به گزارش جویباران، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه اعتراض حق مردم است و راه قانونی دارد، گفت: مسئولان باید برای حل مشکلات مردم چاره‌جویی کنند.

مصطفی میرسلیم درباره وقایع اخیر و تلاش عده‌ای برای ایجاد آشوب در جامعه اظهار کرد: اعتراض حق مردم است و راه قانونی دارد. همه باید نظم و قانون را محترم بشماریم، از آشوب فقط بیگانگان و دشمنان و بدخواهان نظام سود می‌برند.وی همچنین افزود: مسئولان باید این وقایع را ریشه‌یابی دقیق کنند و ضمن چاره‌جویی اساسی مشکلات واقعی مردم با آشوبگران برخورد فوری و قاطع بنمایند.

این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که شما همواره با خوش‌بینی نسبت به آینده جمهوری اسلامی اظهارنظر کرده‌اید، علیرغم اعتراف به کثرت مشکلات، این خوش‌بینی شما از کجا نشات می‌گیرد؟ اظهار داشت: دلیل اصلی خوش‌بینی من دلیل اعتقادی است که ما مسلمان‌ها به زندگی پس از مرگ اعتقاد داریم؛ به قول حافظ مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو/ یادم از کشته خویش آمد و هنگام درو. ما می‌دانیم فردایی وجود دارد، مهمتر از امروز که آباد کردن آن در گرو فعالیت‌های امروز ماست. می‌دانیم که اگر بخواهیم به رستگاری برسیم باید توشه ارزشمندی را در این دنیا تهیه کنیم پس باید دنیامان را با سعی و تلاش هدفمند و آینده‌نگارانه بسازیم و آباد کنیم و در این راه تا سر حد شهادت مایه بگذاریم. مردمی با چنین اعتقادی هیچگاه ناامید نمی‌شوند و دست از تلاش خستگی‌ناپذیر خود بر نمی‌دارند؛ هر قدر دشمنی‌ها علیه آن‌ها تیزتر شود بر استحکام اراده آن‌ها می‌افزاید و هر قدر که محدودیت‌ها و سختی‌ها شدیدتر شود به ستوه نمی‌آیند.

میرسلیم با بیان اینکه تلاش هدفمند دارای چشم‌انداز روشن و ترسیم شده است و برای آن اهداف میانی در نظر گرفته‌اند و از برنامه‌ریزی برخوردار است تصریح کرد: انقلایی بی‌هدف و بی‌برنامه نیست. خوشبختانه ما هم چشم‌انداز روشنی داریم و هم برای نیل بدان برنامه‌ای تدوین کرده‌ایم و مهم این است که امروز دست به کار اجرا شویم و درجا نزنیم و امید از اغیار و بیگانگان قطع کنیم و خود را باور نماییم و فرصت‌ها را با دلخوش کردن به این و آن از دست ندهیم. به عمل کار بر آید به سخنرانی نیست.

این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی ادامه داد: آینده‌نگری یعنی توجه به روند‌هایی که در گذشته وجود داشته و آثاری که می‌تواند برای آینده ما ترسیم کند، چه در تعامل با دیگران و چه به اتکای نوآوری‌ها و کوشش‌های مدبرانه خودمان البته این را ما مسلمان‌ها محدود به ۱۵ سال یا ۵۰ سال نمی‌کنیم، زیرا ما اعتقاد به آینده محتومی داریم که لاجرم رخ خواهد داد و آن آینده همان قیامت کبری است. این آینده‌نگری آنچنان نیرویی به معتقدان آن می‌بخشد که در هیچ مکتب دیگری معادل ندارد. هر چه باور به قیامت در ما قوی‌تر باشد پیشرفت ما سریعتر و دستیابی به عدالت کامل‌تر خواهد بود. اینهاست دلایل اعتقادی من و اگر برخی از این حقایق تحت‌الشعاع خرافات یا انحرافات قرار گرفته، بی‌درنگ باید به اصلاح آن بپردازیم که در این میدان نبرد یک لحظه تاخیر هم جایز نیست.

