به گزارش جویباران،  “ینز استولنبرگ”، دبیر کل ناتو در گفتگو با خبرگزاری آلمان در پاسخ به این پرسش که آیا جهان در سال ۲۰۱۷ یک بار دیگر ناامن تر شده است گفت: برای مهمترین تغییر احتمالی در این زمینه کره شمالی مقصر است. این کشور تلاش های برای توسعه سلاح های هسته‌ای و موشک های دوربرد خود را افزایش داده است. این کشور پیش از این هم در این راستا کار کرده بود، اما حالا کره شمالی موشک های بیشتری با بردهای طولانی تر و کلاهک های اتمی بزرگتری را تست می کند. اما در مجموع همه چیز در مسیر غلطی نیست. داعش در عراق و سوریه تقریبا تمام منطقه تحت نفوذ خود را از دست داده است. دنیا خطرناک تر می شود اما هم زمان ناتو قدرتمندتر می شود.

دبیر کل ناتو در ادامه این گفتگو تصریح کرد که کشورهای عضو ناتو درباره تهدیدات هسته‌ای چندین سال تجربه دارند. بازدارندگی، خود را به عنوان سلاح موثری نشان داده است. اگر چه موشک های هسته‌ای وجود دارد اما هیچ حمله‌ای با این سلاح ها وجود نداشته است. اما این تنها پاسخ ما نیست. ما حتی الامکان فشارهای زیادی از نظر اقتصادی و سیاسی بر کره شمالی وارد می کنیم. اما در این راستا کشورهای چین و روسیه مسئولیت ویژه‌ای دارند، چرا که اعضای شورای امنیت سازمان ملل و هم زمان کشورهای همسایه آن هستند.

وی در ادامه از احتمال افزایش و گسترش ساختار فرماندهی ناتو در سال آینده خبر داده و گفت: ما باید در شرایطی باشیم که بتوانیم با تروریسم مبارزه کنیم. ما باید به این واقعیت واکنش نشان دهیم که دوباره با یک روسیه با اعتماد به نفس بیشتر مواجه هستیم. هم زمان باید این مسئله واضح شود که ما خواهان هیچ جنگ سرد و مسابقه تسلیحاتی جدیدی نیستیم. ما خواهان گفتگوهای سیاسی با روسیه هستیم حتی اگر کار ساده‌ای نباشد.

وی درباره گسترش مناسبات و گفتگوها با روسیه در سال آینده نیز گفت: من احتمال می دهم که ما در سال آینده جلسات بیشتری با هم خواهیم داشت و همچنین از کانال های نظامی بیشتر استفاده خواهیم کرد. در هر دو زمینه (سیاسی و نظامی) جنبش ها و اتحادهای کاملی برای حمایت وجود دارد. به عنوان مثال به تازگی رئیس کمینه نظامی و همچنین فرمانده نیروهای امنیتی ناتو در اروپا با ژنرال روسی، “والری گراییسیموف”، بعد از مدتها وقفه در ارتباطات گفتگوهایی را انجام داده است.