به گزارش جویباران، حتماً برای شما هم پیش آمده است که بعد از کمی نرمش و تحرک، احساس درد یا گرفتگی در بدن خود می‌کنید. به نقل از سلامت نیوز ، فرقی نمی‌کند که صحبت از ورزش دقیقه نود مانده به تعطیلات باشد یا شروع یک ورزش جدید، مهم این است که بهای این کار را ماهیچه‌ها می‌دهند، پس باید علت و راه بهبود آن را پیدا کنید.

 

چرا بعد از ورزش دچار درد عضلانی می‌شویم؟

 

وقتی روز‌های اول ورزش را شروع می‌کنید، ماهیچه‌هایتان نیز شروع می‌کنند به از حرکت باز ایستادن که این اتفاق نتیجه‌ای جز احساس ناراحتی روز افزون در شما ندارد. در روز‌های بعد بیشتر شبیه یک روبات حرکت می‌کنید، پوشیدن لباس برایتان سخت است و انجام حرکت ساده‌ای مثل پایین و بالا رفتن از پله‌ها نیز با درد و ناله همراه خواهد بود.

همه این‌ها نامش درد عضلانی با شروع تأخیری (DOMS) است که اتفاقی بسیار رایج در پزشکی ورزشی است. DOMS نشانه ورزش گریز از مرکز است. این هر ورزشی را شامل می‌شود باعث کش آمدن ماهیچه به هنگام تنش و فشار باشد. نمونه‌های این ورزش‌ها عبارتند از: دویدن، حرکت پایین آوردن حلقه عضله دوسر بازو و مرحله پایین رفتن در اسکات پا. وقتی ما چنین ورزش‌هایی را درحالی که بدنمان سابقه انجام آن‌ها را ندارد انجام می‌دهید به عضلاتمان آسیب می‌رسانیم.

به گفته یکی از متخصصان ورزش در دانشگاه فناوری نیوزیلند، این درد‌ها را می‌توان به عنوان نوع ۱ جراحت ماهیچه‌ها طبقه بندی کرد. حس‌هایی که در این جراحت تجربه می‌کنیم می‌تواند از خشکی خفیف ماهیچه‌ها که در طول فعالیت‌های روزانه به سرعت ناپدید‌ی شود شامل شود تا درد شدیدی که تحرک را محدود کند. اما دلیل این درد‌ها چیست؟

با اینکه نظریه‌های علمی زیادی وجود دارد، اما در واقع کسی واقعاً نمی‌داند دلیل DOMS چیست. چه بسا بتوان آن را با ترکیبی از نظریه‌ها توضیح داد. اول از همه، نیرو‌هایی که در طول حرکات گریز از مرکز تولید می‌شوند می‌تواند به ساختار ماهیچه و بافت‌های پیرامونی آن آسیب برسانند. این اتفاق منجر به برهم ریختگی توازن کلسیم می‌شود. سپس، تورم و التهاب وارد کار می‌شود که منجر به تحریک عصب‌های درد در طول ۴۸ ساعت می‌شود و وقتی با آماس همراه می‌شود، درد را بدتر می‌کند.

بیشتر نظریه‌هایی که در مورد این درد‌ها وجود دارد انگشت اتهام را به سمت تعداد زیاد رادیکال‌های آزاد و آسیب اکسیداتیوی که در طول این ورزش‌های گریز از مرکز تولید می‌شوند نشان می‌دهند. آنتی اکسیدان درمان معجزه آسا است، اما برخی مطالعات نظام‌مند نشان می‌دهد که شاهد چندانی برای این مدعا وجود ندارد. اما سرما درمانی درمان خوبی برای بسیاری از افراد پس از ورزش است. به جای آن شما می‌توانید روی ماساژ حساب کنید مخصوصاً اگر آن را ۴۸ ساعت پس از ورزش کردن انجام دهید.