به گزارش جویباران،«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای جلب حمایت کشورهای جهان سومی و در حال توسعه، یک صندوق مالی ایجاد کرد.

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» این صندوق برای ارائه کمک ۵۰ میلیون دلاری به ۵۰ کشور جهان سومی و در حال توسعه در ازای حمایت از اسرائیل در مجامع بین‌المللی تاسیس شده است.

همچنین گفته می‌شود رژیم صهیونیستی برای ترغیب یک کشور جزیره‌ای کوچک در اقیانوس آرام برای دادن رای مخالف به قطعنامه ضد تصمیم آمریکا درباره قدس در مجمع عمومی، مبلغ ۷۲ هزار دلار به آنها پرداخت کرده است.

به نوشته وبگاه «یدیعوت احرونوت» وزارت خارجه اسرائیل این مبلغ را تحت پوشش خرید تاسیسات تصفیه فاضلاب به جزیره «نائورو» پرداخت کرده تا به قطعنامه مجمع عمومی درباره قدس رای منفی بدهد.

این جزیره به مساحت ۲۱ کیلومتر مربع و جمعیت حدود ۱۱ هزار نفر در فاصله ۴ هزار کیلومتری شمال شرق استرالیا در اقیانوس آرام واقع شده است.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ساعات پایانی روز چهارشنبه (۱۵ آذر) ضمن به رسمیت شناختن قدس به پایتختی اسرائیل، دستور انتقال سفارتخانه آمریکا از تل‌آویو به قدس را امضا کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل پنجشنبه گذشته، بر سر قطعنامه‌ای که خواستار لغو تصمیم آمریکا در اعلام قدس به پایتختی رژیم‌صهیونیستی می‌شد، رای‌گیری کرد که با ۱۲۸ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۳۵ رأی ممتنع تصویب شد.

پیشتر در روز دوشنبه ۱۸ دسامبر شورای امنیت سازمان ملل درباره همین قطعنامه رای‌گیری کرده بود که ۱۴ کشور از ۱۵ عضو این نهاد، رای مثبت دادند ولی آمریکا آن را وتو کرد.

طبق قطعنامه ۴۷۸ شورای امنیت هیچ کشوری اجازه ندارد نمایندگی دیپلماتیک (سفارتخانه و کنسولگری) در شهر قدس تاسیس کرده یا تصمیمی درباره وضعیت آن بگیرد.