به گزارش جویباران، استفاده از مواد طبیعی برای تقویت مو گزینه‌ای کارآمد و بی خطر محسوب می‌شود. به عنوان مثال، ما می‌توانیم از فواید روغن بادام برای بهبود شرایط مو‌های خود بهره‌مند شویم.به نقل از سلامت نیوز ، امروزه انواع مختلفی از روش‌های تقویتی و درمانی برای رسیدگی به موی سر در دسترس هستند.

 

۹ خاصیت ارزشمند ماسک تخم مرغ مو

 

در همین راستا، مراکز زیبایی در ارائه جدیدترین فناوری‌ها و روش‌ها برای ارتقا سلامت و عملکرد مو با یکدیگر رقابت می‌کنند. اما گاهی اوقات روش‌های مدرن و تنوع آن‌ها مردم را دچار سردرگمی کرده و برخی افراد نیز روش‌های ساده‌تر و ارزان‌تر را برای بهبود شرایط مو‌های خود ترجیح می‌دهند. برای این قبیل افراد استفاده از روش‌های طبیعی خانگی می‌تواند بهترین گزینه باشد.

اما آیا این روش‌ها موثر هستند؟ پاسخ مثبت است. استفاده از مواد طبیعی برای تقویت مو گزینه‌ای کارآمد و بی خطر محسوب می‌شود. به عنوان مثال، ما می‌توانیم از فواید روغن بادام برای بهبود شرایط مو‌های خود بهره‌مند شویم. زرده تخم مرغ نیز یکی دیگر از گزینه‌هایی است که فواید بسیاری برای مو به همراه دارد.

هم زرده و هم سفیده تخم مرغ سرشار از مواد مغذی هستند. با این وجود، در مورد درمان‌های مو، استفاده از زرده تخم مرغ گزینه بهتری است. زرده تخم مرغ حاوی مواد مغذی مفیدی مانند اسید‌های چرب، لسیتین، ویتامین A، ویتامین D، ویتامین E، ویتامین B، و بیوتین است.

تحریک رشد مو

پروتئین یکی از مواد مغذی موجود در زرده تخم مرغ است که برای رشد مو بسیار خوب است. پروتئین آن چیزی است که برای باززایی سریع سلول‌های بدن به آن نیاز دارید. این باززایی شامل رشد سریع مو نیز خواهد بود.

پیشگیری از شکستگی

استفاده از محصولات مراقبت و درمان مصنوعی ممکن است به پاکسازی موی شما کمک کنند. با این وجود، این کار می‌تواند چربی طبیعی مو را طی استفاده از بین ببرد. در نتیجه، مو خشک و ضعیف می‌شود. در این شرایط مو نسبت به شکستگی نیز مستعدتر می‌شود. در این مورد، استفاده از زرده تخم مرغ به عنوان یک نرم کننده یا ماسک مو امکان احیای چربی طبیعی مو و پوست سر را فراهم می‌کند. به بیان دیگر، استفاده از زرده تخم مرغ روی مو به پیشگیری از ریزش موی ناشی از شکستگی کمک خواهد کرد.

مرطوب کردن مو

فواید عسل برای پوست و مو به ما نشان داده است که مواد طبیعی می‌توانند مرطوب کننده خوبی برای مو باشند. جدا از عسل، ما می‌توانیم از زرده تخم مرغ نیز به عنوان مرطوب کننده مو استفاده کنیم. برای کسب بهترین نتیجه می‌توانید از ترکیب عسل و زرده تخم مرغ به عنوان ماسک مو همیشگی خود استفاده کنید. استفاده از این مواد روی مو و پوست سر رطوبت را به موی خشک باز می‌گرداند.

از بین بردن شوره سر

زرده تخم مرغ به تنهایی ممکن است شوره سر را تشدید کند. با این وجود، شما می‌توانید زرده تخم مرغ را با مواد دیگر، مانند روغن یاس بنفش هندی که در مبارزه با شوره سر موثر عمل می‌کند، ترکیب کنید. از این رو، شما هم مواد مغذی و هم ویژگی‌های ضد شوره را در اختیار خواهید داشت.

پیشگیری از ریزش مو

پروتئین برای مو خوب است. تخم مرغ از محتوای پروتئین بالایی برخوردار است. استفاده از زرده تخم مرغ روی مو و افزودن برخی مواد مفید دیگر به آن یک ترکیب فوق العاده را برای تقویت موی سر شکل خواهد داد. رطوبت مورد نیاز مو و پوست سر از این طریق تامین می‌شود. این فرآیند مو را با مواد مغذی تغذیه می‌کند. افزون بر این، ریشه‌های مو تقویت خواهند شد.

پیشگیری از سفید شدن زودرس مو

ترکیب زرده تخم مرغ و روغن‌های طبیعی، مانند روغن نارگیل، گزینه خوبی برای تقویت رنگ طبیعی مو است. جدا از ترکیب زرده تخم مرغ و روغن نارگیل شما می‌توانید از فواید برگ‌های کاری و روغن نارگیل برای موی سفید بهره ببرید. این ترکیب‌ها از سفید شدن زودرس مو نیز پیشگیری می‌کنند. سفید شدن زودرس مو گاهی اوقات در افرادی که با مشکلات تغذیه‌ای مواجه هستند و یا بیش از حد از محصولات رنگ مو استفاده می‌کنند، رخ می‌دهد.

