به گزارش جویباران، نگه‌داری گل‌های طبیعی می‌تواند خاطره ساز روز‌های عروسی و یا هر گونه جشنی باشد اما همانطور که می دانید این گل‌ها پس از مدتی خراب می شوند، و بهترین کار برای مانداگار کردن آن ها خشک کردن آن‌ها است، البته خشک کردن گل‌ها می‌تواند روشی سرگرم کنند و نیز راهی برای تزئین کردن دیوار خانه نیز باشد. شما می‌توانید با قرار دادن گل‌ها لای برگ‌های یک کتاب قطور و یا آویزان کردن آن برای خشک شدن اقدام کنید. همچنین شما با استفاده از ژل‌های سیلیکا و اسپری‌های ثابت کننده مو نیز می‌توانید رنگ و شکل ظاهری آن را حفظ کنید. در ادامه این گزارش شما را با روش‌هایی آشنا می‌کنیم که با پیروی از آن می‌توانید گل‌های طبیعی خود را قبل از خراب شدن به گل‌های خشک، زیبا و ماندگار تبدیل کنید.

چگونه گل‌های طبیعی را به روش اصولی خشک کنیم

 

آویزان کردن دسته گل بر روی طناب

شما با استفاده از یک طناب می‌توانید دسته گل‌های طبیعی را به سقف خانه آویزان کنید برا این کا رابتدا انتهای گل‌ها را با استفاده از یک طناب کوچک خوب ببندید سپس به حالت برعکس روی طناب آویزان به وصل کنید سعی کنید تا دو هفته گل‌ها را به همین حالت نگه دارید. اگر احساس می‌کنید که گل‌های آویزان نیاز به محافظت دارند آن‌ها را با استفاده روزنامه بپوشانید.

دسته گل‌های خشک شده را درون گلدان قرار دهید

وقتی از خشک شدن گل‌ها مطمئن شدید آن‌ها را درون یک گلدان قرار دهید برای اینکار سعی کنید طنابی را که دسته گل‌ها را بهم وصل کرده اید را ببرید و گل‌ها را به آرامی درون گلدان قرار دهید. در هنگام جابجایی گل‌ها سعی کنید به گلبرگ‌های آن دست نزنید وقتی گلبرگ‌ها خشک شوند بسیار شکننده خواهند بود دقت در جابجایی باعث می‌شود تمام گلبرگ‌ها حفظ شوند.

دسته گل را در یک تنگ شیشه قرار دهید

سعی کنید در بازار به دنبال یک تنگ شیشه‌ای و یا پلاستیکی به اندازه گلدان و گل هایتان پیدا کنید این کار باعث می‌شود وقتی گلدان وبه همراه گل را درون این تنگ شیشه‌ای قرار دهید کمترین آسیب به آن وارد می‌شود شما می‌توانید این ویترین زیبا را روی طاقچه و یا میز ناهارخوری قرار دهید و سال‌ها با این روش می‌توانید از زیبایی آن لذت ببرید. شما می‌توانید ویترین‌های شیشه‌ای و یا پلاستیکی شفاف را از طریق فروشگاه‌های آنلاین نیز تهیه کنید.

خشک کردن گل‌ها با استفاده از یک کتاب سنگین و قطور

برای اینکه بتوانید شاخه‌های گل طبیعی را با استفاده از کتاب خشک کنید بهتر است ساقه‌های گل‌ها را ببرید تا راحتر بین برگه‌های کتاب جا شوند. برای این کار ابتدا باید وسط یک کتاب قطور را باز کنید و سپس درون برگه کتاب یک صفحه کاغذ مثل روزنامه قرار دهید چرا که وقتی گل‌ها را دون برگه کتاب بگذارید رطوبت گلبرگ‌ها می‌توانند نوشته روی کتار را رنگی و یا خراب کنند وقتی شما از یک کاغذ محاقظ استفاده می‌کنید دیگر به ورق‌های کتاب آسیبی نمی‌رسد. پس از این مرحله ۱ الی ۲ گل را درون این برگه‌ها قرار دهید و به آهستگی کتاب را ببندی فقط اطمینان حاصل کنید که موقع جابجایی کتاب گل‌ها جابجا نشده باشند چرا که این امر می‌تواند فرم گل را وقتی که خشک شود بر هم بریزد و نمای زشتی به آن ببخشد.

توجه داشته باشید ورق‌های اضافی که به عنوان محافظ برگه‌های کتاب درون آن قرار می‌دهید رنگ پس ندهند چرا که ممکن است رنگشان روی گل در حال خشک شدن تاثیر نامطلوبی بگذارد و باعث رنگی شدن آن‌ها شود. سعی کنید برای این کار حتما از کتاب‌های قطور بزرگ استفاده کنید توجه داشته باشد از کتاب‌هایی استفاده کنید که دیگر برای شما کارایی نداشته باشد یا حداقل چند هفته‌ای نیازی به آن‌ها نداشته باشید. وقتی گل‌ها را درون کتاب قرار دادید روی آن چندین کتاب سنگین قرار دهید تا گل ها، تحت پرس شدید قرار بگیرند و حتی می‌توانید یک گلدان را روی کتاب‌ها قرار دهید تا از پرس شدن آن مطمئن شوید. فشار اضافی به گل‌ها کمک می‌کند که زودتر خشک شوند و کمتر فرم خود را از دست بدهند درست است که با این روش گل‌ها صاف می‌شوند، اما تقارن آن نیز می‌تواند بسیار زیبا باشد.

