وب سایت‌های حرفه‌ای

سعی کنی با عضویت در وبلاگ ها و وب سایت های حرفه ای با دیگران تبادل نظر داشته باشید. این تبادل نظرات باعث می شود تا تجربیات هم را دراختیار یکدیگر قررا دهید و در صورت پیدا شدن کار جدید می توانید درخواست کارفرما با شرایط خاص خودش را در گروه به اشتراک بگذارید تا در صورت دارا بودن شرایط لازم برای استخدام اقدامات لازمه را انجام دهید. شما همچنین در چنین گروه هایی می توانید فیلم های آموزشی را بارگذاری کنید و سپس با دانلود کردن شان چنین تجربیات ی را به اشتراک بگذارید.

شما می توانید در وب لاگ خود لینک وب سایت خود را بارگذاری کنید این کار باعث می شود اشخاصی که دوست دارند با شما بیشتر آشنا شوند و به توانایی تان در زمینه اینتر نت پی ببرند دسترسی راحتری به شما داشته باشند شما می توانید در وب سایت خود مهارت ها و حتی اسم و آدرس خود را لحاظ کنید. شما می توانید در وب سایت خود به صورت حرفه ای کاراهای که می توانید انجام دهید را لحاظ کنید.

تسلط درست برای جستجوی شغلی

به دنبال مشاغلی باشید که درباره آن تجربه دارید

سعی کنید اطلاعات جامعی از کارهایی که می توانید در اینترنت انجام دهید، را تهیه کنید. شما با این کار به توانایی های خود برای انجام کارهای درخواستی پی می برید و راحتر می تواند کارهای اینترنتی محول شده به خودتان را انجام دهید. سعی کنید وقتی به دنبال شغل آنلاین هستید شرایط جسمی و روحی خود را برای انجام کار مورد نظر در نظر داشته باشد. نیازی ندارد که وقت باارزش خود را برای پیدا کردن هر نوع شغل آنلاینی به هدر بدهید فقط کافی است در مورد آن شغلی که مهارت و یا تجربه کافی برای انجام آن را دارید، را در موتورهای جستجو گر سرچ کنید. تا به یک جواب درست برسید.

خوبی موتورهای جستجوگر این است که شما هر کلمه ای را در آن سرچ کنید، معمولا مطالب مربوط به آن کلمه خاص باز می شود بطور مثال کافیست گزینه فروشنده آنلاین را سرچ کنید کلماتی که مربوط به استخدام درباره فروش آنلاین نیز باشد در سرچ شما می آید و با باز کردن لینک مربوط می توانید به اطلاعاتی که نیاز دارید برسید.
به فکر هدفمند کردن کارهایی خود باشید اگر قرار است در یک فروشگاه آنلاین کار کنید بهتر است اطلاعات کافی درباره نحوی فروش و دیگر اطلاعات مورد نیاز را از قبل کسب کرده باشید تا در صورت پیشنهاد کار دوچار مشکل نشوید. سعی کنید چند کلمه کلیدی را برای سرچ در نظر داشته باشید معمولا کلمات کلیدی برای سرچ کردن، کارتان را راحت می کنند.

سایت های کاریابی را امتحان کنید

برخی سایت های فهرست هایی از برخی مشاغل در اینتر نت ارائه می دهند در چنین سایت هایی شما می توانید با انواع شغل های حرفه ای و غیر حرفه ای به صورت آنلاین آشنا شوید. مشکل کاریابی در این چنین سایت هایی این است که افراد متقاضی کار تعدادشان زیاد است از این رو برای رسیدن به یک کار خوب باید با افراد بسیار زیادی رقابت کنید تا بتوانید کارفرمای جدید خود را متقاعد کنید تا از شما برای پیش برد کارهایش کمک بگیرد و به نحوی استخدام شوید.

