به گزارش جویباران، ارتباط موثر نیروی حیاتی هر رابطه‌ای است. برای بسیاری از زوج ها، یادگرفتن اینکه چگونه احساسات خود را بروز دهند، تضاد‌های خود را برطرف کنند و یا چگونه مشکلات و خواسته‌های خود را با هم به اشتراک بگذارند، یک چالش بزرگ است. اگر شما بدانید که چگونه احساسات خود را بیان کنید و یا از طرف مقابل تان جویای عشق و محبت باشید، تاثیر زیادی در برطرف کردن تضاد‌های موجود و داشتن رابطه‌ای محکم و سالم‌تر و البته سرشار از محبت به دنبال خواهد داشت. در این مقاله چند روش که در داشتن ارتباطی موثر با همسرتان به شما کمک می‌کند، آورده شده است. این مطلب را به نقل از زندگی آنلاین بخوانید.

۹ راهکار موثر در بهبود روابط همسران
شنونده فعالی باشید

بسیاری از تمرین‌های درمانی روابط زوج‌ها برپایه ارائه مهارت‌هایی است که به شما کمک می‌کند تا شنونده بهتری برای همسر خود باشید. شنونده فعال بودن نه تنها گفتگو در مورد مشکلات و حساسیت‌های طرفین را راحت‌تر می‌کند، بلکه درک و حس قدردانی طرفین نسبت به یکدیگر را نیز افزایش می‌دهد. در زمان تمرین این مهارت، از صحبت کننده انتظار می‌رود که روی یک موضوع و یک نکته متمرکز بماند.

شنونده نیز باید تلاش کند روش‌هایی را بیابد که به کمک آن‌ها بتواند تفکر، دیدگاه و احساسات خود را در مورد موضوع در حال بحث، با شخص گوینده سهیم کند. بنابراین، در این تمرین، مهم نیست که موضوع در حال بحث چیست؛ در واقع، مهمترین چیز این است که شنونده‌ای فعال و شکیبا باشید تا بتوانید عشق و محبت متقابلی را ایجاد کنید. به عبارتی دیگر، به جای صرفا گوش کردن به چیزی که طرف مقابل می‌گوید، باید به احساسات او نیز اهمیت بدهید تا بتوانید ارتباط موثرتان را حفظ کنید.

احساسات خود را آزادانه ابراز کنید

بیشتر تمرین‌های درمانی روابط زوج‌ها برپایه کاهش تضاد‌های موجود و ایجاد یک راه موثرتر است که به کمک آن طرفین بتواند احساسات و عواطف خود را راحت‌تر بیان کنند. وقتی که زن و شوهر نتوانند بدون جنگ و جدال در مورد احساسات خود صحبت کنند، کارکردن روی مشکلات، تضاد‌ها و تفاوت‌ها نیز دشوار می‌شود.

در واقع، قبل از اینکه بخواهید در مورد نحوه ابراز احساسات تان صحبت کنید، باید ببینید که چه چیزی به شما و همسرتان حس امنیت می‌دهد و آن را تامین کنید. هنگام گفتگو باید زمان مناسب و مکانی را که هر دوی شما احساس راحتی و آرامش می‌کنید، انتخاب نمایید. در ضمن، باید سعی کنید ایده‌ها و افکار خود را به عمل تبدیل کنید تا مطمئن شوید که تلاش‌های مشترک تان در آینده باعث بهبود روابط تان می‌شود.

تغییرات و رشد شخصیتی یکدیگر را درک کنید

انسان‌ها با گذر زمان تغییر کرده و رشد می‌کنند و اغلب اوقات این روند باعث شگفتی شده و حتی شاید غیر منتظره باشد. بودن در یک ارتباط طولانی با فردی، امکان زیرنظر داشتن تمام جوانب و ویژگی‌های فردی او را به ما می‌دهد و با کمی دقت می‌توانیم متوجه تغییرات همسر خود شویم. اما زوج‌هایی که نمی‌توانند این تغییر و رشد شخصیتی و اجتماعی طرف مقابلشان را درک کنند و یا بپذیرند، معمولا در ارتباط‌های خود به مشکل برمی خورند. دو روش «شنونده فعال بودن» و «بیان راحت احساسات» که در بالا از آن‌ها سخن گفته شد، می‌تواند این تضاد را از میان بردارد. در واقع، اگر شما قادر به درک تغییر و ایجاد ارتباط با علایق و هیجانات جدید شریک زندگی خود نباشید، حتی بهترین و موثرترین تلاش‌ها برای بهبود روابط، محکوم به شکست خواهند شد.

