به گزارش جویباران،منتقدان ترامپ، ایرادی جدید در رفتار دیپلماتیک وی یافته‌اند و می‌گویند که رئیس‌جمهور آمریکا، در اولین سال حضور در کاخ سفید، هیچ یک از سران خارجی را به شام ضیافت دعوت نکرده است.

خبرگزاری‌های آمریکایی در ادامه گزارش از اقدامات عجیب «دونالد ترامپ» چهل و پنجمین رئیس‌جمهور این کشور، این بار به سراغ مقوله برگزاری ضیافت شام به افتخار سران کشورهای میهمان آمریکا رفته‌اند.

آنطور که خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده، در حدود یک قرن اخیر، ترامپ اولین رئیس‌جمهور آمریکا است که در اولین سال حضورش در کاخ سفید، هیچ یک از سران کشورهای بازدیدکننده از واشنگتن‌دی‌سی را به ضیافت شام دعوت نکرده است.

ترامپ البته در سفر دوره‌ای اخیرش به شرق آسیا، پس از چشیدن طعم استقبال‌های پرزرق و برق به خصوص در کاخ ریاست جمهوری چین و با روبرو شدن با پذیرایی گرم ژاپنی‌ها، این اقدامات را «باشکوه و مجلل» توصیف و از آنها اظهار رضایت کرده بود.

ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی و در انتقاد از ضیافت‌های دولت «باراک اوباما» برای سران خارجی، گفته بود اگر «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین به آمریکا سفر کند «من به او شام نمی‌دهم، بلکه به او یک همبرگر مک‌دونالد داده و بعد به او می‌گویم که به کار بپردازیم.»

رئیس‌جمهور آمریکا البته به هنگام دیدار با رئیس‌جمهور چین در همان اولین روزهای ورودش به کاخ سفید، شی جین پینگ را به جای رستوران مک‌دونالد، به کاخ شخصی‌ مجللش در فلوریدا برد و گفت که طرف چینی، از پذیرایی وی لذت برده است.

«آنیتا مک‌براید» که در سه دولت دموکرات آمریکا، در کاخ سفید حضور داشته و در آخرین مسئولیتش، رئیس دفتر «لورا بوش» بانوی اول وقت و همسر «جورج بوش پسر» بوده، در انتقاد از این رفتار ترامپ گفته که ضیافت‌های رسمی شام، نشانه دوستی و راهبردی بودن روابط است.

وی در این خصوص افزوده: «کاخ سفید صحنه نمایش این دوستی است.»

ترامپ اما تاکنون سران کشوهای بازدیدکننده را – که اخیراً عددشان به صد رسیده – یا به کاخ شخصی‌اش می‌برد و یا بر سر میز ناهار کاری، مذاکرات را با آنها ادامه می‌دهد.

آنیتا مک‌براید در توضیح علت احتمالی برگزار نشدن این مراسم دیپلماتیک مهم، گفته که درگیری‌های مستمر ترامپ با کارکنان کاخ سفید و عدم استقرار رسمی «ملانیا ترامپ» همسر وی در کاخ سفید تا ماه ژوئن، می‌تواند از دلائل این کاستی باشد.

«سارا سندرز» سخنگوی کاخ سفید گفته که برگزار نشدن شام‌های ضیافت در کاخ سفید، هیچ دلیل خاصی نداشته و دولت سعی می‌کند که در اوایل سال ۲۰۱۸، اولین ضیافت شام را به افتخار یکی از سران کشورهای میهمان آمریکا، برگزار کند.