بسیاری از سایت های کاریابی به شما این امکان را می دهند تا رزمه خود را ذکر مشخصات در آن ها ثبت کنید. البته برخی از این سایت ها این امکان را به شما می دهند تا با کارفرمایان جویای کارمند به صورت آنلاین ارتباط داشته باشید. سعی کنید با دوستان خود دراین رابطه ارتباط مصم داشته باشید تا در صورت نیاز به شما از طرف یک شخص دیگر پیشنهاد کار بدهند.

درخواست کار در شبکه های اجتماعی

وقتی به فکر کاریابی هستید سعی کنید درخواست کاری خود و حتی نوع کاری که توانایی آنجام آن را داردی در شبکه های اجتماعی بین دوستان خود به اشتراک بگذارید. سعی کنید در چنین گروه های حتی مدارک گواهینامه های شغلی که دارید را نیز عنوان کنید تا در صورت لزما دوستانتان بتوانند شما را به دیگران که جویای کارمندانی با الگوی کاری شما هستند آشنا کنند.

بهتر است به دوستان خود درباره عدم همکاری با شغل قدیم خود را عنوان کنید و درخواست شغل جدید را نیز بیان کنید تا اشخاصی که می توانند برای شما کاری بکنند شرایط و با نوع درخواستتان آشنایی داشته باشند. در انتهای پیامتان تشکر کردن را از یاد نبرید.

در مورد جستجوی شغلی خود در رسانه های اجتماعی نگران نباشید. اکثر مردم چنین موقعیتی را تجربه کرده اند و موقعیت فعلی شما را درک می کنند و خوشحال می شوند تا بتوانند برای شما کاری انجام دهند.
شما حتی می توانید در شبکه های اجتماعی عکس هایی از هنگام کار کردن خود بگذارید. شما با این کار به نحوی خودتان را معرفی می کنید. گرچه بیشتر افرادی که در شبکه های اجتماعی جز برای تفریح و چت های خودمانی در نظر نمی گیرند شما می توانید از این ابزار به عنوان یک کار یاب موثر مورد استفاده قرار دهید.

مرور بر وب سایت های دولتی

برخی از سایت های دولتی گزینه های خوبی برای کار یابی ارائه می دهند. سعی کنید روزی یک بار به چنین سایت هایی سر بزنید تا احیانا اگر درخواست همکاری شد شما بتوانید فرم استخدام زودتر از بقیه را پر کنید. با یک سرچ ساده در باره اورگان های دولتی به راحتی می توانید به چنین سایت هایی دسترسی داشته باشید. شاید جذب شدن در چنین سایت های بسیار مشکل باشد اما امیدتان را ازدست ندهید.

بررسی وب سایت های حرفه ای

برای شروع ابتدا باید یک لیست از تمام وب سایت های حرفه ای تهیه کنید. شما می توانید بنا به رشته و یا کاری که دوست دارید به صورت آنلاین انجام دهید این لیست را تهیه کنید یادتان نرود استفاده از کلمات کلیدی برای سرچ چنین سایت هایی بکارتان می آید. معمولا سایت های حرفه ای هر چند مدت یک بار فراخوان جذب نیرو می زنند وقتی وقتی شما به چنین سایت هایی دسترسی داشته باشید به راحتی می تواند رزومه خود را برای استخدام ارائه دهید. البته چنین سایت هایی معمولا یکسری آموزش ها را به صورت فیلم در سایتشان بارگذاری می کنند.

استفاده از وب سایت دانشگاه ها

بسیاری از دانشگاه ها و دانشکده ها دارای وب سایت های آنلاین بسیار فعالی هستند و حتی برخی از آنها لیست کاری نیز ارائه می دهند. ارتباط داشتن با چنین وب سایت های می تواند به کتارتان بیاید چرا که بسیار از استادان دانشگاه با شرکت های مختلف در ارتباط هستند از اینرو آشنایی با چنین افرادی می تواند راهی موثر برای رسیدن به یک شغل آنلاین باشد. وقتی شما با یک محیط آموزشی در ارتباط باشید بیشتر از سایر مردم می توانید نیاز های آنلاین جامعه را درک کنید از این رو برای رویاروی با چنین ایده هایی آمادگی بیشتری برای ارائه خدمات دارید.

