به گزارش جویباران، رانندگی در بزرگراه می تواند به مراتب خطرات بیشتری را برای رانندگان و سرنشینان خودروهای عبوری ایجاد کند. با این حال اگر رانندگان با مسائل ایمنی رانندگی در بزرگراه آشنا باشند و همچنین دقت و تمرکز خود را در هنگام رانندگی بیشتر کنند بی‌شک می توانند اطمینان داشته باشند که در طول مسیر با مشکل خاصی روبرو نخواهند شد. وقتی یک راننده در هنگام رانندگی احساس امنیت کند، همین احساس امنیت باعث می‌شود تا اعتماد به نفس وی بالا برود. با این تفاسیر می توان نتیجه گرفت که درصد حوادث رانندگی، با این شرایط به میزان چشم گیری کاهش خواهد یافت.

۱۲ راه ایمن ماندن از خطرتصادف در بزرگراه‌ها

 

حال این سوال پیش می‌آید که چگونه می توان احساس امنیت را در هنگام رانندگی را بالا برد؟ در ادامه این گزارش شما را با مواردی آشنا می کنیم که تا با پیروی از آن‌ها بتوانید در هنگام رانندگی در بزرگراه‌ها با امنیت خاطر بیشتری سفر کنید و این امنیت خاطر باعث شود تا از مشکلات و تصادفات زیادی که بخاطر عصبی بودن و یا رعایت نکردن موارد ایمنی در بزرگراه‌ها دامن‌گیر راننده های می‌شود در امان باشند.

توجه کردن در هنگام رانندگی را جدی بگیرد

یکی از نکات بسیار مهم در هنگام رانندگی دوری از هرگونه حواسپرتی است. گزینه هایی مثل، گوش دادن به موسیقی با صدای بلند، صحبت کردن با موبایل، غذا خوردن و حتی نوشیدن در هنگام رانندگی می تواند باعث حواسپرتی شده و راننده گان را در معرض خطر تصادف قرار دهد. اگر در طول مسیر نیاز به انجام چنین کارهایی را در خود احساس می کنید در اولین خروجی و یا مکان برای توقف مجاز، ترمز کنید و پس از برطرف کردن مشکل مورد نظر با خیال راحت حرکت کنید. البته اگر عجله دارید مواردی چون پاسخ دادن به تلفن را بر عهده همراه‌ تان قرار دهید و از وی بخواهید تا جواب تلفن‌تان را بدهد. این گونه موارد که ذکر شد شاید آنقدر به چشم نیاید ولی یکی از موارد اصلی در هر تصادف، حواس پرتی است شما با انجام کارهایی که بالا ذکر شد درصد توجه به جاده را در خود کم می‌کنید و همین امر می تواند باعث بروز تصادفات ناخوشایند شوند.

وقتی که خسته هستید رانندگی نکنید

ممکن است برای انجام کاری مجبور باشید با حالت خستگی رانندگی کنید یادتان نرود وقتی در طول مسیر احساس خستگی زیاد می کنید و قادر نیستید روی پلک های خود کنترل داشته باشید به نحوی که سنگینی پلک ها مانع از دید خوب تان می شود بی شک از ادامه راه منصرف شوید گاها با ۱۵ الی ۲۰ دقیقه استراحت کمی از خستگی تان برطرف می شود و با خیال راحت تری می توانید رانندگی کنید. چرت زدن در هنگام رانندگی آن هم در بزرگراه می تواند به قیمت جان شما و همسفران‌تان تمام شود. یادتان نرود اگر در سلامت کامل نباشید نمی توانید به کارهای شخصی خود برسید.

