به گزارش جویباران، رژیم‌های غذایی که این روز‌ها در هر برنامه‌ی تلویزیونی یا مجلات تغذیه‌ای مختلف از آن‌ها نام برده می‌شود، همواره محبوبیت‌شان را حفظ کرده‌اند،به نقل از بازده زیرا این رژیم‌های غذایی به شما وعده می‌دهند به شکل باورنکردنی و به سرعت وزن‌تان را کاهش دهید.

 

استراتژی لاغری با کرفس

 

رژیم غذایی آب و کرفس نیز ممکن است از آن دسته روش‌های کم کالری برای کاهش مقداری از وزن‌تان باشد؛ با وجود این، خوردن فقط کرفس و نوشیدن تنها آب می‌تواند شما را در وضعیت کمبود مواد مغذی قرار دهد. وقتی از محدودیت‌های این رژیم غذایی سخت و تا حدودی بدون پشتوانه‌ی علمی آگاه شدید، بهتر است در مورد چگونگی افزودن منطقی کرفس و آب به رژیم غذایی‌تان مطالب بیش‌تری بدانید.

بحث درباره‌ی پایه و اساس منطقی رژیم غذایی آب و کرفس

به گفته‌ی دونالد هنسرود، یکی از پزشکان مایو کلینیک، طبیعت کم کالری کرفس، به همراه آب که عاری از کالری است، این دو را در طبقه‌بندی مواد غذایی “‌کالری – منفی‌” قرار می‌دهد؛ به این معنی که با مصرف آن‌ها، نسبت به کالری موجود در آن‌ها، کالری بیش‌تری می‌سوزانید. طبق توضیح دکتر هنسرود، تلاش برای کاهش وزن، تا حد ممکن، با تمرکز بر مواد غذایی کالری منفی توانایی‌تان را در ایجاد یک رژیم غذایی متعادل سلب خواهد کرد. با این‌که نوشیدن آب برای سلامتی‌تان ضروری است، ولی هیچ کالری، ویتامین، یا ماده‌ی معدنی وارد بدن‌تان نمی‌کند.

کالری‌ها و چربی

به گفته‌ی موسسه‌ی ملی سلامت ایالات متحده، هنگامی که وزن‌تان را کاهش می‌دهید، چنان‌چه یک زن هستید، دست‌کم باید ۱،۲۰۰ کالری، و اگر مرد هستید، باید ۱،۶۰۰ کالری مصرف کنید تا سالم بمانید. مصرف ۱،۲۰۰ یا ۱،۶۰۰ کالری صرفا از طریق کرفس، نه فقط برای سلامتی مضر است، بلکه تقریبا غیر ممکن است. برای تامین ۱،۲۰۰ یا ۱،۶۰۰ کالری از طریق کرفس، باید روزانه ۷۵ الی ۱۰۰ فنجان کرفس خام نوش جان کنید. کرفس حاوی مقدار بسیار اندکی چربی است؛ ۱ فنجان کرفس فقط حاوی ۰.۱۷ گرم چربی است؛ یعنی ۱۰۰ فنجان کرفس ۱۷ گرم چربی دارد. بدن‌تان برای تجزیه‌ی مواد مغذی و تامین انرژی به چربی نیاز دارد. آب معمولی نیز هیچ گونه کالری یا چربی ندارد.

مواد مغذی

یک فنجان کرفس حاوی کم‌تر از ۱ گرم پروتئین، ۱.۹ گرم قند طبیعی و ۱.۶ گرم فیبر است. با توجه به این‌که روزانه به حدود ۲۲ الی ۳۴ گرم فیبر نیاز دارید، چنان‌چه برای حفظ قوای بدنی‌تان بتوانید از طریق مصرف کرفس به مقدار کافی کالری به دست آورید، حدود سه الی چهار برابر بیش‌تر از نیازتان، فیبر وارد بدن‌تان می‌کنید. هم‌چنین، هر فنجان کرفس حاوی ۴۰ میلی‌گرم کلسیم و ۸۱ میلی‌گرم سدیم است.

چنان‌چه برنامه‌ی پرهیز از غذا خوردن را دستور کارتان قرار داده‌اید، طبق توصیه‌ی انجمن قلب آمریکا، باید مقدار سدیم مصرفی‌تان را به میزان روزانه ۱،۵۰۰ میلی‌گرم محدود کنید. مصرف کرفس در تمام طول روز ممکن است باعث شود مقدار بیش از اندازه‌ای از سدیم وارد بدن‌تان کنید. هم‌چنین، یک فنجان کرفس حاوی ۳۶ میکروگرم اسید فولیک، ۳.۱ میلی‌گرم ویتامین C، و ۴۵۳ واحد بین‌المللی ویتامین A. است. چنان‌چه ۲۰ فنجان کرفس نوش جان کنید، حدود ۹،۰۶۰ واحد ویتامین A. مصرف کرده‌اید؛ مقداری بسیار بیش از حد توصیه شده برای مردان (۳،۰۰۰ واحد) و زنان (۲،۳۱۰ واحد).

به گفته‌ی موسسه‌ی ملی سلامت ایالات متحده، مصرف بیش از حد ویتامین A. ممکن است باعث بروز پوکی استخوان شود. به علاوه، با این‌که آب ماده‌ای سلامت‌بخش است، ولی مقدار بسیار اندکی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن‌تان را فراهم می‌کند.

استراتژی‌ها

از انتخاب رژیم غذایی آب و کرفس، به صورت افراطی، خودداری کنید و در عوض، سبزی‌های سرشار از ویتامین را در برنامه‌ی غذایی سالم و متعادل‌تان بگنجانید. به عنوان تنقلات، کرفس خام را به همراه کره‌ی بادام زمینی نوش جان کنید تا چربی‌های سالم و پروتئین را برای بدن‌تان فراهم کنید؛ به علاوه، برش‌های کرفس را به ترکیبی از ماست یونانی، پیاز، و سایر ادویه‌ها آغشته کنید و نوش جان فرمایید؛ هم‌چنین می‌توانید کرفس را به سالاد‌ها و سوپ‌ها اضافه کنید.

گذشته از این‌ها، می‌توانید آب کرفس را با آب سیب و اسفناج مخلوط کنید و به عنوان یک نوشیدنی سالم نوش جان فرمایید. آب می‌تواند به تلاش‌های‌تان جهت کاهش وزن کمک کند، زیرا نوشیدن آب باعث می‌شود احساس سیری کنید، و همین عامل می‌تواند به کنترل میزان کالری مصرفی‌تان کمک کند.