به گزارش جویباران، “بان کی مون”، دبیر کل سابق سازمان ملل در گفت و گو با روزنامه اتریشی “استاندارد” به انتقاد از رویکرد‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و سیاست‌های وی بر مبنای طرح اول آمریکا پرداخت.

وی در بخشی از این گفت و گو تصریح کرد: ما در یک دنیایی کاملا در هم تنیده زندگی می‌کنیم. هیچ کشوری وجود ندارد که تحت تاثیر وقایعی که در کشور‌های همسایه یا دورتر از آن رخ می‌دهد قرار نگیرد. ما بخشی از یک خانواده جهانی هستیم. من به عنوان دبیر کل سازمان ملل شاهد بسیاری ازدرگیری‌هایی بوده ام که به این دلیل ایجاد شده که هیچ آگاهی درباره آن وجود نداشته است. برای بسیاری از رهبران جهانی منافع ملی مهم‌ترین اصل است و ملی گرایی و انزواطلبی دلایل و عواقب چنین رویکردی است. از این رو ما باید طرح شهروند جهانی را اجرایی کنیم.

بان کی مون در بخش دیگری از سخنانش درباره چالش‌های بین المللی از جمله تغییرات آب و هوا و افراط گرایی و اپیدمی‌ها ابراز نگرانی زیادی کرده و گفت: وقتی جامعه باز و چند قطبی تحت فشار قرار می‌گیرد ملی گرایی افزایش می‌یابد. این مسئله می‌تواند با توجه به بحران‌هایی که در سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۶ وجود داشت دلایل اقتصادی داشته باشد. این مسئله می‌تواند همچنین به دلیل فشار سیاسی و ترس از ترور ایجاد شود. وقتی انسان‌ها احساس امنیت کنند و تنش‌ها رفع شود جوامع باز می‌شوند.

بان کی مون در بخش دیگری از سخنانش با این روزنامه اتریشی به نقش جهانی آمریکا تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ انتقاد وارد کرده و گفت: آمریکا در دهه‌های اخیر از جمله در سازمان ملل یک نقش رهبری را ایفا کرده است. دونالد ترامپ باید این مسئله را درک کند که هیچ کشوری نمی‌تواند به تنهایی زندگی می‌کند.

وی ایده اول آمریکای ترامپ که از نظر وی مهم‌ترین شرط برای صلح و رفاه شهروندان آمریکایی است را ایده‌ای خودخواهانه و بسیار خودخواهانه ارزیابی کرد.

بان کی مون در بخش دیگری از این گفت و گو به بحران کره شمالی پرداخته و گفت: شرایط در شبه جزیره کره یک منبع نگرانی است. ما با یک دولت شرور و سرکش مواجه هستیم که سلاح‌های اتمی دارد و آن‌ها را آزمایش می‌کند. ما باید از شانس بین جنوب و شمال برای کاهش این تنش‌ها استفاده کنیم. ما باید همه اقدامات را انجام دهیم تا از یک درگیری نظامی در این مناقشات اجتناب کنیم. ما عواقب وحشتناک یک جنگ برادرانه را در سال‌های ۱۹۵۰ دیده ایم.

وی همچنین تصریح کرد: من تقریبا در طول حدود نیم قرنی که در خدمت دیپلماسی در سطح بین المللی و در کره بودم هرگز چنین نتنش‌هایی را در شبه جزیره کره ندیده ام. این مسئله ضرورت دارد که همه طرف‌ها خونسردی خود را حفظ کنند.

بان کی مون در گفت و گوی دیگری با روزنامه اتریشی “دی پرسه” نیز گفت: وقتی من در سال ۲۰۰۷ مسئولیت دبیر کلی سازمان ملل را بر عهده گرفتم این برنامه ریزی را برای خود در نظر گرفتم که جهان را بهتر کنم. بعد از ۱۰ سال متاسفانه حالا من نمی‌توانم بگویم که ما در یک دنیای بهتر زندگی می‌کنیم. این همچنین یک دلسردی شخصی است.

وی همچنین درباره تنش‌های بین کره شمالی و آمریکا ابراز نگرانی کرده و گفت: سخنان تحریک آمیز بین ترامپ و رهبر کره شمالی سودمند نیست.

بان کی مون در بخش دیگری از این گفت و گو بزرگترین نگرانی خود را مسئله کره شمالی دانسته و درباره خطر وقوع یک جنگ اتمی هشدار داد.

وی همچنین به اغتشاشات در ایران پرداخته و این را مطمئنا نادرست دانست که در چنین شرایطی توافق اتمی با ایران زیر سوال قرار گیرد.