به گزارش جویباران، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که برای افزایش عملیات‌های تهاجمی نیروهای افغان، مشاوران نظامی بیشتری را در سال ۲۰۱۸ میلادی به افغانستان اعزام خواهد کرد.

ژنرال «جیمزماتیس» وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد پنتاگون در نظر دارد تا به منظور افزایش عملیات‌های تهاجمی نیروهای افغان و پیروزی آنها در میدان‌های جنگ مشاوران آمریکایی بیشتری به این کشور اعزام کند.

وی اظهار داشت: نیروهای ویژه افغان که مشاوران نظامی خارجی دارند همواره در میدان‌های جنگ برنده بودند و از این نیروها بیش از حد متعادل به کار گرفته شده‌اند.

وزیر دفاع آمریکا افزود: ما در نظر داریم تا با اعزام مشاوران نظامی و سربازان بیشتری به افغانستان نیروهای زمینی ارتش که پیش از این تجربه عملیات‌های تهاجمی را نداشته‌اند، نیز برای پیروزی در میدان‌های جنگ کمک کنیم.

ژنرال ماتیس خاطرنشان کرد: هنوز نیروهای امنیتی افغان نتوانسته‌اند به نحوی که ما می‌خواهیم در میدان‌های جنگ حضور یابند بنابراین پیروزی نیروهای امنیتی افغان بر مخالفان مسلح دولت زمان‌بر خواهد شد.

پیش از این نیز رئیس جمهور آمریکا با اعزام ۳۵۰۰ نظامی بیشتر این کشور به افغانستان موافقت کرده بود که ظاهرا تمام این نیروها به افغانستان اعزام شده‌اند.

ماه گذشته ژنرال «جان نیکلسون» فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان نیز پیش از این گفته بود که هزار نظامی آمریکایی به عنوان مشاور در میدان‌های جنگ در افغانستان حضور دارند و قرار است این رقم افزایش یابد.

پیش از این قرار بود نظامیان خارجی تنها به نیروهای محلی افغان «مشاوره و آموزش» دهند اما اکنون به نظر می‌رسد که دولت ترامپ با اعزام پیاده‌ نظام این کشور در پی بازگرداندن این نظامیان به درگیری‌های سنگین در میدان‌های جنگ افغانستان است.