به گزارش جویباران،  وزیر امور خارجه آلمان درباره عواقب توسعه برنامه‌های تسلیحات اتمی کره شمالی هشدار داده و در عین حال راه حل نظامی برای حل این مناقشات را رد کرد.

به گزارش نشریه “بیلد” آلمان، “زیگمار گابریل”، وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد که جهانیان در برابر این مسئله که کره شمالی سلاح‌های اتمی تهیه می کند دست روی دست نگذارند.

وی در این باره که کره شمالی به یک قدرت هسته‌ای تبدیل شود هشدار داده و تاکید کرد که اگر کره شمالی تسلیحات اتمی ایجاد کند و بقیه دنیا تنها نگاه کنند بنابراین اوضاع بسیار خطرناک می شود. در این صورت دیگران نیز این نمونه و الگو را دنبال می کنند.

گابریل در عین حال تصریح کرد که یک راه حل نظامی اما به قیمت جان تعداد باورنکردنی انسان ها تمام می شود. در پایان تنها آمریکا و روسیه با حمایت چین می توانند از گسترش سلاح های اتمی جلوگیری کنند.

وی از این رو بر لزوم تلاش های اروپا برای نزدیکی بیشتر آمریکا و روسیه به هم تاکید کرد.

گابریل همچنین چندی پیش نیز در سخنانی درباره جنگ اتمی به دلیل مناقشات اتمی بین آمریکا و کره شمالی هشدار داده بود.

آمریکا و کشورهای همسایه کره شمالی از آزمایش‌های موشکی و اتمی زیاد اخیر کره شمالی احساس تهدید می‌کنند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به رهبر کره شمالی هشدار داده که به تهدیدات علیه آمریکا پایان دهد؛ در غیر این صورت با آتش و خشم و قدرتی به این شرایط پاسخ داده خواهد شد که دنیا آن را تجربه نکرده است. مشابه این سخنان را در سال ۱۹۴۵، هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا قبل از حمله اتمی به هیروشیمای ژاپن ایراد کرده بود.

به نوشته یک روزنامه آلمانی، شانس گفتگو برای حل مناقشات کره شمالی بد است و مواضع سختگیرانه است. واشنگتن می خواهد با حداکثر فشار شرایطی را بدست آورد که کره شمالی برنامه اتمی خود را به صورت غیر قابل برگشت و قابل کنترل کاهش دهد. بخشی از استراتژِی آمریکا در این راستا باز نگه داشتن گزینه نظامی است. کره شمالی هم که خود را به عنوان قدرت اتمی معرفی کرده است می خواهد در این راستا به رسمیت شناخته شده و تازه بعد از آن حاضر به گفت و گو است.