به گزارش جویباران، رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران گفت: امروزه میانگین عمر مفید ساختمان‌ها در ایران به ۲۵ سال و در آمریکا به ۱۲۰ سال رسیده است.

احمد خرم رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران در حاشیه چهارمین نمایشگاه انبوه‌سازان مسکن و پنجمین کنفرانس ملی پژوهش‌های کاربردی در مهندسی عمران، گفت: در طول ۴۰ سال همواره شعار همکاری دانشگاه و صنعت و کشاورزی و خدمات داده می‌شود اما در عمل هیچ ارتباطی میان دانشگاه و دستگاه‌های اجرایی و تشکل‌ها برقرار نشده است.

وی با اشاره به اینکه این نمایشگاه تلاش دارد تا همکاری دانشگاه با صنعت و تشکل‌ها را نهادینه کرده و گسترش دهد، گفت: ۲۵ سال پیش مقررات ملی ساختمان تدوین و ابلاغ شد، اما متأسفانه در این سال‌ها هیچ همکاری و ارتباطی را میان دانشگاه‌ها و تشکل‌ها با دستگاه‌های اجرایی شاهد نبوده‌ایم.

خرم ادامه داد: در کشور ما صنف و تشکل به حساب نمی‌آیند و دانشگاه‌ها نیز هیچ مأموریتی ندارند در حالی که در دنیا تشکل‌های مهندسی و دانشگاه‌ها با نظارت تصادفی خود نقش‌آفرینی می‌کنند.

وی با بیان اینکه متأسفانه اگر ناظر مقیم یک ساختمان که مسئولیت مهمی دارد تخلفی کند با او برخوردی نمی‌شود، گفت: در کشورهای پیشرفته هر گونه تخلفی از سوی هر نهاد و ارگانی که مرتبط با ساخت‌وساز هستند صورت بگیرد مجوزهای آنها لغو خواهد شد.

رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران، گفت: نظارت بر روی اجرای قوانین و مقررات از طرف مجلس اعمال نشده است در حالی که اگر مجلس در کنار قانون‌گذاری نظارت بر روی قانون انجام می‌داد مشکلات هم اکنون کمتر بود.

به گفته خرم، مجلس باید در بُعد نظارت از دانشگاه‌ها و تشکل‌ها استفاده و حمایت کند.

وی با تأکید بر اینکه میانگین عمر مفید ساختمان‌ها در ایران پایین آمده است، گفت: ۴۵ سال پیش میانگین عمر مفید ساختمان‌ها در ایران ۳۰ سال و در آمریکا نیز ۳۰ سال بوداما امروزه میانگین عمر مفید ساختمان‌ها در ایران ۲۵ سال و در آمریکا به ۱۲۰ سال رسیده است.

رئیس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران ادامه داد: فاجعه‌ای از این بزرگتر در نابود کردن منابع مالی ملت و دولت و بخش خصوصی نمی‌توانست رخ دهد و همان‌طور که دیدیم در زلزله‌های رودبار، بم تلفات به یکباره به ۱۰۰ درصد رسید.

خرم در خصوص وضعیت بخش مسکن، گفت: حدود دو ماه پیش قیمت مسکن ۱۰ درصد و معاملات نیز رونق پیدا کرد اما دوباره دچار یک رکود شده است.

وی با اشاره به اینکه میزان نقدینگی ۱۴۰۰ تریلیون تومان است، گفت: حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان در بخش ساختمان و مسکن به صورت راکد مانده است پس باید دولت تسهیلات بیشتری در بخش ساختمان و مسکن با نرخ پایین اعطا کند تا بخش مسکن از رکود خارج شود.

به گفته وی، در حال حاضر در بسیاری از کشورها وام ساخت مسکن با نرخ سود یک درصد و وام خرید تا ۹۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی پرداخت می‌شود.