به گزارش جویباران، در تاریخ فوتبال دنیا به همان اندازه که به اسامی بازیکنان متعصب به پرچم و پیراهن تیم برمی خوریم به همان میزان هم بازیکنانی را به یاد می آوریم که بی توجه به مصالح تیمشان برای دستیابی به شهرت یا پول بیشتر قید همه چیز را زده اند. گرچه در دنیای ورزش حرفه ای قانونی برای عدم جدایی از تیمی که در آن بازی می کنید یا با آن به اوج شهرت رسیدید وجود ندارد. مانند دیوید بکهام که پس از رسیدن به اوج شهرت و ثروت در منچستر یونایتد راهی رئال مادرید شد!

اما بازیکنانی هم بوده اند که در بحرانی ترین شرایط تیم باشگاهی شان را تنها نگذاشته و حتی در دسته های پایین تر از برتر هم راضی به بیرون آوردن پیراهن تیم باشگاهی شان نشدند.

*گریژمان – اتلتیکومادرید

دنیای توپ گرد هرگز این قبیل افراد را از یاد نخواهد برد. گریژمان بازیکن تیم اتلتیکو مادرید بود که به دلیل بروز مشکلات مالیاتی از نقل و انتقالات محروم شده بود. او در همان برهه پیشنهاد جدی از منچستر یونایتد داشت و پیوستنش به این تیم تقریبا قطعی شده بود، اما گریژمان ماند و در مصاحبه ای گفت:«من با اتلتیکو شناخته شدم پس در این تیم می مانم چون از حضور در فصل نقل و انتقالات هم محروم شده و نمی تواند بازیکن جدیدی به خدمت بگیرد و رفتن من ناجوانمردانه خواهد بود”.

*ستاره های سرشناس یوونتوس

مشابه اتفاقی که برای اتلتیکو رخ داد برای معروفترین تیم ایتالیا هم تکرار شد. آنجا که یوونتوس به دلیل پرونده دست داشتن مدیران باشگاهش در “کالچو پولی” (شرکت های شرط بندی و قمار در فوتبال) از سری A به دو دسته پایین تر نزول داده شد. آن زمان فدراسیون فوتبال ایتالیا این تیم را از هرگونه نقل و انتقالی محروم کرد اما ستاره های معروفی مانند جیجی بوفون، داوید ترزگه، آلکس دل پیه رو، مائورو کامورانزی و پاول ندود که همان زمان در تیم ملی ایتالیا، فرانسه و جمهوری چک هم توپ می زدند در یوونتوس ماندند و تیم را به سری A برگرداندند و با آن قهرمان هم شدند!

*از ایرانجوان تا اوج شهرت

به گزارش مشرق، مهدی طارمی که در حال ترانسفر شدن به تیم الغرافه قطر در لیگ ستارگان این کشور است گرچه پس از توافق با مسئولان باشگاه راضی به انتقال قرضی شده ولی تا پیش از آن مانند دفعات قبل باز هم یک شوک عصبی به این تیم، هواداران و مسئولانش داد. او که تا سه سال قبل(۲۰۱۴) بازیکن تیم ایرانجوان بوشهر بود و یکباره از بی نام و نشان ترین سطح فوتبال به اوج شهرت رسید قطعا باید با مشاوره درستی که از بزرگترهای این باشگاه می گیرد در تصمیمات بعدی اش با دقت تر عمل کند.

*شوک اول طارمی با چاشنی کودتا!

مهدی طارمی در فصل جاری سه بار باشگاه و هواداران تیمش را با شوک مواجه کرده است. اولین شوک در فروردین ماه سال جاری بود که خبر جدایی قطعی‌اش از پرسپولیس منتشر شد. آقای گل در اردیبهشت بی توجه به تقاضاهای ملتمسانه طرفداران پرسپولیس برای تمدید قراردادش راهی ترکیه شد و خیلی سریع امضایش را پای برگه قرارداد با ریزاسپور انداخت ولی بعد از چند روز با کودتای ترکیه نگران اوضاع آن کشور شده و به پرسپولیس برگشت!!

*شوک دوم جریمه و محرومیت!

آقای گل دو فصل قبل لیگ برتر فصل هفدهم را هم با آمار گل خوبی استارت زده بود که نامه شکایت باشگاه ترکیه ای به تهران و باشگاه پرسپولیس رسید! جایی که مشخص شد طارمی از ۴ ماه همراهی پرسپولیس محروم است، باشگاه و خود بازیکن هم باید ۷۸۹ هزار یورو جریمه می پرداختند! چیزی معادل سه و نیم میلیارد تومان! شوکی تازه که البته خود طارمی در واکنش به آن گفت: “حتما خیریّتی در آن بوده است”!!

*هزینه سیاسی برای مملکت!

