به گزارش جویباران، نحوی تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون، مانیتور لپ تاپ و کامپیوتر که از نوع ال سی دی هستند از تمیز کردن صفحه نمایشگرهای معمولی سنتی(CRT) متفاوت است و نیازمند مراقبت و حفاظت بیشتری دارند. چرا که جنس صفحه نمایشگرهای CRT سنتی از شیشه است از این رو تمیز کردن آن ها باعث آسیب دیدگی شان نمی‌شود اما جنس مانیتورهای نسل جدید به گونه‌ای است که می تواند باعث آسیب دیدگی آن‌ها در حین نظافت شود.

چگونه صفحه نمایشگر کامپیوتر و تلوزیون را بدون خراب شدن آن‌ها پاک کنیم

 

مانیتور کامپیوتر و نمایشگر تلوزیون های جدید با توجه به سطح دید وسیعی که دارند اگر به هر دلیل کثیف و آلوده شوند نمای زشتی را به خودشان می گیرند و حتی نشستن گرد و غبار روی آن ها می تواند روی کیفیت تصاویر پخش شده نیز تاثیر نامطلوب داشته باشد. علاوه بر این موارد وقتی صفحه نمایش گر ها کثیف باشند این خود می تواند محلی برای رشد انواع میکروب ها و باکتری ها باشد چرا که گاها دیده شده است که مردم با دستی که کثیف است صفحه نمایشگرها را خواسته ویا ناخواسته لمس می کنند. یکی از مهم ترین مواردی که باعث کثیف و آلوده شدن صفحه نمایش گر ها می شود و جود بچه های کم سن و سال است چرا که آن ها با همان دستی که غذا می خورد از روی کنجکاوی درست موقعی که والدین متوجه نیستند صفحه نمایش گر ها را لمس می کنند. اگر شما می خواهید به وخامت ائوضاع پی ببرید سعی کنید صفحه نمایشگر های کامپیوتر و یا تلوزیون خود را خاموش کند و از گوشه این صفح ها به آن ها نگاه کنید به وضوح می توانید به میزان مواد آلاینده ای که روی آن ها چسبیده است پی ببرید.

بسیاری از مردم نگران آن هستند که در موقع تمیز کردن صفحه نمایشگر ها به آن ها آسیب بزنند این نگرانی کاملا درست است اگر شما با پارچه های زبر و خشن به صورت خشک بخواهید صفحات حساس تلوزیون و وسایل الکترونیکی جدید را پاک کنید بی شک روی آن ها خش ایجاد خواهید کرد. شاید برای تان جالب باشد حتی تمیز کردن گرد و خاک نشسته روی صفحات نمایشگر های جدید اگر به صورت اصولی پاک نشوند خود می توانند خطوطی زشت را روی صفحات نمایشگر ایجاد کنند. حال این سوال پیش می آید چگونه می توان مانیتور کامپیوتر و صفحه نمایشگر تلوزیون ها را تمیز کنیم بدو.ن آنکه به آن ها آسیب برسد. اگر می خواهید به این جواب بر سید درادامه این گزارش با ما همراه باشد.

برای انجام هر کاری نیاز به یکسری مواد و وسایل است شما برای پاک کردن صفحه نمایش گرها به یک پارچه پنبه ای و یا هر پارچه نرم دیگر نیاز دارید اگر روی صفحه نمایشگرتان لکه های روغنی وجود دارد باید مقداری ایزوپروپیل الکل و یا سرکه به همراه آب مقطر آماده کنید همچنین وجود یک آب پاش تمیز(اسپری) برای سهولت در انجام کار می تواند بکارتان بیاید.

آموزش نحوه تمیز کردن صحیح مانیتور LCD

اگر احساس می کنید که روی صفحه نمایشگر تلویزیون و یا کامپیوترتان فقط، گرد و خاک نشسته است بی شک مقداری آب مقطر برای تمیز کردن آن‌ها کفایت می کند. و نیاز به هیچ گونه عامل پاک کننده دیگری نیست. اگر روی صفحات نمایشگر اثر انگشت چرب وجود دارد بی شک استفاده از محلول آب مقطر و ایزوپروپیل الکل بسیار کار آمد خواهد بود. توجه داشته باشید به هیچ عنوان از پارچه کاملا خشک برای تمیز کردن صفحه نمایشگرها استفاده نکنید چرا که ذرات گرد و غبار می توانند به راحتی سطح صفحه نمایشگرها را خراشیده کنند.

برای استفاده از ایزوپروپیل الکل سعی کنید آن را با مقدار مساوی آب مقطر مخلوط کنید سپس از محلول بدست آمده ر،ا مورد استفاده قرار دهید. برای سهولت در استفاده سعی کنید محلول بدست آمده را درون یک اسپری تمیز بریزد این کار به شما دسترسی راحتری به محلول می دهد. و از آلوده کردن محیط نیز جلوگیری می کند.

بعد از انجام مراحل بالا یک تکه از پارچه پنبه ای را در دست‌تان بگیرید و به آرامی روی آن اسپری کنید سپس پارچه مرطوب شده را روی سطح صفحه مانیتورها بکشید تا سطوح به خوبی پاک شوند دقت کنید به هیچ عنوان اسپری را به صورت مستقیم روی نمایش گرها نزنید به ویژه این کار را در نواحی حاشیه صفحات نمایش گر انجام ندهید چرا که ممکن است رطوبت حاصل وارد مانیتور و یا تلویزیون شود. از یاد نبرید که قبل از پاک کردن با این روش حتما برق لوازم الکترنیکی خود را قطع کرده باشید.

