به گزارش جویباران،  «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی او در نشست خبری مشترک در پاریس شرکت کردند.

ماکرون در ابتدای این نشست با اشاره به دیدار دوجانبه طولانی که داشتند، گفت: درباره نبرد مشترک علیه تروریسم که تهدیدی برای ترکیه و فرانسه است، صحبت شد. ترکیه و فرانسه در زمینه نظامی همکاری خواهند کرد.

وی با بیان اینکه درباره بحران‌های منطقه‌ای نیز با اردوغان گفت‌وگو کرده، افزود موضع فرانسه درباره اینکه قدس پایتخت مشترک فلسطین و اسرائیل است تغییری نکرده و خواستار صلح و ثبات در منطقه هستیم.

رئیس‌جمهور فرانسه همچنین افزود که با اردوغان درباره بحران سوریه، که از نظر امنیتی برای فرانسه بسیار مهم است، صحبت کرده و تاکید کرد که بعد از پایان نبرد با داعش، خواستار مشاهده سوریه‌ای با ثبات هستند.

پس از وی اردوغان به سخنرانی پرداخته و ابتدا درباره عضویت در اتحادیه اروپا گفت: هیچ کشوری مانند ترکیه نیست که اتحادیه اروپا به این مدت عضویتش را قبول نکرده باشد، برای ۵۴ سال منتظر بودیم و این ما را خسته کرده است. ما التماس نمی‌کنیم که عضو اتحادیه اروپا شویم و باید تکلیف مذاکرات هرچه سریعتر مشخص شود.

وی با بیان اینکه به نبرد با داعش در داخل ترکیه ادامه می‌دهند، افزود: در خارج از مرز‌ها به مبارزه با تروریست‌های حاضر در شمال سوریه (شبه‌نظامیان کُرد) ادامه می‌دهیم. باید با یگان‌های مدافع خلق (ی. پ. گ) و نیرو‌های دموکراتیک سوریه (پ. ی. د) مبارزه کرد.

اردوغان با اشاره به رای‌گیری مجمع عمومی سازمان ملل علیه تصمیم آمریکا درباره قدس، تاکید کرد ترکیه به راهکار دو دولتی متعهد است و به همکاری با فرانسه در این باره ادامه می‌دهند.

رئیس‌جمهور ترکیه سپس گفت: از فرانسه انتظار دارند که با سازمان تروریستی «فتح‌الله گولن» – اپوزسیون آمریکانشین – با حساسیت برخورد کنند، زیرا در این کشور نیز شبکه‌ای از آن‌ها وجود دارد.

این دو سپس به سوالات خبرنگارا پاسخ دادند.

سوال یکی از خبرنگاران فرانسوی درباره اینکه پیشتر گزارشاتی مبنی بر ارسال سلاح از ترکیه به تروریست‌های داعش در سوریه منتشر شده، اردوغان را برافروخته کرده و پاسخ داد: تو خبرنگار نیستی، تو یک تروریست عضو سازمان گولن هستی، زیرا اگر خبرنگار هستی، چرا درباره اینکه آمریکا بیش از ۴ هزار کامیون سلاح به کُرد‌های سوریه ارسال کرده نمی‌پرسی.

پس از آن ماکرون به سوالی درباره جایگاه فرانسه در مذاکرات آستانه پاسخ داده و گفت: این مذاکرات در زمینه نظامی مهم بود، اما بعد از پایان نبرد با داعش، فرآیند سیاسی آغاز می‌شود. نه در مذاکرات آستانه، نه در سوچی و نه در ژنو نمی‌توان درباره آینده سوریه تصمیم گرفت و این مردم سوریه هستند که باید آینده خود را تعیین کنند.

اردوغان سپس با بیان اینکه اجازه نمی‌دهند گذرگاهی تروریستی در شمال سوریه ایجاد شود، گفت: آمریکا هنوز برای کرد‌ها سلاح ارسال می‌کند. بعد از نشست سوچی به آنکارا و پس از آن به تهران می‌رویم تا راهکاری برای بحران سوریه پیدا کنیم.

وی تاکید کرد که راهکار سیاسی بدون حضور «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه پیدا خواهند کرد.