به گزارش جویباران، نتایج جدیدترین نظر سنجی نشان می دهد که نیمی از شهروندان آلمانی خواستار کناره گیری سریع مرکل از صدر اعظمی آلمان هستند.

به گزارش روزنامه آلمانی “دی ولت”، بر اساس جدیدترین نظر سنجی حدود نیمی از شهروندان آلمانی خواستار کناره گیری سریع آنگلا مرکل از صدر اعظمی آلمان هستند و در شرق آلمان افراد بیشتری خواهان این مسئله هستند.

به این ترتیب مدت کوتاهی قبل از شروع مذاکرات مقدماتی جهت تشکیل ائتلاف بزرگ در آلمان بین احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات، حدود نیمی از شهروندان آلمانی( ۴۶ درصد) خواستار این هستند که آنگلا مرکل سریعا از صدر اعظمی آلمان کناره گیری کند.

نتایج این نظر سنجی که از طرف موسسه سیوی و به سفارش روزنامه آلمانی “دی ولت” انجام شده است نشان می دهد که ۱۷ درصد دیگر شهروندان آلمانی بر این عقیده اند که مرکل حداکثر زمانی باید از سمت خود عقب نشینی کند که گفت و گوها با سوسیال دموکرات ها درباره تشکیل ائتلاف بزرگ به شکست بیانجامد. هشت درصد شهروندان نیز بر این عقیده اند که وی حداکثر باید در نیمه دوره کامل انتخاباتی کناره گیری کند. ۱۵ درصد نیز از کناره گیری وی حداکثر تا پایان این دوره قانونگذاری حمایت می کنند. بر این اساس از هر ۱۰ آلمانی تنها یک نفر نمی خواهند مرکل کناره گیری کند.

مذاکرات مقدماتی جهت تشکیل ائتلاف بزرگ در ۷ ژانویه (۱۷ دی ماه) بعد از اینکه مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف جامائیکا شکست خورده است آغاز می شود. اخیرا حزب لیبرال دموکرت بازسازی پرسنل خود را از حزب دموکرات مسیحی درخواست کرده است. وی همچنین گزینه هایی را به عنوان جایگزین های احتمالی برای جانشینی آنگلا مرکل نامیده است.

نتایج این نظر سنجی نشان می دهد که در بین طرفداران حزب افراطی جایگزینی برای آلمان ۸۷ درصد خواهان کناره گیری سریع مرکل از صدر اعظمی هستند. همچنین در بین طرفداران لیبرال دموکرات ها و سبزها هم اکثریت خواهان این مسئله هستند. در بین طرفداران لیبرال دموکرات ها ۵۸ درصد و در بین چپ ها ۵۱ درصد خواهان کناره گیری سریع صدر اعظم آلمان هستند.

در بین طرفداران حزب سوسیال دموکرات نیز ۴۳ درصد شهروندان خواستار عقب نشینی سریع آنگلا مرکل هستند. در بین طرفداران حزب سبز نیز ۲۸ درصد از این مسئله حمایت می کنند. در بین طرفداران اتحادیه احزاب متحد مسیحی نیز ۱۶ درصد شهروندان خواستار کناره گیری سریع آنگلا مرکل هستند.

بر اساس نتایج این نظر سنجی در شرق آلمان درخواست ها برای کناره گیری سریع مرکل بیشتر است. در این منطقه آلمان ۵۴ درصد شهروندان از این مسئله حمایت می کنند. در غرب آلمان هم ۴۴ درصد شهروندان خواهان کناره گیری سریع مرکل هستند.

موسسه “سیوی” این نظر سنجی را از بین ۵۱۰ نفر از شهروندان آلمانی در فاصله زمانی ۲۸ تا ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۷ انجام داده است.

بعد از شکست مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف جامائیکا (ائتلاف احزاب متحد مسیحی، سبزها و لیبرال دموکرات ها) در آلمان حزب سوسیال دموکرات که قبلا اعلام کرده بود می خواهد به اپوزیسیون بپیوندد با میانجی گری های رئیس جمهور آلمان قبول کرده وارد مذاکره با اتحادیه احزاب متحد مسیحی شود و مذاکراتی باز جهت تشکیل ائتلاف بزرگ را آغاز کند.

بر اساس توافقات انجام شده بین احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات قرار است مذاکرات مقدماتی جهت تشکیل ائتلاف بزرگ در آلمان از ۷ ژانویه سال آینده ( ۱۷ دی ماه) آغاز شده و تا ۱۲ همان ماه (۲۲ دی ماه) نهایی شود. قرار است در ۲۱ ژانویه ( اول بهمن ماه) حزب سوسیال دموکرات در کنگره حزب خود درباره امکان پذیر بودن مذاکرات رسمی جهت تشکیل ائتلاف بزرگ تصمیم گیری کند. سوسیال دموکرات ها شروع مجدد مذاکرات جهت تشکیل ائتلاف بزرگ را با شک و تردید می نگرند.

به این ترتیب به دلیل اختلافات اساسی میان اتحادیه احزاب متحد مسیحی و سوسیال دموکرات ها، مرکل برای تشکیل دولتی پایدار در آلمان مسیری سخت و طولانی را در پیش رو دارد و در این مسیر روز به روز بیشتر اعتبار و محبوبیت خود را از دست می دهد.