به گزارش جویباران، وزیر خارجه پاکستان آمریکا را به دوستی تشبیه کرد که دائم خیانت می‌کند. وی گفت اعتماد به این کشور، اشتباه است.
به گفته «خواجه آصف» «آمریکا نه به یک متحد شبیه است و نه به یک دوست. آمریکا مانند دوستی است که دائما خیانت می‌کند.»
وی پس از ۱۷ سال ائتلاف خسارت‌بار پاکستان با آمریکا علیه تروریسم، تصریح کرد: «همراهی ما با آمریکا در جنگ جعلی علیه تروریسم، کاملا غلط بود و در اصل، ما برای آمریکا داشتیم می‌جنگیدیم و این یک جهاد در راه خدا نبود.»
آصف گفت: «پاکستان اینک سپر شکست آمریکا در جنگ علیه تروریسم شده است؛ (تاکنون) هیچ درخواستی از سوی آنان نبوده که ما انجام نداده باشیم، ولی باز هم هنگامی که سختی و مشکلی پیش می‌آید، آمریکا به ما حقه می‌زند.»
به گزارش تسنیم، خواجه آصف بیان کرد: «کاخ سفید می‌خواهد خود را در دنیا بی‌گناه جلوه دهد و پاکستان را مقصر شکست خود در جنگ افغانستان بداند.»
وزیر خارجه پاکستان در ارتباط با همسویی هند با آمریکا نیز گفت: «در مشکلات ایجاد شده میان پاکستان و آمریکا، هند نقش‌آفرینی کرده و دولتمردان دهلی نو آماده انجام هرگونه دسیسه‌ای علیه پاکستان هستند.»
زمان قطع رابطه با آمریکا فرا رسیده
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، «عمران خان» رهبر حزب «تحریک و انصاف» پاکستان نیز گفت، زمان آن فرا رسیده که پاکستان ارتباطش را با آمریکا قطع کند و به حضور دیپلماتیک و اطلاعاتی این کشور (در پاکستان) پایان دهد.
در حال حاضر و با توجه به توئیت‌های اهانت‌آمیز «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا علیه پاکستان، مقامات و مردم پاکستان به شدت از آمریکا خشمگین هستند.
ترامپ اخیرا ۳۳ میلیارد دلاری را که آمریکا طی سال‌های اخیر به پاکستان داده بود را «صدقه» دانسته و مقامات اسلام‌آباد را «حقه‌باز» و «دروغگو» خوانده بود.
همزمان با افزایش فشارها و تهدیدات آمریکا علیه پاکستان، «آصف غفور» سخنگوی ارتش پاکستان اعلام کرد، ارتش برای پاسخگویی به هرگونه تهدید آمریکا، آماده است.
وی در واکنش به تصمیم کاخ سفید مبنی بر قطع کردن کمک‌های مالی و امنیتی به پاکستان نیز گفت: «تصمیم یک جانبه آمریکا برای قطع کامل کمک‌های مالی و نظامی به پاکستان، به خود این کشور (آمریکا) آسیب می‌زند.» وی افزود:‌ «پاکستان فقط به خاطر پول در راه مبارزه با تروریسم قدم نگذاشت و به همه دنیا ثابت کردیم که در این راستا، جدی هستیم.»
آصف غفور گفت: «تروریست‌ها هیچ مخفیگاه امنی در پاکستان ندارند و اتهامات آمریکا در این زمینه بی‌اساس است.»آمریکا پاکستان را متهم به حمایت از تروریست‌ها در افغانستان می‌کند. همزمان، وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که دو میلیارد دلار کمک مالی و نظامی آمریکا به پاکستان را قطع خواهد کرد.
واکنش‌ها
در منطقه نیز افغانستان و هند از اقدامات آمریکا علیه پاکستان، استقبال کردند؛ «نصرت رحیمی» معاون سخنگوی وزارت کشور افغانستان، ضمن ابراز رضایت از قطع کمک‌های مالی آمریکا به پاکستان گفت: «کابل از مدت‌ها قبل در این زمینه هشدار داده و اعلام کرده بود که اسلام‌آباد برای تروریست‌ها، مخفیگاه ایجاد کرده و از آنها حمایت می‌کند.»
یک مقام ارشد هند نیز اظهار داشت: «امیدواریم این اقدام، ارتش پاکستان را به تفکر در خصوص اقداماتش وادارد.»
اما «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه گفت: «آمریکا در امور داخلی پاکستان و سایر کشورهای اسلامی دخالت نکند.»