به گزارش جویباران، نعنا را بیشتر به خاطر حس خنکی که می‌دهد می‌شناسیم.به نقل از کرمانی این گیاه را می‌توانید در حالت تازه یا خشک به غذا‌ها نیز اضافه کنید.

 

۸ خاصیت شگفت انگیز نعنا

 

دربسیاری از غذا‌ها و نوشیدنی‌ها نعنا یکی از موادی است که معمولا استفاده می‌شود از چای و نوشیدنی بگیر تا سس و سالاد و …

با اینکه معمولا برای دریافت مزایای نعنا آن را می‌خوریم، اما تحقیقات نشان دادن مالیدن این گیاه به پوست نیز مزایایی دارد همچنین نعنا را به خاطر رایحه اش استشمام می‌کنند و یا به صورت کپسول استفاده می‌کنند.

بیایید نگاهی دقیقتر به مزایای نعنا بیندازیم:

۱- سرشار است از مواد مغذی

با اینکه معمولا نعنا را در اندازه‌های بالا استفاده نمی‌کنند، نعنا حاوی مقدار زیادی مواد مغذی است.

در واقع، زیر یک سوم فنجان نعنا حاوی این مقدار مواد مغذی است:

کالری: ۶

فیبر: ۱ گرم

ویتامین A: ۱۲ درصد نیاز روزانه

آهن: ۹ درصد نیاز روزانه

منیزیم: ۸ درصد نیاز روزانه

فولات: ۴ درصد نیاز روزانه

به دلیل طعم غنی که دارد معمولا نعنا را در مقادیر کم به غذا‌ها اضافه می‌کنند، بنابراین حتی مصرف یک سوم فنجان آن نیز می‌تواند دشوار باشد. با این حال در بعضی سالاد‌ها که در کنار دیگر سبزیجات سالاد نیز هست می‌توان تا حدودی به این مقدار نزدیک شد.

نعنا منبعی غنی از ویتامین A. است، یک ویتامین محلول در چربی که برای سلامت چشم و دید در شب ضروری است.

نعنا همچنین در نقایسه با دیگر سبزیجات و گیاهان حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان‌ها بدن را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می‌کنند نوعی از آسیب که به دلیل رادیکال‌های آزاد بروز می‌کنند.

۲- می‌تواند به بهبود سندروم روده تحریک پذیر کمک کند

سندروم روده تحریک پذیر یک بیماری شایع مسیر گوارشی است. علائم مشخصه این بیماری عبارتند از: درد معده، گاز، نفخ و تغییر در عادات روده.

با اینکه درمان سندروم روده تحریک پذیر معمولا شامل تغییرات غذایی و تجویز دارو می‌شود، تحقیقات نشان داده دریافت روغن نعنا به عنوان دارویی گیاهی می‌تواند مفید باشد.

روغن نعنا حاوی نرکیبی است به نام منتول که با تاثیر آرامش بخش روی عضلات مسیر گوارشی به بهبود علائم این بیماری کمک می‌کند.

تحقیقات نیز نشان داده افرادی که از کپسول‌های حاوی روغن نعنا استفاده می‌کردند نسبت به دیگر افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر علائم کمتری را تجربه کردند.

۳- می‌تواند به بهبود سوء هاضمه کمک کند

نعنا می‌تواند در التیام دیگر مشکلات هاضمه مانند ناراحتی معده و سوء هاضمه تاثیر گذار باشد.

سوء هاضمه زمانی می‌تواند اتفاق بیفتد که غذا پیش از عبور از مسیر گوارشی برای مدت زمان طولانی در معده بماند.

تحقیقات بسیاری نشان داده اند وقتی افراد همراه با غذا روغن نعنا استفاده می‌کنند غذا با سرعت بسیار بیشتری از مسیر گوارشی شان عبور می‌کند که به بهبود این نوع از سوء هاضمه کمک می‌کند.

تحقیقات نشان داده استفاده از روغن نعنا به همراه روغن زیره سیاه در شکل کپسول می‌تواند به اندازه دارو‌ها در درمان سوء هاضمه تاثیر داشته باشد.

۴- می‌تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد

علاوه بر خوردن نعنا، گفته می‌شود استنشاق رایحه روغن طبیعی این گیاه نیز می‌تواند مزایایی برای سلامت داشته باشد از جمله بهبود عملکرد مغز.

در یک تحقیق که شامل ۱۴۴ فرد بالغ می‌شد مشخص شد بوییدن رایحه روغن نعنا به مدت پنج دقیقه و پیش از یک امتحان می‌تواند باعث بهبود چشم گیری در حافظه شود.