بررسی وب سایت های کسب و کار محلی

بررسی وب سایت های محلی به شما این امکان را می دهد تا با نیازهای بومی منطقه خود بیشتر آشنا شوید. این امر به شما این امکان را می دهد تا بهتر بتوانید خود را با نیازهای بوی منطقه خود وفق دهید و در صورت نیاز آموزش های جدید را فرا بگیرید. از دیگر مزایای بررسی سایت های محلی این است که شما در اولویت جذب نیرو قرار دارید و این امر می تواند یک گزینه برتر برای جذب شما باشد.

اقدامات لازم برای جذب شدن در کار جدید

یک رزومه جامع از خود بنویسید

اگر از سایت برای شما پیشنهاد کار شد سعی یک رزومه کامل تهیه کنید. در این روزمه علاوه بر اسم، آدرس، و یک شماره تلفن معتبر، لیستی از مهارت‌های حرفه ای که تا کنون انجام داده اید را ارئه کنید. برای اینکه در فرمت های ارسالی خود صرفه جویی کرده باشید سعی کنید اطلاعات را به شکل PDF و یا دیگر فرمت‌ها در اختیار شرکت جدید قرار دهید.

نامه ای اداری و مودبانه بنویسید

معمولا اکثر کارفرمایان از کسانی که می خواهند استخدام کنند علاوه بر رزومه درخواست کتبی یا همان نامه نیز می خواهند.خوبی نوشتن نامه این است که شما فرصت کافی برای نوشتن توانایی خود دارید از این رو کارفرما با خواندن نامه شما اطمینان بیشتری برای جذب کردنتان پیدا می کند چرا که نامه نوشتن به نوعی می تواند شخصیت و مقدار توانایی تان را نشان دهد. سعی کنید در نامه ای که می نویسید نهایت ادب را رعایت کنید و همچنین از تمامی مهارتهایی که می توانید انجام دهید را یادآوری کنید.

در صورت اطمینان از جذب، مدارک خود را ارئه دهید

وقتی که می خواهید با شرکتی در رابطه با کار آنلاین همکاری کنید، سعی کنید قبل ازاینکه مدارک شخصی خود را در اختیارشان قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که شما را جذب خواهند کرد چرا که هر شخصی با خواندن رزومه و نامه شما به راحتی می تواند برای جذب و یا عدم جذبتان تصمیم بگیرد. چر که شما برای ارئه دادن مدرک باید وقت تلف کنید بهتر است قبل از مطئن شدن دست به این کار نزنید.

مراقب کلاهبردارها باشید

این ایده کاملا بجا است که باید مراقب کلاهبردارها باشید، شاید انچنان به چشم نیاید که جستجوی آنلاین چگونه می تواند باعث متضرر شدن شما شود. به هیچ عنوان در هنگام گفتگو برای جذب شدن در شرکت های آنلاین، پول و یا هر چیز ارزشمند دیگر پرداخت نکنید. همچنین در برخورد با هر شخصی در دنیای مجازی به هیچ عنوان اطلاعات بانکی را در اختیارشان قرار ندهید برخی از کلاهبردارها ممکن است بگویند برای اینکه بتوانند به شما حقوق بدهند باید در مورد حساب های شما اطلاعات داشته باشند. در مورد شرکت هایی که پیشنهاد های رویایی می دهند کمی بیشتر فکر کنید که آیا با توجه به کاری که قرار است شما انجام دهید چرا این مبلغ زیاد را در نظر گرفته اند. کلاهبرداران با عنوان های گوش پر کن و جذاب سعی می کنند تا شما را وسوسه کنند و به دام خود بیاندازند. اگر برای جذب شما بیش از اندازه با شما تماس حاصل کردند و با توضیحات اضافی قصد داشتند که شما را مجاب کنند به این چنین رفتارهایی حتما شک کنید و محترمانه از آن ها فاصله بگیرید.