پس از رسیدن حکم فیفا و محرومیت طارمی از ۴ ماه همراهی پرسپولیس و بسته شدن ۲ پنجره نقل و انتقالاتی برای این تیم، به اضافه جریمه چند صد هزار یورویی کار تا جایی پیش رفت که بزرگترین مقامات اجرایی دو کشور ایران و ترکیه در این باره با هم وارد مذاکره شدند! حسن روحانی و وزیر ورزش لابلای این همه اتفاق ریز و درشت در کشور و منطقه و در خلال سفر به ترکیه از “رجب طیب اردوغان” خواست با ریزاسپوری ها حرف بزند تا از شکایتشان صرفنظر کنند! باورش هم سخت است! هزینه سیاسی برای بی توجهی و اقدام عجولانه یک فوتبالیست! اتفاقی که قطعا ما را به لحاظ سیاسی بدهکار کشور دوست و همسایه(ترکیه) کرد! هر چند که باز هم با عقب نشینی تیم ترکیه ای و چشم پوشی از جریمه، فیفا را متقاعد نکرد و بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی همچنان پابرجا ماند!!

*شوک سوم تمدید نمی کنم!

او تا ۵ ماه دیگر با پرسپولیس قرارداد دارد اما بار دیگر ته دل طرفداران پرسپولیس را خالی کرد. این بار با این خبر که نه قراردادش را تمدید می کند و نه قرضی به تیمی دیگر می رود! البته ظاهرا در نهایت راضی شده تا با شرایطی که باشگاهش هم سودی از انتقالش ببرد راهی الغرافه شود ولی با این وجود صدای اعتراض بیشتر پیشکسوتان پرسپولیس را درآورده است!

*فراموشکاری عمدی!

به گزارش مشرق، شاید مهدی طارمی به جای اینکه خودش را به باشگاه پرسپولیس بدهکار بداند این تیم را به واسطه گلهایی که برای آن به ثمر رسانده بدهکار خود تصور می کند(!) که پس از سه فصل و نیم بازی برای این تیم و رسیدن به تیم ملی دیگر دوست ندارد در پرسپولیس بماند. خیلی ها انتظار داشتند طارمی به فوتبالش در پرسپولیس ادامه می داد یا لااقل طی توافق با پرسپولیس برای کمک به این تیم با شرایط مطلوب که خودش هم ضرر نکند از این تیم راهی اروپا می شد ولی او صراحتا عنوان می کند قصد دارد بعد از جام جهانی تیم بعدی اش را انتخاب کند. گاهی اوقات ایجاب می کند انسان دچار فراموشی کوتاه مدت شود!

*حضور طارمی در جام جهانی قطعی نیست

طارمی که در اردوهای اخیر تیم ملی بدون حضور در مسابقات باشگاهی به لیست کی روش اضافه می شود تصور می کند فوتبال بازی کند یا نه به اردوی تیم کی روش دعوت می شود! گرچه کی روش با رویکردی که به رضا قوچان نژاد، شجاعی، آندو تیموریان و دژآگه و دیگر بازیکنان بدون تیم داشته ثابت کرده فقط تا جایی پای چنین بازیکنانی می ایستد. ضمن آن که از حالا تا ۵ ماه و نیم دیگر(آغاز جام جهانی) احتمال بروز هر اتفاقی اعم از مصدومیت یا محرومیت هایی از همین دست که طارمی الان دچارش است سراغش بیاید. او قبلا نشان داده قابلیت این را دارد که کارهای پیش بینی نشده ای انجام بدهد.

*سابقه رودرویی با هواداران!

تماشاگرانی که در این مدت کمترین دلواپسی بابت غیبت مهدی طارمی در ترکیب پرسپولیس نداشتند همان هایی هستند که در استادیوم آزادی یکصدا علی علیپور و دیگر بازیکنان وفادار به پرسپولیس را تشویق می کنند. همان هایی هستند که وقتی به طارمی و پنالتی از دست رفته اش اعتراض کردند به جای ناراحتی مهاجم تیم شان از موقعیت سوزی، او را رودرروی خود دیدند که به سمت سکوها دستش را روی بینی گذاشته و پرسپولیسی ها را به ساکت شدن دعوت می کرد! بازی حساس با الریان که در آزادی به تساوی انجامید و تماشاگر مغموم پرسپولیس را متعجب و البته عصبانی کرد!

*پرسپولیس ماندگارترین پرسپولیسی است

بی گمان ستاره های بزرگ و به یادماندنی در آسمان فوتبال این باشگاه ظهور کرده و درخشیدند و با این تیم به بالاترین جایگاه های فوتبال هم دست پیدا کردند ولی پس از بازنشستگی از این باشگاه جدا شده و به خانه برگشتند اما پرسپولیس همچنان هست و باز هم باقی خواهد ماند. ستاره های امروز این تیم با نگاهی سطحی به همین چند سال قبل به اسامی برمی خورند که از نظر جایگاه فوتبالی دهها پله بالاتر از امروزی ها ایستاده اند. دایی، مهدوی کیا، کریمی، باقری، پروین، استیلی، بهزادی، هاشمیان و…! پرسپولیس اسطوره های صاحبنام و محبوب کم نداشته و قطعا باز هم خواهد داشت اما پسوند شهرت همه آنها یک نام مشترک است؛ “پرسپولیس”.