به گزارش جویباران،یک پایگاه خبری صهیونیستی می‌گوید دولت آمریکا پس از مواجهه با مخالفت محمود عباس با طرح ترامپ برای انتقال سفارت، طرحی برای قطع ارتباط با تشکیلات خودگردان آماده کرده است.

پایگاه خبری صهیونیستی «دبکا» نزدیک به منابع امنیتی این رژیم، از آماده شدن دولت آمریکا برای قطع روابط خود و متحدان عربش با تشکیلات خودگردان فلسطین به دلیل موضع‌گیری‌های ضدترامپ «محمود عباس» خبر داده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا اخیراً، قدس شریف را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و اعلام کرد که سفارت کشورش را به این شهر مقدس منتقل می‌کند.

این تصمیم ترامپ با مخالفت بین‌المللی بخصوص مخالفت جامعه اسلام روبرو شد تا جایی که پنج‌شنبه هفته گذشته، مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه‌ای علیه این اقدام ترامپ صادر کرد. «ریاض مالکی» وزیر خارجه تشکیلات خودگردان هم در این نشست سخنرانی کرد که گویا اصلاً به مذاق آمریکایی‌ها خوش نیامده است.

منابع پایگاه خبری دبکا گفته‌اند که مقامات دولت ترامپ، تصمیم خود را برای قطع تدریجی همه روابط با تشکیلات خودگردان، گرفته‌اند و این قطع روابط، نتیجه مستقیم بی‌اعتنایی این مقام فلسطینی به هشدارهای مکرر افراد مختلف، در خصوص تبعات سرشاخ شدن با ترامپ است.

دو مورد از این هشدارها، هفته گذشته و پس از احضار محمود عباس به عربستان و امارات توسط ولیعهد سعودی و امیر اماراتی به مقام فلسطینی داده شده است. حتی شیخ «تمیم آل ثانی» امیر قطر هم که این روزها روابط چندان مناسبی با دیگر همسایگان عربش ندارد، به محمود عباس هشدار داده که در برابر تصمیم ترامپ، قد علم نکند.

آنطور که دبکا گزارش داده، طرح آمریکایی‌ها برای تنبیه فلسطینی‌ها و دولت خودگردانشان، در ۸ محور ذیل آماده شده است:

طرح آمریکایی آماده شده برای ادامه مذاکرات سازش، به رام‌الله ارسال نمی‌شود و فقط به مقامات صهیونیست و سران کشورهای عرب متحد آمریکا تقدیم می‌شود
تعامل مقامات آمریکایی و مقامات تشکیلات خودگردان هم در سطوح عالیه و هم در سطح تعاملات روزانه، به حالت تعلیق در می‌آید
به ظاهر اعلام می‌شود که محل دفتر تشکیلات خودگردان در واشنگتن، تغییر می‌یابد ولی هدف اصلی این تغییر، بستن این دفتر است
مقامات فلسطینی دیگر به نشست با مقامات آمریکایی بخصوص در وزارتخانه‌های خارجه و خزانه‌داری، دعوت نمی‌شوند
مقامات فلسطینی دیگر در جلسات شورای امنیت ملی آمریکا که دستور کارش، سیاست‌های خاورمیانه‌ای آمریکاست، حضور نخواهند داشت. مقامات آمریکایی پس از بهبود وضع جسمانی «صائب عریقات» مذاکره‌کننده ارشد فلسطینی در روند سازش»، به دیدار وی رفته و گفته بودند که او دیگر به کاخ سفید دعوت نخواهد شد
کاخ سفید هیچ بیانیه عمومی در خصوص قطع کمک‌های مالی به فلسطینی‌ها، صادر نمی‌کند زیرا این کمک‌ها، در بودجه با عنوان بودجه پروژه‌های اقتصادی خاص توجیه شده و مقامات دولتی، به راحتی با استناد به تصمیم خود برای بازنگری در نحوه هزینه‌کرد بودجه این پروژه‌ها، پولی را که در اصل برای تشکیلات خودگردان کنار گذاشته بودند، به خزانه بازمی‌گردانند
کاخ سفید همه کمک‌های مالی به آژانس امداد ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) را قطع می‌کند
دولت آمریکا در تعامل نزدیک‌تر با عربستان سعودی، امارات و قطر، از دولتمردان این کشورها خواهد خواست که کمک‌های مالی به تشکیلات خودگردان را متوقف یا کند کنند.

منابع دبکا گفته‌اند که مقامات تشکیلات خودگردان خبر تصمیم ترامپ برای قطع کمک‌های مالی را شنیده‌اند و از این خبر، به شدت پریشان شده‌اند. این پایگاه صهیونیستی همچنین مدعی شده که محمود عباس در سفر به قطر، افزایش کمک‌های مالی این امیرنشین متمول را خواستار شده که با جواب «نه» دوحه مواجه شده است.

همزمان کانال ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داده است که واشنگتن قصد دارد تا زمان کنار رفتن محمود عباس از ریاست تشکیلات خودگردان، ارائه «طرح صلح» به فلسطینی‌ها را به تعویق بیاندازد.