میرسلیم خاطرنشان کرد: ما وقتی جمهوری اسلامی را تاسیس کردیم در سرلوحه کار‌ها و تصمیمات خود آیه «و شاورهم فی الامر» را قرار دادیم و بر مبنای آن مجلس شورای اسلامی و سپس شورا‌های اسلامی شهر و روستا را برپا کردیم تا عقل جمعی بر امور ما حکمفرما شود و نه تصمیم فردی. این مشورت‌ها نباید اصالت خود را از دست بدهد، ما باید دقت کنیم بر کلیه فرآیند‌هایی که به تشکیل این نهاد‌های مهم مشورتی می‌انجامد صلاحیت نامزد‌ها و تشخیص آن مهم است. یکی تعیین حوزه‌های انتخابیه به گونه‌ای که رای دادن مردم هر چه آگاهانه‌تر و دقیق‌تر و معتبرتر باشد و اکثریت محترم شمرده شوند و حد نصاب‌های جعلی انتخاب را بی‌ارزش یا کم ارزش نکند، موضوعی اساسی است. تبلیغات انتخابات و معیار‌هایی که بر آن حاکم می‌شود اولویت دارد. نباید شاهد تاثیرگذاری بلامنازع پول و نفوذ‌هایی باشیم که مردم‌سالاری را به مضحکه تبدیل می‌کند. نتیجه انتخابات باید محترم شمرده شود. اکثریت به ایفای مسئولیت خود بپردازند و اقلیت را تحقیر نکنند و راه خدمت را بر آن‌ها نبندند. اکثریت و اقلیت دشمن یکدیگر نیستند، مکمل هم‌اند، ولی رقیب یکدیگر در مسابقه گذراندن برای به پیش رساندن کشور.

وی ادامه داد: مجلس و شورا‌ها نهاد‌های مقدس‌اند. نمایندگان منتخب و مردم باید هوشیارانه مراقب باشند. انحراف در آن‌ها رخنه نکند و زد و بند بر رفتار‌های نمایندگان مستولی نشود. تصمیمات نمایندگان ما نباید نسل‌های آینده را بدهکار کند. باید راه ترقی آن‌ها را هموار کند. درگیری‌های خفت‌بار را کاهش دهد و بر توان تحمل و مدارا و صبر و استقامت همه بیفزاید.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه جمع ما اگر ارزشی دارد به لحاظ صرفا کمیت نیست گفت: این مردم با ۴۰ درصد جمعیت کنونی انقلابی را در مقابله با استکبار جهانی و نوکران داخلی‌شان به پیروزی رساندند که در تاریخ کم‌نظیر است. انقلابی که مستکبران را به تحقیر کشاند و هنوز از گیجی آن تحقیر رنج می‌برند و آثار آن در لجاجت‌ها و کینه‌توزی‌های نابخردانه‌شان هویدا است. آنچه اهمیت داشت اتحاد ایمانی مردم در حول محور رهبری بود و این نشان دهنده کیفیت جمعیت انقلابی ماست. ما با اتکا به همان اتحاد در حول محور رهبری باید مانع افت کیفیت خود شویم. من به این هوشیاری مردم نجیب‌مان امیدوارم.

میرسلیم تاکید کرد: شدت توطئه‌ها و خباثت‌ها علیه ما در ۴۰ سال گذشته حکایت از اهمیت ارزش‌هایی می‌کند که به خاطر استقرار آن‌ها قیام کردیم. اگر کار انقلابی ما در کوتاه کردن دست ظالمان و مستکبران کم اثر و بی‌اهمیت بود دلیلی نداشت اینگونه علیه ما بدسگالی و جنگ‌افروزی و تحریم‌آفرینی کنند پس به درستی راه‌مان باید امیدوار باشیم و از فشار‌های مختلف خم به ابرو نیاوریم همان‌طور که پیامبر ما را همراه زن و فرزند و مسلمانان تهدیدست چند سال در شعب ابیطالب در دره‌ای بی آب و علف محصور کردند و بدترین تحریم‌ها را علیه آن‌ها اعمال کردند، ولی علیرغم رنج فراوان آن‌ها دست از عقیده خود برنداشتند و با امید به خدا، کفار و مشرکان را به زانو در آوردند و پشیمان کردند. این‌ها داستان سرایی نیست، واقعیت تاریخی است که به علاوه ما موظف شده‌ایم آن را الگوی زندگی خود قرار دهیم و هیچگاه تحت هیچ شرایطی به یاس گرفتار نشویم.

وی در پایان با اشاره به اینکه همواره باید هوشیاری خود را حفظ کنیم و از سرغرور دشمن را حقیر نشماریم و مراقب طراحی‌های نوین او و توطئه‌های رنگارنگ و جدید او باشیم اظهار داشت: ما نباید بگذاریم فساد اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی و تباهی‌های سیاسی در جمهوری اسلامی ادامه یابد. به دشمنان خودمان نباید خوش‌بین شویم و از ایادی و مزدوران داخلی آن‌ها نباید غفلت کنیم. اگر به فکر نجات خود و نسل‌های آینده‌ایم باید درصدد پاکسازی بنیادین جامعه از مفاسد گوناگون باشیم. در این زمینه نیز من خوش‌بینم، زیرا دین ما اصلا دین طهارت و پاکی است و آلودگی‌ها را بر نمی‌تابند. من امیدوارم به لطف و مدد الهی و همت مردم آزاده هر چه زودتر این نابسامانی‌ها را پشت سر گذاریم، اقداماتی که به بدان منظور باید انجام دهیم مفصل است و البته تشریح آن‌ها مجال دیگری نیاز دارد.