به گزارش جویباران، در حالی که با تدبیر نیروهای انتظامی و امنیتی سایه آرامش بر سر تهران گسترانیده شده، حوادث و اتفاقات رخ داده در برخی شهرهای کشور همچنان موجبات نگرانی هموطنانمان را فراهم کرده است.

در حالی که مشاهدات عینی از میادین و نقاط مختلف شهر تهران حکایت از آن دارد که با حضور نیروهای امنیتی و انتظامی و تدبیر نیروهای انقلابی پایتخت در شرایط امنیتی مطلوبی به سر می‌برد. هرچند هستند هنوز افرادی که در گوشه و کنار شهر تلاش می‌کنند تا با اقدامات خود سلب آرامش کنند.

اما وضعیت در برخی از شهرستان‌ها به گونه دیگری است. اخبار رسیده از برخی شهرستان‌ها حکایت از آن دارد که مسائلی سبب شده تا وضعیت امنیتی به حالت عادی بازنگردد.

بررسی‌های خبرنگار ما حکایت از آن دارد که دو عامل عمده را می‌توان علت اصلی این وضع قلمداد کرد که عبارت است از برخی اختلافات قدیمی میان مردم و دیگری وجود سلاح گرم در دست مردم منطقه.

در برخی از شهرستان‌های کشور به دلیل وضعیت خاص منطقه افرادی سلاح گرم نگهداری می‌کنند و همین امر باعث شده تا کار نهادهای امنیتی و انتظامی برای برقراری نظم و امنیت عمومی با مشکل مواجه شود.

البته نباید این نکته را هم فراموش کرد که دستگیری برخی از اغتشاشگران در شهرهای مختلف نشان می‌دهد تعداد قابل توجهی از بازداشت شدگان، از مردم بومی مناطق نبوده و گویا از جایی دیگر به این شهرها آمده‌اند تا ناامنی ایجاد کرده و مردم منطقه را به جان یکدیگر بیاندازند.

روز پنجشنبه هفته گذشته بود که عده‌ای از هموطنان در برخی از شهرهای کشور از جمله مشهد اعتراض خود نسبت به مشکلات اقتصادی و معیشتی را با حضور در خیابان و تجمعاتی ابراز کردند.

این اعتراضات کم‌کم با ورود عده‌ای اوباش و اغتشاش‌گر از روز جمعه رنگ و بوی دیگری به خود گرفت.

شنبه در مرکز شهر تهران عده‌ایی محدود از افراد معلوم‌الحال به بهانه اعتراض به مسائل اقتصادی و معیشتی اقدام به تخریب اموال عمومی، حریق و یورش به بانک‌ها و مکان‌ها عمومی کردند.

همزمان با تهران در برخی از شهرستان‌های کشور نیز وضعیتی مشابه به وجود آمد که باعث شد برخی از هموطنان در شعله آتش افروخته شده از سوی اوباش و اغتشاشگران، سوخته و جان خود را از دست بدهند.