یکشنبه
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد خبر : 69902
۱۳ دی ۱۳۹۶؛ ساعت ۸:۴۵
0 views

به گزارش جویباران، جراح و متخصص زنان با بیان اینکه دارو‌های ضدالتهابی غیراستروییدی در دوران بارداری باید با تجویز پزشک مصرف شود گفت: مصرف ایندومتاسین و مفنامیک اسید در دوران بارداری و شیردهی محدودیت دارد.به نقل از سلامت نیوز ، الهام السادات هاشمیان نایینی، با اشاره به اینکه از مصرف داروی ایندومتاسین در ماه‌های آخر بارداری باید پرهیز شود، گفت: زنان بارداربه خصوص بعد از هفته ۳۱ و ۳۲ نباید این دارو را مصرف کنند.

 

مصرف خودسرانه دارو در بارداری ممنوع

 

وی گفت: این دارو از جفت عبور کرده و در پلاسمای جنین و مایع آمنیوتیک قابل شناسایی است.

هاشمیان نایینی خاطر نشان کرد: در سه ماهه اول بارداری، مصرف ایندومتاسین با نقص‌های مادرزادی همراه نیست، با این‌حال آنومالی‌های قلبی-عروقی و شکاف لب در برخی مطالعات به دنبال مصرف NSAIDs (دارو‌های ضدالتهابی غیراستروییدی) گزارش شده است.

این جراح و متخصص زنان گفت: به طور کلی مصرف دارو در سه ماهه سوم بارداری، مجاز نیست، مگر دارو‌هایی که براساس صلاحدید پزشک معالج برای فرد تجویز می‌شود.

هاشمیان نایینی گفت: مصرف مفنامیک اسید نیز در دوره شیردهی توصیه نمی‌شود و حتی الامکان بهتر است از سایر دارو‌های ضدالتهابی غیراستروییدی استفاده شود. درصورت مصرف باید از شیردادن به نوزاد صرف نظر کرد چراکه احتمال ایجاد عوارض جدی در شیرخوار در مصرف این دارو توسط مادر وجود دارد.

نظر شما:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
4- لطفا نظر خود را به صورت فارسي تايپ نماييد.
5- نظري که حاوي هر گونه توهين باشد، انتشار داده نمي‌شود.
نام *
ایمیل *

اخرین اخبار