به گزارش جویباران، حبیب آریامنش اورولوژیست در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان در خصوص علل بروز سنگ کلیه در کودکان اظهار داشت: عوامل زیادی در بروز سنگ کلیه در افراد نقش ایفا می‌کند و برخلاف باور عموم این عارضه در کودکان نیز مشاهده می‌شود.

وی افزود: یکی از عوامل ابتلا به سنگ کلیه در کودکان اختلالات متابولیک و ژنتیک است. همچنین تغییرات هورمونی نیز می‌تواند باعث بروز بیماری‌های خاص و بروز سنگ کلیه شود.

آریامنش ادامه داد: اختلالات ایجاد شده در بدن که مانع دفع کلسیم می‌شود منجر به افزایش این ماده معدنی در بدن و کلیه‌ها شده و زمینه سنگ‌سازی را فراهم می‌کند.

وی با بیان اینکه اختلالات مادرزادی و ژنتیکی می‌تواند در ایجاد سنگ در مجاری ادراری نقش داشته باشد، گفت: سوءتغذیه و تغذیه نامناسب در کودکان می‌تواند در ایجاد سنگ کلیه به عنوان یک عامل اصلی نقش ایفا کند.

این اورولوژیست عفونت‌ها را یکی دیگر از علل بروز سنگ کلیه در کودکان دانست و گفت: در هنگام بروز عفونت در مجاری ادراری و کلیه‌ها اگر این عفونت‌ها دیر درمان شوند ممکن است اختلالاتی در کلیه‌ها به وجود آورد لذا لازم است به موضوع پیشگیری و درمان در کودکان توجه ویژه داشته باشیم.

آریامنش با بیان اینکه آب بهترین نوشیدنی برای دفع سنگ کلیه به شمار می‌رود، گفت: مصرف نوشابه‌های گازدار می‌تواند باعث افزایش احتمال سنگ‌سازی کلیه‌ها شود همچنین مصرف آب به میزانی که باعث افزایش ادرار و دفع مواد زائد شود توصیه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس،  سنگ کلیه یک ناراحتی شایع است و از هر بیست خانم یا آقا به ترتیب دو و سه نفر این عارضه دردناک را در مرحله‌ای از زندگی تجربه می‌کنند.