به گزارش جویباران، دریاچه سوها یکی از جاذبه‌های شگفت‌انگیز شهرستان نمین در استان اردبیل است که با زیبایی چمنزارهای سرسبز و جنگل تنک اطراف خود، هر گردشگری را شیفته خود می‌کند. معمولا اکثر مردم ایران در فصل تابستان شمال کشور را برای مسافرت انتخاب می‌کنند؛ اما هوای گرم و شرجی این منطقه از کشور در فصل تابستان، لذت سفر را از بین می‌برد؛ بنابراین شمال غرب کشور بهترین مقصد برای سفر در ماه‌های خرداد تا شهریور هستند. اردبیل یکی از غنی‌ترین استان‌های این منطقه از نظر جاذبه‌های طبیعی است که در فصل تابستان بیشترین مسافر را به خود جذب می‌کند. در ادامه این مطلب را به نقل از کجارو بخوانید.

سوها دریاچه‌ای در آن سوی کوه‌های نمین اردبیل

 

دریاچه سوهای شهرستان نمین اردبیل که سوا هم تلفظ می‌شود، مانند دریاچه نئو و شورابیل توانسته است نظر بسیاری از گردشگران منطقه را به خود جلب کند. دریاچه سوها در واقع آبگیر کوچکی است که در پشت سدی در روستایی به همین نام ایجاد شده است.

مکان دریاچه

دریاچه سوها در فاصله چهار کیلومتری شمال شرقی روستایی به همین نام در ۳۵ کیلومتری شرق اردبیل واقع شده است. دلیل نامگذاری روستای سوها که در ابتدای جنگل‌های زیبای گیلان واقع شده است و آب و هوای معتدلی دارد، وجود چشمه‌ها و آب فراوان در اطراف آن است. برای دسترسی به روستا و دریاچه سوها، باید از طریق جاده ارتباطی اردبیل به بریس، به نیارق رفته و از آنجا به سمت روستای سوها واقع در شهرستان نمین حرکت کنید. فاصله بین روستای سوها و دریاچه سوها، یک مسیر خاکی حدودا پنج کیلومتری است که با خودروهای معمولی هم می‌توان به راحتی آن را طی کرد.

ویژگی‌های دریاچه

چمنزارهای سرسبز و فریبنده‌ای این دریاچه کوچک را احاطه کرده‌اند که در هر نقطه از آن‌ ردپایی از آب را احساس می‌کنید و چاله‌های کوچک و آب نیز به وفور در اطراف دریاچه دیده می‌شوند.

زیبایی این دریاچه چنان شما را مسحور می‌کند که دل کندن از آن و منظره تماشایی اسب‌های و کره‌های اطراف این دریاچه را برای هر کسی سخت می‌کند.

در فصل تابستان نیز دشت زیبای بابونه نزدیک دریاچه، دل هر گردشگری را می‌رباید. طول این دریاچه ۱٫۵ کیلومتر و عرض آن ۰٫۵ کیلومتر است و برای قایق‌رانی در آب‌های آرام کاملا مناسب است. از امکانات رفاهی دریاچه سوها می‌توان به محل اسکان، سرویس بهداشتی و آب شرب اشاره کرد.

مکان‌های دیدنی اطراف دریاچه

در فاصله ۱۶ کیلومتری از این دریاچه، آبشار مرتع زیبایی به نام لاتون با ارتفاعی در حدود ۱۰۵ متر وجود دارد که دسترسی به آن با اتومبیل ممکن نیست و برای رسیدن به آن باید مسیر کوهستانی سختی را از بین جنگل‌های بکر و زیبای اردبیل و گیلان طی کنید که تقریبا ۱۵ ساعت طول می‌کشد و استفاده از GPS نیز در این مسیر ضروری است.

در نزدیکی آبشار روستایی به نام کوته کومه واقع شده است که ۹ کیلومتر با آبشار فاصله دارد و امکان استفاده از خودروهایی نظیر پاترول و نیسان نیز در مسیر جنگلی بین این دو مکان وجود دارد.

خطرات محتمل در نواحی اطراف دریاچه

نقاط بسیار کمی در اطراف دریاچه آنتن‌دهی مناسبی دارند؛ بنابراین احتمال گم شدن افراد در این منطقه بسیار زیاد است. در ضمن احتمال وجود حیوانات درنده و وحشی نظیر خرس، گرگ، پلنگ، مار و غیره در این منطقه نیز وجود دارد؛ بنابراین اقامت در این منطقه پس از تاریک شدن هوا چندان توصیه نمی‌شود؛ البته اقامت در کنار دریاچه هیچ محدودیتی وجود ندارد. نزدیک‌ترین محل اقامتی مناسب به این دریاچه، هتل احسانی نمین است.