به گزارش جویباران،وجود توده لزوما به معنای ابتلا به سرطان نیست، ولی اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند این است که آیا پیدا شدن این توده ممکن است ناشی از سرطان باشد؟ باور‌های نادرست درباره توده‌های پستان نیز وجود دارند که به ۶ مورد از آن‌ها اشاره شده است. در ادامه این مطلب را به نقل از آوای سلامت بخوانید.

۶ تصور نادرست درباره سرطان سینه

می‌توان رفتن به نزد به پزشک را به بعد واگذار کرد: هر چه مسن‌تر باشید، اشتباه بودن این تصمیم بیشتر است. شما همیشه باید برای بررسی توده پستان به پزشک مراجعه کنید. گاهی پزشکان به زنانی که هنوز قاعده می‌شوند، توصیه می‌کنند برای یکی دو ماه توده شان را تحت نظر داشته باشند. ممکن است کیست داشته باشید، و اندازه این کیست‌ها با قاعدگی تغییر می‌کند. چه برای زنان جوان و چه برای زنان مسن گام اول، ارزیابی بوسیله پزشک است. توصیه کارشناسان این است که در عرض یک تا دو روز پس از یافتن توده به پزشک مراجعه کنید. بدترین شیوه برخورد با توده، انکار کردن وجود آن و امید داشتن به برطرف شدن خود به خودی آن است.

توده در زنی که سابقه کیست پستان دارد، نمی‌تواند سرطانی باشد: این باور درست نیست، هر توده جدیدی که ظاهر می‌شود، باید به اطلاع پزشک برسد و نباید تنها به این خاطر که توده‌های قبلی شما کیست یا سایر موارد خوش خیم بوده است تصور کنید توده جدید همانند قبلی‌ها است.

توده پستان تقریبا همیشه ناشی از سرطان است: زنانی که توده پستان دارند فکر می‌کنند، سرطان دارند، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. ممکن است توده پستان یک کیست خوش خیم (یک کیسه پر از مایع که می‌توان آن را خالی کرد)، یک توده غیرسرطانی مانند فیبروآدنوم، و با شیوع کمتری، یک لخته خون باشد که باعث ایجاد توده شده است. توده به هر علتی که به وجود آمده باشد، مهم است که مورد بررسی قرار گیرد. برای این کار معاینه جسمی، انجام ماموگرافی و گاهی سونوگرافی لازم است.

سرطان پستان همیشه با توده‌ای قابل لمس همراه است: برخی از اوقات سرطان پیش از آنکه توده‌ای را لمس کنید، ممکن است در ماموگرافی کشف شود. در واقع اغلب سرطان‌های پستان در ماموگرافی‌هایی روتین که برای بیماریابی انجام می‌شوند، پیدا می‌شوند.

توده سرطانی در لمس با توده خوش خیم متفاوت است: علائم توده‌های سرطانی و توده‌های خوش‌خیم یا غیرسرطانی ممکن است شباهت داشته باشد. اغلب زنان فکر می‌کنند اگر یک توده منفرد و با قوام سخت را لمس کنند که چسبیده است و به اطراف حرکت نمی‌کند، این توده سرطانی نیست. گرچه ممکن است اینگونه باشد، اما توده سرطانی در مواردی ممکن است در لمس نرم باشد و به بافت زیرین هم نچسبیده و قابل حرکت دادن باشد. از طرف دیگر همیشه نمی‌توان توده را به درستی لمس کرد. توصیه این است که برای بررسی هر توده‌ای که متفاوت با بافت پستان لمس می‌شود، به پزشک مراجعه کنید.

یک توده کوچک معمولا جای نگرانی ندارد: سرطان ممکن است در ابتدای ظهورش خیلی کوچک باشد. اندازه توده اصلا شیوه خوبی برای تصمیم گرفتن درباره بررسی پزشکی آن نیست.