باز کردن فر مو

شما ممکن است برای مقابله با فرخوردگی مو‌های خود به استفاده از نرم کننده‌های مو وابسته باشید. اما می‌توانید به زرده تخم مرغ به عنوان یک نرم کننده ضد فر مو نیز اطمینان کنید. البته زرده تخم مرغ نرم کننده‌ای نیست که آن را به حال خود رها کنید و پس از استفاده باید مو‌های سر خود را شستشو دهید. حداقل هفته‌ای یک بار باید این کار را انجام دهید.

درخشش بیشتر مو

جدا از نرم کردن مو، زرده تخم مرغ می‌تواند درخشش بیشتری نیز به موی سر شما ببخشد. استفاده از زرده تخم مرغ به عنوان نرم کننده و ماسک مو به احیای درخشش طبیعی مو کمک خواهد کرد. همچنین، شما می‌توانید مقداری روغن زیتون فوق بکر را با زرده تخم مرغ ترکیب کنید تا هرچه بیشتر مو‌های خود را تغذیه و درخشان سازید.

مقابله با شپش

وجود شپش روی سر بسیار بد است، زیرا موجب خارش می‌شود. حشره کش‌ها می‌توانند به از بین بردن شپش‌ها کمک کنند. با این وجود، استفاده از این محصولات ممکن است برای کودکان و موی آن‌ها خطرآفرین باشد. در این مورد، شما می‌توانید از زرده تخم مرغ به عنوان یک گزینه بی خطر خانگی برای مقابله با شپش استفاده کنید.

برای خلاص شدن از شر شپش ها، شما می‌توانید مقداری آب لیمو را به زرده تخم مرغ اضافه کنید. لیمو حاوی ویتامین C. فراوان است و مو از فواید این ماده مغذی بهره‌مند می‌شود. این ترکیب به خوبی شپش‌ها را نابود می‌سازد. ترکیب زرده تخم مرغ و آب لیمو را روی پوست سر و مو بمالید. سپس، سر را با یک کیسه پلاستیکی یا حوله مرطوب بپوشانید. اجازه دهید شش ساعت در همین حالت باقی بماند. از آنجایی که مدت زمان زیادی برای این کار نیاز است می‌توانید پیش از خواب این کار را انجام داده و صبح روز بعد سر کودک را شستشو دهید.

چگونگی استفاده از زرده تخم مرغ روی مو

چگونگی استفاده از زرده تخم مرغ ممکن است با توجه به انواع مو و شرایط آن‌ها متفاوت باشد. در ادامه چگونگی استفاده از زرده تخم مرغ برای برخی شرایط مو ارائه شده است.

استفاده از زرده تخم مرغ برای موی خشک و معمولی

موی خشک بسیار مستعد شکستگی و فرخوردگی است. پیش از بروز این مشکلات، استفاده از زرده تخم مرغ می‌تواند بهترین راه حل باشد. از این رو، آنچه نیاز دارید شامل موارد زیر می‌شود:

دو عدد تخم مرغ، دو قاشق غذاخوری روغن زیتون، و نصف فنجان آب.

تمام مواد را در یک کاسه ریخته و به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید.

این ترکیب را با استفاده از دو انگشت دست روی پوست سر خود بمالید. اطمینان حاصل کنید که ترکیب تمام پوست سر را فرا گرفته باشد.

یک کلاه پلاستیکی مخصوص حمام را روی سر خود گذاشته و اجازه دهید ۲۰ دقیقه به همین حالت باقی بماند.

سپس ماسک مو خود را با آب شستشو دهید.

استفاده از زرده تخم مرغ برای موی چرب

هنگام استفاده از زرده تخم مرغ برای موی چرب باید به میزان رطوبت توجه داشته باشید.

اندکی آب لیمو به یک زرده تخم مرغ اضافه کنید.

لیمو به از بین بردن چربی اضافی کمک خواهد کرد.

مواد را به خوبی با یکدیگر ترکیب کنید. سپس، این ترکیب را روی تمام تار‌های مو بمالید.

یک کلاه پلاستیکی مخصوص حمام را روی سر خود قرار داده و اجازه دهید ۱۵ دقیقه به همین حالت باقی بماند.

سپس مو‌ها را آبکشی کنید.

پس از آن، سر خود را با شامپو شستشو دهید.

بهتر است این ترکیب روی مو و نه پوست سر استفاده شود، زیرا زرده تخم مرغ پوست سر را چرب‌تر می‌کند. در صورت تمایل می‌توانید از آب سیب نیز به جای آب لیمو استفاده کنید.

نکته‌ای که باید در زمینه استفاده از زرده تخم مرغ مد نظر قرار دهید این است که مقدار آن باید مطابق با طول و ضخامت موی شما باشد. به طور کلی، این درمان خانگی بی خطر و موثر است، از این رو می‌توانید دو بار در هفته از آن استفاده کنید.