به گزارش جویباران، سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با اشاره به اظهارات اخیر امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، اظهار داشت: در پسابرجام باارزش‌ترین و بزرگترین قرارداد‌های اقتصادی ایران با فرانسه شکل گرفت. قرارداد‌هایی در زمینه خودرو و قرارداد نفتی با شرکت توتال و خرید هواپیما از جمله این قرارداد‌ها بوده و جمهوری اسلامی با هیچ کشوری تاکنون این حجم مبادلات اقتصادی نداشته است.

وی با بیان اینکه با توجه به این موضوع انتظار می‌رود که موضع فرانسه نسبت به جمهوری اسلامی متعادل و مثبت‌تر از سایر کشور‌ها باشد، افزود: در حالی که مهمترین و بیشترین قرارداد‌های اقتصادی ما با فرانسه بوده و بیشترین سود سرشار این مراودات به فرانسه تعلق می‌گیرد، اما این کشور تاکنون ضد ایرانی‌ترین مواضع را علیه کشورمان اتخاذ کرده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: از سوی دیگر شاهد موضع گیری‌های وزیر خارجه و رئیس جمهور فرانسه علیه ایران هستیم و همواره موضوعاتی مبنی بر مذاکره مجدد در خصوص برجام و از سرگیری مذاکرات موشکی و مسائل دفاعی که خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی است را مطرح می‌کند.

نقوی حسینی تاکید کرد: علی رغم این حجم بالای کارشکنی فرانسوی ها، اما متاسفانه حرکات دیپلماسی در برابر آن‌ها بسیار انفعالی بوده است. با این شرایط دلیل سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران در چنین شرایطی چیست یا سفر آینده رئیس جمهور فرانسه به ایران با چنین شرط و شروطی به چه دلیل انجام می‌شود؟

وی در پایان خاطرنشان کرد: چنانچه فرانسوی‌ها به مواضع کنونی خود ادامه دهند جمهوری اسلامی ایران باید در مراوداتش با این کشور تجدیدنظر کند.