آینه‌های خودروی‌تان را به طور مرتب بررسی کنید

آینه‌ها در خودرو نقش دکور را ندارند از این رو با استفاده از آینه‌ها همواره پشت ماشین و کنارهای آن را مورد بررسی قرار دهید. این کار به شما کمک می کند تا اشراف بیشتری بر رانندگی خود داشته باشید. سعی کنید قبل از حرکت آینه ها و صندلی ماشین خود را تنظیم کنید تا نقاط کور کمتری در طول مسیر داشته باشید در ضمن به هیچ عنوان حواستان را در هنگام رانندگی به تنظیم کردن آینه ها مشغول نکنید این کار می تواند بسیار خطرناک باشد.

اعلان‌ها و علامت‌های ترافیکی را با دقت دنبال کنید

سعی کنید تمام اعلان‌ها و علائم ترافیکی از جمله؛ محدودیت سرعت، ایمنی، ساخت و ساز در طول مسیر، نشانه های بروز خطر مانند ریزش کوه و یا بهمن را در نظر داشته باشید. وقتی شما از قبل درباره مسیر که می‌خواهید طی کنید اطلاعاتی داشته باشید با خطرات کمتری روبرو خواهید شد و چرا که از قبل خودتان را برای رویارویی با چنین شرایطی آماده کرده اید.

بیش از حد به رانندگان عبوری نزدیک نشوید

اگر در طول مسیر جاده می‌خواهید از شخصی سبقت بگیرید و وی مانع این کار می‌شود سعی کنید از او فاصله بگیرید چرا که چنین اشخاصی ممکن است عصبانی باشند و در مقابل عکس‌العمل شما حرکات غیر قابل پیش بینی انجام دهند و همین امر باعث بروز تصادف شود. برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی سعی کنید فاصله قانونی خود را با خودروی جلویی حفظ کنید تا در صورت نیاز زمان کافی برای واکنش مناسب را داشته باشید، یک اختلاف سه ثانیه ای با راننده جلویی در سرعت مجاز می تواند زمان لازم برای یک واکنش سریع را دراختیارتان قرار دهد.

نحوی درست برخورد با رانندگان قانون شکن و خاطی

معمولا در طول حرکت در بزرگراه‌ها، ممکن است با رانندگانی برخورد کنید که حرکات نامرتب داشته و دارای نواسانات سرعت هستند از این رو ممکن است چنین رفتارهایی باعث بروز حوادث ناخوشایند شوند. وقتی با چنین افرادی برخورد کردید سعی کنید با خونسردی و احتیاط کامل از کنارشان رد شوید و یا در صورت لزم بین ماشین خود و خودروی شخص خاطی فاصله بیاندازید تا در طول مسیر با مشکلی روبرو نشوید.

ماشین خود را برای سایر رانندگان قابل مشاهده کنید

وقتی در ساعتی از شبانه روز رانندگی می کنید که نور محیط کم می شود اما نیاز به روشن کردن چراغ های بزرگ ماشین نیست سعی کنید حداقل چراغ های کوچک ماشین تان را روشن کنید این کار باعث می شود تا دردید دیگر راننده های عبوری قرار بگیرید. اگر رنگ ماشین‌تان تیره است احتمال تصادف تان در تاریکی بیشتر است سعی کنید همواره چراغ های خود را روشن نگه دارید چرا که ماشین های تیره کمتر در دید رانندگان عبوری دیده می شوند. چراغ ها کوچک ماشین‌تان را در روزهای بارانی و مه آلود و یا در هنگام سحر و یا غروب آفتاب درست زمانی که دید کافی وجود دارد اما نور کافی وجود ندارد حتما روشن کنید. تا بیشتر از حالت عادی در دید دیگر رانندگان باشید. نور چراغ می تواند حواس رانندگان عبوری را جمع تر کرده و از بروز حوادث ناخوشایند جلوگیری کند.

