به گزارش جویباران، محمدابراهیم طاهریان فرد سفیر ایران در ترکیه در گفتگو با خبرنگاران در آنکارا در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه ارزیابی شما نسبت به موضع مقامات ترکیه در خصوص حوادث کشورمان در روزهای اخیر چیست؟ گفت: همسایگان ما به ویژه مقامات ترکیه با درک مناسبی از روند تحولات و تحلیل صحیح شرایط و عوامل اصلی تحریک کننده بحران در منطقه، در مورد   مسائل اخیر موضع گیری کرده اند.

وی افزود: در این ارتباط گفتگوهای سازنده ای بین وزرای خارجه ایران و ترکیه و برخی وزرای ذیربط در دو طرف انجام و روسای جمهور نیز گفتگویی مبسوط در خصوص روابط دوجانبه، روند تحولات منطقه و مسائل اخیر داشتند.

سفیر ایران با اشاره به نقش آمریکا در بحران آفرینی های رنگارنک در منطقه و در مقابله با انقلاب اسلامی ملت ایران نیز بیان کرد: کشور ایران از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی شرایط مخاطره آمیز فراوان ناشی از توطئه های آمریکا از جمله کودتای نوژه، حضور گسترده گروه های تروریستی در ایران، جنگ تحمیلی هشت ساله از سوی صدام و حمایت کنندکان از او “که اینک حامیان تروریست های داعش هستند” و نهایتا  تحریم های ظالمانه و ضد انسانی را تجربه کرده و خسارات فراوان مادی و معنوی را از ناحیه اقدامات مقامات آمریکا متحمل شده است.

طاهریان فرد ادامه داد: امروز نیز همه ما شاهد وقاحت رئیس جمهور و برخی مقامات این کشور، علیه  ملت ایران هستیم.

وی افزود: آقای ترامپ در ادامه دیالوگ توهین و تحقیر ملت های مسلمان، با تروریست خواندن جهان اسلام و ایران در اجرای سناریوی به آشوب کشاندن منطقه، غیر مسئولانه علیرغم همه تعهدات  بین المللی و حقوقی ضمن زیر پا گذاشتن توافقنامه الجزایر و تلاش برای تخریب فضای همکاری بین المللی ناشی از توافقنامه برجام اخیرا با ارسال توئیت های تحریک کننده اقدام به تشویق اغتشاش و آشوب در یک کشور عضو جامعه بین المللی، می کند.

وی با اشاره به موفقیت ایران در کمک موثر مستشاری برای مقابله و به شکست کشاندن گروهای تروریستی از جمله داعش در عراق و سوریه ، گفت: حضور قوی ایران برای تثبیت صلح و ثبات منطقه موجب عصبانیت حامیان تروریسم شده و اینگونه عمل میکنند، غافل از اینکه ایران کشوری قدرتمند است که این قدرت را از ملتش، کسب می کند.

سفیر ایران با اشاره به اینکه اقدامات و تهدید رئیس جمهور آمریکا تنها متوجه ایران نیست، تصریح کرد: ترامپ با سودجویی از خواب غفلت برخی، صلح و امنیت بین المللی، منطقه و جهان اسلام را هدف قرار داده است.

طاهریان فرد ادامه داد: ترامپ با اقدامات بی ثبات کننده از طریق توسعه تروریسم و خشونت های سازمان یافته و حمایت از رژیم های کودک کش، همه آحاد جامعه بین المللی راتهدید می کند. از این حیث وی به عنوان رئیس جمهور کشوری که عضو سازمان ملل متحد است، بایدپاسخگوی اعمال و رفتار غیرقانونی، تنش زا و بی ثبات کننده خود باشد.

به گزارش فارس، سفیر ایران در پاسخ به سؤالی در مورد چرایی طرح مسائل داخلی یک کشور مستقل در شورای امنیت گفت: اصولا شورای امنیت سازمان ملل محل طرح مسائل داخلی کشورها نیست که اگر بود باید رئیس جمهور آمریکا و برخی مقامات این کشور به عنوان ناقضان حقوق ملت آمریکا، مورد حسابرسی قرار میگرفتند.

وی افزود: خوشبختانه مسیر توطئه آمریکا در جلسه شب گذشته شورای امنیت  با مخالفت اعضاء شورا و حمایت آنها از برجام به فضاحت بزرگ دیگری برای سیاست خارجی بحران ساز دولت ترامپ تبدیل شد.

سفیر ایران در پایان تاکید کرد: کشورهای مستقل و اعضای جامعه بین الملل اینک یکپارچه اعم ازسازمان ها، مجامع و نهادهای مختلف و نیز اعضای مجمع عمومی سازمان ملل و شورای امنیت، با نه بزرگ در مسیر مخالفت با سیاست های مخرب دولت آمریکا قرار گرفته اند.