به گزارش جویباران،کشش در ساده‌ترین شکلش، یک عمل طبیعی و غیرارادی است. به نقل از تناسب اندام مردم اغلب به طور غریزی بعد از بیدار شدن از خواب یا پس از دوره‌های طولانی سکون خودشان را کش می‌دهند. در حالی که مزایای ورزش روزانه، متعدد و شناخته شده هستند، فواید یک روال کشش منظم، به مراتب کمتر مورد تایید قرار گرفته، اما درست به همان اندازه مهم هستند. ترکیب کردن حرکات کششی در تمرینات روزانه تان یا انجام آن‌ها به تنهایی در طول روز، درست به اندازه ورزش منظم برای سلامت و عملکرد بدن مهم است.

 

مزایای حرکات کششی

 

فواید حرکات کششی برای بدن

مسلم‌ترین و آشکارترین مزیت حرکات کششی، کمک به بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکتی است. با بالا رفتن سن بدن، عضلات می‌توانند سفت‌تر شوند و دامنه حرکتی در مفاصل می‌تواند به حداقل برسد. عدم انعطاف پذیری می‌تواند باعث شود که حرکت، کندتر و کمتر روان شود و افراد را بیشتر مستعد دچار شدن به کشیدگی‌های عضلانی یا سایر آسیب‌های بافت نرم کند. این می‌تواند جلوی یک سبک زندگی فعال را بگیرد یا حتی مانع حرکات طبیعی روزمره شود. افزایش انعطاف پذیری با بهبود تعادل و هماهنگی همراه است.

عضلات به طور مزمن سفت و کشیده شده می‌توانند در پوسچر غلط نیز نقش داشته باشند. حرکات کششی به وسیله دراز کردن عضلات سفت که بخش‌هایی از بدن را از موقعیت در نظر گرفته شده شان عقب می‌کشند، به اطمینان از پوسچر صحیح کمک می‌کند. کشیدن عضلات پایین کمر، قفسه سینه و شانه‌ها می‌تواند به نگه داشتن ستون فقرات در هم ترازی بهتر کمک کند و پوسچر کلی را بهبود ببخشد.

در حالی که هنوز هم مورد بحث است که آیا کشش می‌تواند به جلوگیری از آسیب دیدگی کمک کند یا نه، اما اثبات شده که به افزایش گردش خون به عضلات کمک می‌کند. این افزایش در جریان باعث رسیدن مواد مغذی بیشتر به عضلات می‌شود و بنابراین درد عضلانی را کاهش داده و به تسریع بهبودی از آسیب دیدگی‌های مفصل و عضله کمک می‌کند. هر چه عضلاتتان کمتر دردناک باشند، به کارگیری آن عضلات و به طور کلی ورزش کردن، کمتر دردناک خواهد بود.

فواید تمرینات کششی برای ذهن

همه استرس دارند. انباشته شدن استرس باعث می‌شود عضلات شما منقبض شده و سفت شوند. این تنش می‌تواند روی تقریبا هر بخش از بدنتان تاثیر منفی بگذارد. مانند تمام انواع ورزش ها، تمرینات انعطاف پذیری مانند کشش دارای توانایی استرس زدایی قدرتمندی هستند. صرف یک زمان کوتاه (۱۵ ــ ۱۰) برای کشش در هر روز می‌تواند به آرام کردن ذهن کمک کند، یک استراحت ذهنی فراهم کند و به بدن شما فرصتی برای شارژ مجدد بدهد. برای دریافت بیشترین بهره از روال کشش تان، موارد زیر را به خاطر داشته باشید.