به گزارش جویباران،منابع عالی رتبه در دولت عراق اعلام کردند که حیدر العبادی فهرست شروطی را که اربیل پیش از آغاز هرگونه مذاکره‌ای باید اجرا کند، ارائه داده است.

به گزارش العربی الجدید، یک وزیر برجسته عراقی اعلام کرد که حیدر العبادی، نخست وزیر عراق فهرست شروط برای ازسرگیری مذاکرات با دولت اربیل را به میانجیگران تحویل داد و این فهرست به دولت اربیل تحویل داده شد.

از برجسته‌ترین شروطی که تعداد آنها به ۱۳ شرط می‌رسد، لغو همه پرسی و اعلام رسمی و صریح ملغی شدن همه پرسی، تحویل تمامی گذرگاه‌های مرزی و فرودگاه‌ها در کردستان به دولت فدرال، تحویل درآمدهای نفتی و غیر نفتی اقلیم و درآمدهای مالیات‌ها به دولت بغداد، تحویل تمامی افراد تحت تعقیب دولت عراق که در اقلیم کردستان هستند، بازگشت به خط مرزی اداری اقلیم کردستان پیش از سال ۲۰۰۳ (اشغالگری آمریکا در عراق)، ملحق شدن نیروهای پیشمرگ به وزارت دفاع عراق، دادن تعهدی مبنی بر عدم پناه دادن به افراد تحت تعقیب دولت مرکزی بغداد، انجام سفرهای هر مسئول دولتی کرد با موافقت دولت بغداد و عدم استقبال از هر مسئول بین المللی مگر در صورت کسب موافقت بغداد است.
منابع می‌گویند که این شروط جدید از سفت و سخت ترین شروطی است که بغداد تاکنون ارائه داده است، چراکه در ابتدا، دولت بغداد تنها خواهان لغو نتایج همه پرسی بود، اما یک هفته بعد خواهان تحویل فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی شد و سپس سقف خواسته‌های خود را بالا برد.

این وزیر عراقی گفت، شروطی که در حال حاضر مطرح شده است، مغایرتی با قانون اساسی عراق ندارد و حیدر العبادی این شروط را به‌عنوان مسائل اساسی برای آغاز مذاکرات مطرح کرده است.

وی تصریح کرد، ایران و ترکیه گام‌های العبادی را تأیید می‌کنند، اما آمریکا با اقدامات وی مخالف است.