نحوی درست پاک کردن صفحات نمایشگر با استفاده از پارچه مرطوب

برای پاک کردن صفحه نمایشگرها سعی کنید این کار را به آرامی انجام دهید بهترین روش پاک کردن این است که پارچه مرطوب شده با اسپری را به صورت افقی و عمودی روی نمایشگر بکشید البته در موارد خاص اگر دیدید لکه ها در مقابل پاک شدن مقاومت می کنند از حرکت دایره ای استفاده کنید شاید با این روش، لکه ها مورد نظر راحت‌تر پاک شوند.

مواردی را که نباید روی صفحات نمایشگر تلویزیون و لوازم الکتریکی انجام دهید

از پاک کننده های شیمایی استفاده نکنید

به هیچ عنوان از لوازم پاک کننده شیشه های پنجره، برای پاک کردن صفحات نمایشگر استفاده نکنید. این مواد حاوی درصد بالایی از مواد شیمیایی پاک کننده هستند که می توانند بر روی صفحه نمایشگرها آسیب برسانند. در ضمن مواد پاک کننده‌ای که حاوی آمونیاک، استون، تولوئن هستند را اصلا مورد استفاده قرار ندهید چرا که درصد بالایی پاک کنندگی این گونه مواد به راحتی می توانند صفحه نمایشگرها را کدر کنند و به آن ها آسیب جدی وارد کنند.

از اسپری کردن مستقیم روی صفحه نمایشگر خودداری کنید

اگر شما برای پاک کردن صفحه نمایشگرها نمی توانید یک اسپری تهیه کنید. نگران نباشید فقط کافی است محلول بدست آمده با آب مقطر را به مقدار لازم روی تکه پارچه نرم بریزید البته توجه داشته باشید که مایع مورد نظر بیش از حد روی پارچه ریخته نشود همین که پارچه مرطوب شود کافی است به هیچ عنوان آن را با مایع زیاد خیس نکنید به حدی که مایع از درون آن چکه کند. این کار ممکن است در هنگام پاک کردن روی صفحه نمایشگر ممکن است مایع جریان پیدا کند و این جریان از گوشه ها مانیتور و یا صفحه تلویزیون به داخل آن سراید کند.

استفاده نکردن از لباس بافتنی و روزنامه برای پاک کردن صفحه نمایشگرها

برای پاک کردن صفحه نمایشگرها به هیچ عنوان از روزنامه، لباس های زبر و بافتنی، و حتی حوله صورت استفاده نکنید این گونه مواد ممکن است باعث خراشیده شدن صفحات نمایشگر شوند.
از آب شیر استفاده نکنید

برای تمیز کردن صفحات نمایشگر از آب شیر استفاده نکنید چرا که آب شیر به اندازه کمی نمک های محلول و دیگر و مواد معدنی را در خود دارا است و به محض خشک شدن این گونه مواد به صورت لکه روی صفحات نمایشگر ظاهر می شوند. البته برخی از این مواد محلول در آب توانایی آسیب رساندن به صفحات نمایشگر را دارند.

خاموش کردن و از برق کشیدن رایانه و یا تلویزیون

وقتی قصد پاک کردن صفحه مانیتور و یا صفحه نمایشگر تلویزیون را دارید برای شروع ابتدا آن ها را خاموش و از برق بکشید. خاموش کردن صفحه نمایشگرها علاوه بر اینکه میزان لکه های را نمایان می کند کار تمیز کردن را نیز آسان می کند چرا که با روشن بودن صفحه نمایشگرها تمرکزتان برای نظافت کمتر می شود این کار همچنین از آسیب دیدن وسایل برقی توسط رطوبت حاصل از شوینده و هر مایع دیگر را پایین می آورد.

در هنگام تمیز کردن به صفحه‌هات نمایشگر فشار وارد نکنید

وقتی که می خواهید از شر لکه های روی صفحات نمایشگر خلاص شوید به هیچ عنوان به صفحات فشار وارد نکنید چرا که این کار ممکن است به طور دائم بر آن ها آسیب وارد کند. سعی کنید با مرطوب کردن بیشتر لکه ها از شرشان خلاص شوید.

استفاده از برخی پاک کننده‌های مجاز به همراه پد نظافت

برخی شرکت ها به منظور تسهیل در پاک کردن صفحات نمایشگر موادی را به همراه یک تکه پارچه مخصوص در اختیار مشتری ها قرار می دهند اینگونه مواد از نظر سازندگان تایید شده است سعی کنید قبل از استفاده از آن ها به نحوی استفاده از آن ها را مطالعه کنید.

خشک کردن مرحله آخر پس از پاک کردن صفحات نمایشگر

وقتی مطمئن شدید که هیچ گونه لکه ای روی صفحه مانیتور و یا تلویزیون‌تان نیست. برای اینکه هیچ گونه رطوبی روی صفحات باقی نماند با استفاده از یک پارچه نرم و تمیز که معمولا در بازار برای همین منظور ارائه می شوند، تهیه کنید سپس روی صفحات را به آرامی پاک کنید تا هیچ گونه رطوبتی روی آن مشاهده نشود دقت کنید که حاشیه های مانیتور و تلویزیون مکان مناسبی برای تجمع مایعات و رطوبت است که می توانند باعث آسیب رساندن به وسایل الکتریکی شوند. بهتر است وقتی کار نظافت صفحات نمایشگرها تمام شد ۱ الی ۲ ساعت آن ها را روشن نکنید تا مطمئین شده باشید که هیچ گونه رطوبتی روی آن ها باقی نمانده باشد.