پنج شنبه
۲ خرداد ۱۳۹۸
کد خبر : 69685
۱۲ دی ۱۳۹۶؛ ساعت ۱۰:۴۰
0 views

به گزارش جویباران، روسیه با تنظیم سند جدیدی از پیمان آسمان‌های باز، محدودیت‌هایی علیه هواپیماهای آمریکا که قصد انجام پرواز نظارتی بر فراز کالینینگراد را دارند، اعمال کرده که روز اول ژانویه سال 2018 میلادی رسماً اجرایی شده است.

پیمان آسمان‌های باز که در سال 1992 به امضا رسیده بود، یکی از مهمترین اقدامات اعتمادساز در اروپا در دوران پس از جنگ سرد به شمار می‌رود.

این پیمان که از سال 2002 میلادی رسما اجرایی شده است به کشورهای عضو اجازه می‌دهد تا آزادانه به جمع‌آوری اطلاعات مربوط به فعالیت‌ها و نیروهای نظامی کشورهای دیگر بپردازند. روسیه این پیمان را در ماه می سال 2001 به تصویب رساند.

در ماه سپتامبر سال 2017 میلادی روزنامه وال‌استریت ژورنال گزارش کرد که آمریکا تصمیم دارد حریم هوایی خود در ایالت‌های آلاسکا و هاوایی را به روی ناظران روس ببندد.

بنا به گزارش این روزنامه آمریکایی، این اقدام کاخ سفید در واکنش به وضع محدودیت‌های مسکو علیه پروازهای آمریکا بر فراز منطقه کالینینگراد، از مناطق روسی میان لهستان و لتونی در منطقه بالتیک صورت گرفته است.

برد پروازهای نظارتی تحت پیمان آسمان‌های باز می‌تواند تا سقف 5 هزار و 500 متر باشد اما روسیه در سند جدیدی که تنظیم کرده این محدوده را تا سقف 500 کیلومتر در خصوص پروازهایی که بر فراز منطقه کالینینگراد انجام می‌شود، کاهش داده است.

بر اساس این گزارش، ماه گذشته، یک منبع دیپلماتیک نظامی به خبرگزاری «ریانووستی» اعلام کرده بود که روسیه در این طرح در نظر دارد شمار فرودگاه‌هایی را که می‌تواند توسط هواپیماهای نظارتی آمریکا مورد استفاده قرار گیرد را کاهش دهد.

بنا به اعلام این منبع دیپلماتیک، «شمار فرودگاه‌های در دسترس برای آمریکا از اول ژانویه سال 2018 میلادی کاهش می‌یابد. و این اقدامی متقابل در پاسخ به اقدامات اخیر آمریکا علیه روسیه است».

بر اساس این گزارش، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز تأیید کرده است که مسکو اتهامات آمریکا در خصوص نقض پیمان آسمان‌های باز را بی‌اساس می داند. زاخارووا گفته است روسیه مجبور به پذیرش برخی محدودیت‌ها شده که از تاریخ اول ژانویه اعمال می‌شود.

نظر شما:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
4- لطفا نظر خود را به صورت فارسي تايپ نماييد.
5- نظري که حاوي هر گونه توهين باشد، انتشار داده نمي‌شود.
نام *
ایمیل *

اخرین اخبار