اجازه دهید که گل‌ها تا دو هفته در این حالت باقی بمانند

معمولا برای خشک شدن گل‌ها درون کتاب دو هفته زمان لازم است، اما در پاره‌ای از مواقع در برخی مناطق مرطوب شاید نیاز باشد بیش از دوهفته صبر کنید تا گل‌های درون کتاب به خوبی خشک شوند. شما با لمس کردن و حتی نگاه کردن گل‌های درون کتاب می‌توانید بفهمید که آن‌ها به اندازه کافی خشک شده اند یا نه، فقط توجه داشته باشید که در هنگام نگا کردن گل‌ها به آن‌ها آسیبی وارد نشود چرا که گل‌ها در این حالت بسیار شکننده هستند و به راحتی آسیب می‌بینند.

یک قاب عکس برای چیدن گل‌های خشک شده تهیه کنید

وقتی گل‌های درون کتاب به خوبی خشک شدند باید به دنبال یک قاب عکس بزرگ باشید به نحوی که گل‌های خشک شده به راحتی در آن قرار بگیرند. سعی کنید در هنگام خرید قاب رنگ حاشه آن را به نحوی انتخاب کنید که با رنگ گل خشک شده شما متناسب باشد فرقی نمیکند جنس قاب عکس شما چگونه باشد با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید می‌توانید یک قاب چوبی، فلزی و یا فلزی تهیه کنید. پس از این مرحله گل‌ها را درون قاب قرار دهید سپس به آرامی شیشه روی قاب رابیاندازید به نحوی که به گل‌ها آسیبی نرسد. قابی که خریداری می‌کنید کاملا به سلیقه شما مربوط می‌شود شما پس از بارگذاری گل‌ها در آن می‌توان قاب را روی دیوار خانه تان نصب کنید که علاوه بر زیبایی آن از خاطراطی که برایتان تداعی می‌کند می‌توانید نهایت لذت را ببرید. یک نکته مهم سعی کنید قبل از اینکه گل‌ها را درون قاب قرار دهید فکر طراحی آنرا از قبل کرده باشید چرا که این گل‌های خشک شده تحمل چند بار جابجایی را برای تغییر دکور ندارند.

شما برای چسباندن گل‌های خشک درون قاب نیاز به چسب دارید سعی کنید از چسبی استفاده کنید که توان چسباندن گل‌ها به مقوای درون قاب را داشته باشد وقتی گل را به چسب آغشته کردید به آرامی درون قاب قرار دهید و چند ثانیه در آن حالت نگه دارید تا اتصال بین گل و قاب برقرار شود. وقتی کار چسباندن گل‌ها درون قاب تمام شد قاب را به مدت ۲ الی ۳ ساعت در یک محیط باز قرار دهید تا گاز‌های تولید شده از چسب از محیط قاب خارج شده و چسب به خوب خشک شود. پس از این مرحله شیشه قاب را به آرامی روی آن بیاندازید. اکنون قابتان آماده است شما می‌توانید از زیبایی آن نهایت لذت را ببرید.

خشک کردن گل‌ها با استفاده از سیلیکا ژل

بسیاری از صنایع الکتریکی از سیلیکا ژل (Silica Gel) به عنوان یک رطوبت گیر خوب برای محافظت از لوازم الکتریکی خود بهره می‌برند. شما نیز با استفاده از این ماده می‌توانید گل‌های طبیعی خود را خشک کنید. برای اینکه بتوانید گل‌های تان را به خوب یخشک کنید این است که یک سطل را انتخاب کنید و سپس به مقدار کافی سلیکا ژل را درون سطل بریزید و پس از آن شاخه‌های گل را که از قبل ساقه‌های اضافی آن را بریده اید را درون این ظرف قرار دهید و پس از آن روی گل‌ها سیلیکا ژل بریزید به نحوی که گل‌ها در زیر سیلیکا ژل دفن شوند فقط دقت کنید که دانه‌های سیلیکا درون گلبرگ‌ها نروند. وقتی مراحل بالا را انجام دادید درب سطل را ببندید و آن را در گوشه‌ای خنک و دور از دسترس قرا دهید تا گل‌ها به خوبی خشک شوند. شما می‌توانید Silica Gel را از صنایع دستی فروشی تهیه کنید و یا از فروشگاه‌های آنلاین به راحتی آن را تهیه کنید.

استفاده از اسپری ثابت کنند

وقتی مطمئن شدید که گل‌ها شما به خوبی خشک شده اند با استفاده از یک اسپری ثابت کنند گل‌ها را اسپری کنید برخی از لوازم آرایشی مثل اسپری‌های ثابت کننده مو نیز می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد. وقتی گل‌های خشک شده را به خوبی اسپری کردی حال می‌توانید آن‌ها را روی یک تکه مقوابچسبانید و یا درون یک گلدان به شکل مصنوعی قرار دهید و از زیبایی آن‌ها نهایت استفاده را ببرید.