به گزارش جویباران،هادی قوامی در مورد ردیف متفرقه درآمدی ۱۰ هزار میلیارد تومانی از محل مابه التفاوت نرخ ارز ناشی از فروش نفت و گاز در لایحه بودجه سال ۹۷ اظهار داشت: این ردیف متفرقه درآمدی فعلا در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حذف شد، یعنی دولت نمی‌تواند، چنین درآمدی در بودجه سال آینده داشته باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با ابراز تاسف از اینکه در سال ۹۶ و قبل آن نیز از این درآمد استفاده شده است، گفت: با وجود آنکه ردیف درآمدی نداشته دولت درآمد مابه التفاوت نرخ محاسباتی دلار را خرج کرده است. برای اینکه نتواند سال آینده از این محل استفاده کند، مصوبه‌ای در کمیسیون داشتیم.

وی افزود: پیشنهاد شد دولت نمی‌تواند بیش از نرخ محاسباتی ۳۵۰۰ تومانی برای دلار حاصل از فروش نفت در لایحه بودجه ۹۷ درآمد کسب کند؛ بنابراین دست دولت بسته می‌شود. این نماینده مجلس تاکید کرد: با حذف چنین درآمدی، تراز لایحه بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری می‌آورد، بنابراین هزینه جاری دولت را کاهش خواهیم داد، چون ردیف مصرف خاصی نیز نداشت.

قوامی با بیان اینکه دولت سالی ۶ تا ۷ هزار میلیارد تومان از این محل درآمد کسب می‌کرده است، بیان داشت: در بودجه ۹۶ نرخ محاسباتی ۳۳۰۰ تومان بود، اما عملا دلار نفت را ۳۶۰۰ تومان می‌فروشد، اگر ۳۰ میلیارد دلار نفت فروخته باشد، تفاوت این دو نرخ ۳۰۰ تومان بوده که درآمد ۷۵۰۰ میلیارد تومان حاصل می‌شود که اگر درآمد مالیات محقق نشود، جایگزین آن می‌کند.

وی افزود: این درآمد پنهان در بودجه بوده که جزء درآمد واگذاری دارایی سرمایه‌ای هم محاسبه نمی‌شد.