به گزارش جویباران، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از برجام به عنوان یکی از اولویت‌های اروپا یاد کرد و تاکید کرد که این نهاد به همکاری در راستای اجرای این توافق با همه طرف ها ادامه می‌دهد.

«فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار تصویری از وقایع مهم در سال ۲۰۱۷ در گزارش پایانی سال گذشته نوشت:

سال سختی بود اما مانند دیگر سالها، سال ۲۰۱۷ هم لحظات خوبی داشت. دستاوردهایی که ما با تعهد فراوان، انرژی بالا و به با کار گروهی خوب به آنها رسیدیم. مانند همه سالهای جدید، تلاش کرده‌ام که ۱۲ مورد را که برای من از سال گذشته به سال جدید منتقل شده‌ام را در فهرستی قرار دهم.

وی در بخشی از این مطلب به توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد و افزود: «پس از اینکه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم گرفت که توافق هسته‌ای با ایران را در کنگره تائید نکند، زمان دشواری برای چند جانبه‌نگری ایجاد شد. در سپتامبر گذشته نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشستی برگزار کردیم که من ریاست نشستی که در مذاکرات شرکت کرده بودند را بر عهده داشتم. در آن برنامه من بار دیگر اعلام کردم که ایران توافق هسته‌ای را اجرا کرده است و این موضوع را ۹ بار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید کرده است.اتحادیه اروپا به عنوان قدرتی چندجانبه و قابل اعتماد برای اجرای توافق هسته‌ای از جانب همه طرف‌ها تلاش می‌کند.»

همکاری آفریقا با اتحادیه اروپا در زمینه مهاجرت، تبادل‌نظر درباره بالکان که یکی از مناطق مهم ورود پناهجویان به اتحادیه اروپا محسوب می‌شود، موضع‌گیری اتحادیه اروپا درباره قدس، آموزش نیروهای دریایی لیبی، مذاکره به منظور حل بحران سوریه و مسایل مربوط به آوارگان روهینگیا از دیگر مواردی هستند که در این گزارش به آنها اشاره شده است.