اطمینان حاصل کنید که همراهان‌تان کمربند ایمنی را بسته باشند

وقتی در بزرگ راه‌ها رانندگی می کنید بی شک با سرعت بالای ۱۰۰ کیلومتر در ساعت باید برانید و در چنین سرعت هایی در صورت بروز تصادف اگر کمربند ایمنی استفاده نشده باشد، حوادث مرگباری رانندگان و دیگر سرنشینان خودرو را تهدید می کند. استفاده از کمر بند ایمنی می تواند تا ۴۵ درصد احتمال مرگ در تصادف های سنگین را کاهش دهد همچنین در بیش از نیمی از حوادث های بزرگ بیش از ۵۰ درصد آسیب دیدگی‌ها را کاهش می دهد.

آماده شدن برای حوادث یا مسائل فنی

سعی کنید همواره یک آمادگی نسبی در برابر مشکلات فنی که ممکن است در طول سفر با آن روبرو شوید را در نظر داشته باشید. به طور مثال برخی ابزارهای ضروری چون پیچ گوشتی و انبر دست و حتی یک عدد سیم چنین در جعبه ابزار ماشین خود داشته باشید. داشتن یک عدد کپسول کوچک آتش نشانی کوچک نیز می تواند در پاره ای از اوقات بکارتان بیاید. همان طور که می دانید داشتن یک تایر یدکی و جک نیز جزء ضروریات سفر در طول جاده ها است اطمینان داشته باشید که تلفن های موارد اصطراری نیز در گوشی شما ذخیره شده داشته باشید که تا در صورت نیاز بتوانید با آن ها تماس بگیرد. توجه داشته باشید همواره چند لیتر آب در صندق عقب ماشین خود به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید.

آمادگی های پیش از حرکت در بزرگراه

قبل از اینکه وارد بزرگ راه شوید حتما ماشین خود را چک کنید بطور مثال چک کردن باد لاستک یک کار بسیار آسان است که با نگاه کردن می توانید به کم بودن باد تایرها پی ببرید در ضمن وقتی ماشین خود را از پارکینگ بیرون می آورید جای تایر ها را چک کنید تا روغن ریزی نداشته باشند هر گونه ریزش روغن چه از ناحیه چرخ ها و یا موتور ماشین می توانید بروز یک مشکل جدی در خودروی شما باشد. پیش از برطرف کردن اینچنین مشکلاتی حرکت نکنید. معمولا ماشین های امروزی تقریبا هرگونه مشکل داخلی خودرو را با چراغ ها و بوق ها هشدار به راننده هشدار می هند چک کردن چراغ های هشدار به شما کمک می کند تا از سالم و یا ناسالم بودن خودروی خود پی ببرید.

شستن شیشه‌های ماشین و تمیزکردن آینه‌ها پیش از حرکت

شیشه ها و آینه های کثیف باعث می شوند تا دید کافی نداشته باشید. نبود دید کافی در بزرگراه‌های می تواند باعث بروز تصادف شود و از آنجایی که بزرگراه‌ها جای برای سرعت بالا است از این روی تصادف در چنین جاده‌های می تواند بسیار مرگبار و زنجیره ای باشد. از این رو با تمیز نگه داشتن شیشیه ها و آینه‌های خودروی خود با جان خود و دیگران بازی نکنید.

اطمینان حاصل کنید که تمامی چراغ‌های خودروی‌تان کار می‌کنند

دانستن این که تمامی چراغ‌های خودرو از جمله چراغ ترمز، چراغ بزرگ، چراغ کوچک، و چراغ های راهنما یک امر ضروری است. حتما مطمئین باشید که شیشه‌های چراغ‌ها هم به اندازه کافی تمیز باشند تا در صورت نیاز شما از تمامی نور آن‌ها استفاده کنید. چراغ های جلوی ماشین نقش چشم راننده را در شب بازی می کنند بنا به هر دلیل اگر چراغ های بزرگ جلوی ماشین خوب کار نکنند می توانند مشکلات بسیار زیادی را برای حرکت کردن در طول شب ایجاد کنند. پس اینچنین مشکلاتی را پیش از حرکت، حتما بر طرف کنید.