مثبت صحبت کنید

آگاهی از روش‌های داشتن روابط موثر، به شما کمک می‌کند تا با همسرتان رابطه احساسی عمیقی برقرار کرده و بتوانید با شرایط و مشکلات پیچیده زندگی، بدون جروبحث مقابله کنید. استفاده از کلام و زبان مثبت در انتقال احساسات و آنچه که در ذهن شماست می‌تواند روش موثرتری در داشتن رابطه‌ای مناسب باشد. در واقع، استفاده از واژگان منفی و درشت باعث سرد شدن روابط و حس ناامیدی در طرفین می‌گردد.

بنابراین، مثبت صحبت کردن و استفاده از کلام دلگرم کننده، تضادها، اختلافات و بحثی که داغ شده است را به فرصتی برای رشد و پیشرفت طرفین تبدیل می‌کند. انجام این تمرین به طور مستمر در دراز مدت باعث نزدیک‌تر شدن شما به همسرتان می‌شود.

با هم به مسافرت بروید

حفظ روابط مناسب و صحیح، دشوار است و زحمت می‌خواهد. گذراندن لحظاتی بدون دغدغه و پر از آرامش کنار یکدیگر، بسیار مهم است؛ بنابراین سفر رفتن می‌تواند چنین لحظات خوبی را فراهم کند. هنگام سفر به دلیل فرصتی که دارید، می‌توانید روابط تان را بهتر کرده و برای یکدیگر لحظات شادی فراهم نمایید. یک جا ماندن و گرفتار روزمرگی شدن، موجب سردی و رکود روابط می‌شود؛ بنابراین رفتن به یک محیط جدید به شما این اجازه را می‌دهد تا اوقات خود را با هم گذرانده و خاطرات جدیدی به وجود بیاورید. همچنین مسافرت، استرس‌های شما را کاهش داده و در چنین شرایطی راحت‌تر می‌توانید روابط خود را محکم‌تر کنید.

رفتاری پیچیده نداشته باشید

همیشه با جمله «من احساس می‌کنم» گفتگوی خود را با شریک زندگی تان شروع کنید. زیرا، این کار باعث می‌شود تا طرف مقابل‌تان بهتر بتواند ذهن و افکارش را روی صحبت‌های شما متمرکز کرده و درک کند. سعی کنید احساس خود را در مورد یک واقعه و یا یک گفتگوی ایجاد شده به طور مستقیم بیان کرده و به شریک زندگی تان کمک کنید تا به جای اینکه بخواهد نسبت به شما حس تدافعی بگیرد، دوست داشته باشد صحبت هایتان را بشنود.

به سرعت نتیجه گیری نکنید

اکثر مردم حین گوش کردن، فکر می‌کنند که همه چیز را دانسته و ادامه بحث را قبل از خارج شدن کلام از دهان گوینده، بیان می‌کنند. رفتن به سراغ نتیجه گیری و پایان بحث به این معنی است که شما با یک قضاوت و اعتقاد اولیه وارد گفتگو شده اید. بنابراین، نفس عمیقی کشیده و ذهن تان را از هر آنچه که به آن معتقدید پاک کرده و تنها به گفته‌های طرف مقابل توجه کنید و احساسات او را محور گفتگوی تان قرار دهید.

سوال بپرسید

برای درک کامل طرف مقابل، بهتر است از او سوال بپرسید. این کار همچنین به همسرتان امکان می‌دهد تا دوباره شروع کننده گفتگو باشد. در ضمن، سوالاتی که می‌پرسید باید به موضوع، مربوط بوده و به درک بیشتر کمک کند و هرگز نباید منجر به اتهام زدن به طرف مقابل گردد. تلاش کنید تا کاملا صحبت‌های طرف مقابل خود را متوجه شوید و آگاهی لازم در مورد آن را به دست آورید.

خودتان را به جای همسرتان بگذارید

اگر شنونده خوبی نباشید، حتما حین گفتگو از بحث اصلی منحرف خواهید شد؛ بنابراین در برخورد با تضادها، با یک هدف مشخص یعنی اینکه دوست دارید از طرف مقابل چه چیزی را یاد بگیرید و در ضمن، به دنبال درک چه چیزی هستید، وارد بحث شوید. برای اینکه نظرات، نیاز‌ها و احساسات طرف مقابل خود را بهتر درک کنید، مدام از دیدگاه خود صحبت و دفاع نکنید و سعی کنید لحظه‌ای خود را در موقعیت و شرایط طرف مقابل قرار داده و از دریچه چشم او به موضوع نگاه کنید. با توجه و عمل کردن به روش‌های فوق می‌توانید ارتباط موثری با همسرتان داشته باشید.