به گزارش جویباران،همزمان با تشدید درگیری ها در قدس و سایر شهرهای فلسطینی اسرائیل اعلام کرد ۳۰۰ هزار واحد مسکونی جدید در شهرک های یهودی نشین در شهر اشغالی قدس شرقی احداث خواهد شد. بنابر این گزارش، یواف گالانت، وزیر مسکن و عمران اسرائیل از ساخت ۳۰۰ هزار واحد مسکونی جدید در شهرک های یهودی نشین در شهر اشغالی قدس شرقی خبر داد.

به گزارش شبکه تلویزیونی ۱۰ اسرائیل به نقل از گالانت این پروژه تحت عنوان «احداث واحدهای مسکونی در قدس، پایتخت اسرائیل» راه اندازی شده و اطلاعات بیشتری از مکان ساخت این واحدها ارائه نشده است. براساس این خبر، پروژه مذکور بخشی از طرح « قدس بزرگ» که پیش از این از سوی دولت اسرائیل و با هدف ضمیمه کردن شهرک های یهودی نشین واقع در قدس شرقی اشغالی و حومه آن به قدس اعلام شده بود، است.

اظهارات گالانت تنها سه هفته پس از به رسمیت شناختن قدس به عنوان « پایتخت اسرائیل» از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا جالب توجه است. دولت اسرائیل به نخست وزیری بنیامین نتانیاهو نیز چهارشنبه گذشته از اسکان ۱۰ هزار یهودی در منطقه کرانه باختری رود اردن و احداث ۳ شهرک یهودی نشین جدید خبر داد.

دولت نتانیاهو اخیرا فعالیت های عمرانی و شهرک سازی در کرانه باختری و قدس شرقی را تسریع کرده است. گفته می شود اسرائیل از ۱۹۶۷ تاکنون در کرانه باختری ۱۳۱، در قدس شرقی ۱۰ و در تپه های کرانه باختری ۱۱۶ شهرک یهودی نشین دارد. در شهرک های کرانه باختری نیم میلیون و در بخش شرقی قدس ۲۲۰ هزار شهرک نشین زندگی می کنند. قرار است شمار آنها در کرانه باختری به یک میلیون نفر افزایش یابد.