به گزارش جویباران،روزنامه «عکاظ» در گزارش اخیر خود درباره مساله فساد در عربستان نوشته که بزودی شاهزادگان و تاجران سعودی که اتهامات منسوب به خود یا هرگونه مصالح را رد کرده‌اند، محاکمه خواهند شد.

طی روزهای آینده چندین نفر دیگر از تاجران و مسئولان بازداشت شده عربستان در خصوص مسأله فساد، آزاد می‌شوند.

روزنامه سعودی «عکاظ» به نقل از منابع آگاه گزارش داد که پس از آزادی اخیر ۲۳ نفر، تعدادی دیگر از بازداشت شدگان طی روزهای آینده آزاد خواهند شد.

عکاظ نوشت: بزودی کسانی که اتهامات منسوب به خود و هرگونه مصالحه [واگذاری بخشی از دارایی خود به دولت] را رد کردند، محاکمه خواهند شد و بزودی پرونده آن بسته می‌شود.

عربستان سعودی از نوامبر گذشته مبارزه با فساد را پس از تشکیل کمیته مبارزه با فساد به ریاست محمد بن سلمان را آغاز کرده است وطی این مدت، دهها شاهزاده و مسئول و تاجری سعودی بازداشت و برخی از آنها نیز آزاد شده‎اند.

این در حالی است که کارشناسان و تحلیلگران مسایل سیاسی این اقدام دولت عربستان را حرکتی در راستای تقویت قدرت ولی‌‌عهد محمد بن سلمان عنوان کردند.

دادستانی کل کشور عربستان سعودی اعلام کرده که تعداد افرادی که کمیته مبارزه با فساد آنها را بازداشت یا احضار کرده،۳۲۰ نفر است.

دادستان کل عربستان گفت که بیشتر کسانی که از سوی کمیته به اتهام فساد احضار شدند، با مصالحه (تسویه حساب قبل از محاکمه و رسیدگی پرونده آنها) موافقت کرده‌اند و جزئیات این مصالحه در حال نهایی شدن است.

در میان بازداشت شدگان چهار میلیارد از جمله ولید بن طلال، محمد المودی سرمایه گذار سعودی-اتیوپیایی، صالح کامل و فواز الهوکر یک سرمایه دار خیلی بزرگ حضور دارند.

نشریه فوربس به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که دولت عربستان به ولید بن طلال پیشنهاد داده که شرط رهایی وی از بازداشت و محاکمه این است که بخش بزرگی از ثروت خود را به عربستان واگذار کند و با حبس خانگی مادام العمر بدون تلفن و بدون مصاحبه با رسانه‌ها موافقت کند. براساس گزارش فوربس، طلال این پیشنهاد را رد کرده و خواستار برگزاری دادگاه شده است.