به گزارش جویباران،حریم شخصی و حفظ آن به عنوان یکی از حقوق شهروندی به حساب می آید که رعایت آن برای تمام سازمان ها و ارگان های قابل دسترس به این اطلاعات واجب می باشد. موضوعی که در صورت رعایت نشدن آن می تواند پیامدهای ناگواری را برای کشور به دنبال داشته باشد.

چند سالی است که صحبت از لو رفتن دیتابیس یکی از اپراتورها مشکلاتی را برای کاربران و صاحبان این اپراتور ایجاد کرده و واکنش های تندی را از سوی مسئولان به دنبال داشته و نهایتا کار را به آنجا کشاند که محمود واعظی وزیر وقت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال گذشته برای توضیح نحوه لو رفتن اطلاعات به مجلس شورای اسلامی آمد.

واعظی در توضیح اتفاق افتاده بیان کرد: دو سال و نیم پیش بخشی از اطلاعات دیتابیس اپراتور مذکور لو رفت و اکنون شخصی با استناد به این پایگاه داده، اقدام به راه‌اندازی ربات و افشا اطلاعات ۲۰ میلیون مشترک تلفن همراه اشخاص می کند.

پیش از این سابقه این اتفاق در اپراتورهای تلفن همراه وجود داشت که با پیگیری و برخورد دستگاه قضا با متخلفان همراه بود.

اما چند ماه پس از آن ماجرا، آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به تازگی مجددا صحبت از لو رفتن دیتا بیس اپراتورها را به میان کشید و اعلام کرد اگر این اتفاق در هر جای دیگری از دنیا رخ می‌داد؛ قطعا برخورد دیگری با مدیران ان مجموعه صورت می گرفت و شاهد اتفاقات دیگری در آنجا می بودیم.

آذری جهرمی با انتقاد تند از برخی اقدامات اپراتورها در زمینه در اختیار گذاشتن اطلاعات کاربران در اختیار شرکت‌های تبلیغاتی گفت: اپراتور بی‌جا می کند اطلاعات مشتریانش را در اختیار دیگران می گذارد، این در حالی است که حتی خودشان هم نباید از این اطلاعات استفاده کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه باید برای نحوه نگه داری اطلاعات مشترکان اهمیت قائل شویم، یاد آور شد: چنین رفتارهایی به مردم تلقین می‌کند مسئولان به کل موضوع حریم شخصی مردم بی‌تفاوت هستند.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: در موضوع حریم خصوصی مردم شرعاً و قانوناً مسئولیم و هیچ اشتباهی قابل چشم‌پوشی نیست به همین خاطر به رگولاتوری مکتوب کرده‌ام که اگر تخلفی در حریم خصوصی از اپراتورها دیدید، باید پیگیری و به دستگاه قضایی ارجاع دهد.

صحبت های اخیر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات زخم کهنه رعایت حریم خصوصی و امانتداری اپراتورها در اطلاعات شخصی مشترکین را مجددا تازه کرد و این شبهه را در اذهان ایجاد می کند که آیا اتفاق جدیدی روی داده که وزیر این چنین قاطعانه و تند به آن واکنش نشان داده است؟