در تحقیقات دیگر مشخص شد بوییدن این رایحه هنگام رانندگی می‌تواند به بالا بردن سطح هوشیاری و کاهش خستگی و اضطراب کمک کند.

با این حال تمام تحقیقات در مورد تاثیر روغن نعنا روی عملکرد مغز اتفاق نظر ندارند و برخی بر این عقیده هستند که با وجود کاهش خستگی این رایحه نمی‌تواند تاثیری روی عملکرد مغز داشته باشد.

۵- می‌تواند درد شیردهی را کم کند

خانم‌های شیرده معمولا دچار درد و ترک خوردن پستان‌ها می‌شوند که می‌تواند شیردهی را دشوار و دردآور کند.

تحقیقات نشان داده مالیدن نعنا به پوست می‌تواند درد‌های مرتبت با شیردهی را کاهش دهد.

در این تحقیق مادران شیرده بعد از هر بار شیردهی انواع مختلفی از نعنا را به ناحیه اطراف نوک پستان خود می‌مالیدند. این مادران معمولا از روغن نعنا و یا از ترکیب روغن آن با آب و ژل استفاده می‌کردند.

محققان متوجه شدند استفاده از نعنا توانسته تا حدود زیادی مشکل درد را در این مادران کاهش دهد.

۶- علائم سرما خوردگی را بهبود می‌دهد

بسیاری از دارو‌های سرماخوردگی و آنفولانزای بدون نیاز به نسخه حاوی منتول هستند، یکی از ترکیبات اصلی در روغن نعنا.

بسیاری بر این اعتقاد هستند که منتول خاصیت ضد انسداد بینی دارد که می‌تواند گرفتگی را از بین ببرد و بهبهوبد جریان هوا و تنفس کمک کند.

با این حال برخی تحقیقات نیز نشان داده اند که منتول خاصیت ضو انسداد بینی ندارد. با این حال در چنین وضعیتی نیز منتول می‌تواند کاری کند فرد به صورت ذهنی فکر کند آسان‌تر نفس می‌کشد.

این تاثیر منتول می‌تواند به بهبود علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کمک بسیاری بکند.

۷- می‌تواند جلوی بوی بد دهان را بگیرد

آدامس‌های نعنایی و قرص‌های نعنا در واقع اولین مواردی هستند که افراد برای رفع بوی بد دهان از آن‌ها استفاده می‌کنند.

بسیاری از متخصصان نیز بر این باورند که این موارد می‌توانند تا چند ساعت بوی بد دهان را بپوشانند. با این حال نعنا تنها می‌تواند بوی بدن دهان را بپوشاند و تاثیری روی کاهش باکتری‌ها و دیگر عواملی که باعث بوی بد دهان شده اند ندارد.

از سوی دیگر، نوشیدن چای نعنا و جویدن برگ‌های تازه آن می‌تواند هم بوی بد دهان را بپوشاند و هم باعث کشته شدن باکتری‌ها شود. تحقیقات بسیاری خواص آنتی باکتریال روغن نعنا را نشان داده اند.

۸- می‌توانید خیلی ساده به برنامه غذایی اضافه‌اش کنید‌

می‌توانید خیلی ساده نعنا را به سالاد سبزیجات، دسرها، اسموتی‌ها و حتی آب اضافه کنید. چای نعنا نیز یکی دیگر از راه‌های ساده برای اضافه کردن نعنا به برنامه غذایی است.

با این حال بسیاری از تحقیقات نشان داده اند تنها راه برخورداری از خواص نعنا این نیست که برگ هایش را همراه با غذایمان بخوریم. نعنا را به صورت کپسول، ماساژ روی پوست و استشمامش به صورت بخور نیز مورد استفاده قرار می‌دهند.

وقتی می‌خواهید از نعنا جهت خواصش برای سلامت استفاده کنید، بهتر است ببینید در واقع به دنبال چه چیزی هستید و با توجه به نیازتان یکی از موارد مصرفش را انتخاب کنید.

برخی از انواع استفاده نعنا که تحقیقات ثابت کرده‌اند:

خوردن برگ‌های تازه یا خشک نعنا: برای درمان بوی بد دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استنشاق روغن نعنا: می‌تواند عملکرد مغز و علائم سرماخوردگی را بهبود ببخشد.

مالیدنش به پوست: برای کاهش درد نوک پستان در خانم‌های شیرده استفاده می‌شود.

استفاده از کپسولش به همراه غذا: می‌تواند به درمان IBS و سوء هاضمه کمک کند.