به گزارش جویباران، روسیه با تنظیم سند جدیدی از پیمان آسمان‌های باز، محدودیت‌هایی علیه هواپیماهای آمریکا که قصد انجام پرواز نظارتی بر فراز کالینینگراد را دارند، اعمال کرده که روز اول ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی رسماً اجرایی شده است.

پیمان آسمان‌های باز که در سال ۱۹۹۲ به امضا رسیده بود، یکی از مهمترین اقدامات اعتمادساز در اروپا در دوران پس از جنگ سرد به شمار می‌رود.

این پیمان که از سال ۲۰۰۲ میلادی رسما اجرایی شده است به کشورهای عضو اجازه می‌دهد تا آزادانه به جمع‌آوری اطلاعات مربوط به فعالیت‌ها و نیروهای نظامی کشورهای دیگر بپردازند. روسیه این پیمان را در ماه می سال ۲۰۰۱ به تصویب رساند.

در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ میلادی روزنامه وال‌استریت ژورنال گزارش کرد که آمریکا تصمیم دارد حریم هوایی خود در ایالت‌های آلاسکا و هاوایی را به روی ناظران روس ببندد.

بنا به گزارش این روزنامه آمریکایی، این اقدام کاخ سفید در واکنش به وضع محدودیت‌های مسکو علیه پروازهای آمریکا بر فراز منطقه کالینینگراد، از مناطق روسی میان لهستان و لتونی در منطقه بالتیک صورت گرفته است.

برد پروازهای نظارتی تحت پیمان آسمان‌های باز می‌تواند تا سقف ۵ هزار و ۵۰۰ متر باشد اما روسیه در سند جدیدی که تنظیم کرده این محدوده را تا سقف ۵۰۰ کیلومتر در خصوص پروازهایی که بر فراز منطقه کالینینگراد انجام می‌شود، کاهش داده است.

بر اساس این گزارش، ماه گذشته، یک منبع دیپلماتیک نظامی به خبرگزاری «ریانووستی» اعلام کرده بود که روسیه در این طرح در نظر دارد شمار فرودگاه‌هایی را که می‌تواند توسط هواپیماهای نظارتی آمریکا مورد استفاده قرار گیرد را کاهش دهد.

بنا به اعلام این منبع دیپلماتیک، «شمار فرودگاه‌های در دسترس برای آمریکا از اول ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی کاهش می‌یابد. و این اقدامی متقابل در پاسخ به اقدامات اخیر آمریکا علیه روسیه است».

بر اساس این گزارش، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز تأیید کرده است که مسکو اتهامات آمریکا در خصوص نقض پیمان آسمان‌های باز را بی‌اساس می داند. زاخارووا گفته است روسیه مجبور به پذیرش برخی محدودیت‌ها شده که از تاریخ اول ژانویه اعمال می‌شود.