به گزارش جویباران، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» فاش کرد که دولت مصر برای پایان دادن به بحران اخیر قدس و فلسطین پیشنهاد داده است که به جای شهر قدس، رام‌الله به عنوان پایتخت فلسطین انتخاب شود.

این روزنامه امروز (شنبه) نوشت که دستورعمل‌هایی از طرف افسر اطلاعاتی مصر به اصحاب رسانه و خبرنگاران در مورد پرونده قدس فاش شده است که به‌موجب آن، مصر و همچنین سایر کشورهای عربی در نقش کشوری که تصمیم ترامپ در انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس و انتخاب این شهر به عنوان پایتخت اسرائیل را محکوم می‌کنند، ظهور کنند.

این افسر اطلاعتی که «اشرف الخولی» است در تماس تلفنی با خبرنگاران به آن‌ها می‌گوید: «چه فرقی بین رام‌الله و قدس وجود دارد؟».

نیویرک تایمز می‌نویسد، این افسر مصری در گفت‌وگوهای تلفنی با مجری‌های برنامه گفت‌وگو با صدای آرام صبحت می‌کند و به آن‌ها می‌گوید: «مصر هم مانند همه برادران عرب ما در موضوع قدس، این تصمیم [ترامپ] را محکوم خواهد کرد».

افسر اطلاعاتی مصر در این گفت‌وگوهای محرمانه همچنین می‌گوید که درگیری با اسرائیل به نفع منافع ملی مصر نبوده و از اصحاب رسانه می‌خواهد به جای محکوم کردن تصمیم ترامپ بینندگان خود را به پذیرش این تصمیم قانع کنند.

نیویورک تایمز می‌نویسد، اشرف الخولی این درخواست را از ۴ روزنامه‌نگار کرده که تماس‌های وی با هر ۴ نفر ضبط شده است.

یکی از خبرنگاران به نام «عزمی مجاهد» صحت فایل‌های صوتی‌ای که به بیرون درز کرده و نیویورک تایمز به آن‌ها دست پیدا کرده را تأیید کرده است.

براساس این گزارش، افسر اطلاعاتی مصر دستورالعمل‌های مشابهی را به دو خبرنگار دیگر «مفید فوزی» و «سعید حساسیان» که عضو پارلمان مصر نیز هست، داده است.

گفت‌وگوهای این افسر اطلاعاتی مصر در حالی فاش می‌شود که اخیرا کتابی در آمریکا تحت عنوان «آتش‌ و خشم درون کاخ سفید ترامپ» منتشر شده است که در آن مشاور سابق رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید براساس «قرارداد قرن»، دولت دونالد ترامپ عزم کرده است تا با الحاق کرانه باختری به اردن و الحاق غزه به مصر به مسئله فلسطین پایان دهد.(جزئیات بیشتر)

درهمین راستا، روزنامه اسرائیلی «یدیعوت آحارنوت» امروز نوشت که بعد از تصمیم ترامپ در مورد قدس، عربستان سعودی پیشنهاد داد که به جای قدس، «ابودیس»، شهرکی واقع در شرق قدس به عنوان پایتخت فلسطین انتخاب شود و مصر نیز پیشنهاد داده است که رام‌الله پایتخت دولت خودگردان قدس باشد.

رئیس جمهوری آمریکا ۱۵ آذر طی سخنرانی خود قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت و دستور انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به شهر قدس را صادر کرد.

به رغم آنکه شورای امنیت به درخواست مصر به منظور لغو فرمان ترامپ تشکیل جلسه داد، ولی «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در شورای امنیت آن را وتو کرد.

بعد از این وتو، سازمان همکاری اسلامی به ریاست ترکیه، طرح لغو تصمیم ترامپ را به مجمع عمومی سازمان ملل برد و با اکثریت آرا به تصویب رسید.