به گزارش جویباران، مسئله ضرورت کنترل سلاح‌های گرم در آمریکا چند وقت یک‌بار در محافل سیاسی و مدنی این کشور به‌طورجدی مطرح می‌شود درحالی‌که تیراندازی‌های مرگبار در آمریکا به مسئله‌ای رایج تبدیل‌شده است.

با توجه به اینکه ایالات متحد آمریکا سومین کشور پرجمعیت دنیا و سومین کشور پهناور جهان است که از لحاظ نژادی و گوناگونیِ مردم، متنوع‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود و قوانین بسیاری هرساله توسط مجالس قانون‌گذاری این کشور تصویب می‌شود که یکی از این قوانین، قانون فروش و حمل اسلحه است. اصلاحیه دوم قانون اساسی آمریکا برای همه شهروندان حق نگهداری سلاح را محفوظ داشته است.

دموکرات‌های کنگره آمریکا در چند سال اخیر طرح‌ها و پیشنهادهای متعددی برای تشدید کنترل خریدوفروش سلاح گرم ارائه کرده‌اند، اما تقریباً همه آن‌ها به حال خود‌‌ رهاشده‌اند از سوی دیگر تعداد حملات مسلحانه و کشتار مردم در ایالت‌ها و شهرهای مختلف آمریکا افزایش بی‌سابقه‌ای یافته است به‌گونه‌ای که نتیجه برخی بررسی‌ها گویای چند برابر شدن این حملات است.

آمریکا رتبه اول در خشونت‌های مسلحانه

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که یک‌چهارم بزرگ‌سالان آمریکایی دست‌کم یک سلاح گرم دارند. بر اساس آمار مرکز «کنترل و پیشگیری از امراض» (CDC)، تعداد افرادی که در یک دهه گذشته در ایالات‌متحده به دلیل خشونت‌های مسلحانه کشته‌شده‌اند، ۲۸۰ هزار و ۲۴ نفر ثبت‌شده است اما آرشیو خشونت‌های مسلحانه این آمار را به ترتیب ۳۰۱ هزار و ۷۹۷ نفر و میزان کشته‌های تروریستی داخلی را ۷۱ نفر اعلام کرده است؛ بنابراین به‌طور متوسط هرساله ۳۰ هزار نفر در آمریکا به دلیل خشونت‌های مسلحانه، جان خود را از دست می‌دهند که در میان ۲۰ کشور جهان با قوانین مشابه حمل سلاح، آمریکا رتبه اول را در خشونت‌های مسلحانه داراست. از سوی دیگر نیز درآمد ۴۰ میلیارد دلاری حاصل از فروش اسلحه آمریکا را در رتبه نخست فروش اسلحه در جهان قرار داده است.

اما لاس‌وگاس پرجمعیت‌ترین شهر در ایالت نوادا واقع در ایالات‌متحده آمریکا که این شهر به سبب داشتن مشهورترین قمارخانه‌ها، میخانه‌ها، روسپی‌خانه‌ها و هتل‌های معروف، یکی از بزرگ‌ترین مراکز سرگرمی در جهان به شمار می‌آید در دهه پنجاه به علت آزمایش بمب اتمی در نزدیکی این منطقه باعث هجوم جماعت کثیری از گوشه‌های مختلف آمریکا به این منطقه برای مشاهده بمب اتمی شدند. کم‌کم کنترل شهر به دست مافیاهای حرفه‌ای درآمد و در این زمینه فیلم‌های جنایی و پلیسی فراوانی تهیه و به روی پرده آمد.

در حادثه اخیر لاس‌وگاس که از فیلم‌های جناحی و بازهای انمیشنی خشن کم نداشت، دست‌کم ۶۰ نفر کشته و بیش از ۵۲۷ نفر دیگر زخمی شدند. استیون کریگ پدک، ۶۴ ساله، از طبقه سی و دوم هتل Mandalay Bay در اقدامی به مرگبارترین کشتار تاریخ معاصر آمریکا دست زد. وی از دو سلاح نیمه‌خودکار خود از Bump Stock استفاده کرده که به Bump Fire نیز مشهور است. این ترفند عبارت است از ابزاری که از لگد سلاح در هنگام شلیک برای مسلح کردن مجدد آن استفاده می‌کند که حسی شبیه به سلاح تمام‌خودکار ایجاد می‌کند. این ابزار از چند سال قبل در معرض بازرسی‌های فنی پلیس ایالات‌متحده بوده، ولی فروش و استفاده از آن هیچ منع قانونی ندارد.

اما چرا این دست تیراندازی‌ها توسط آمریکاها تروریستی تلقی نمی‌شود؟ عموماً واژه تروریست در دایره کلمات سیاستمداران آمریکایی به‌صورت مستقیم به اسلام و مسلمانان بازمی‌گردد درحالی‌که قاتلانی همچون پدک به‌عنوان “دیوانه، روانی یا مریض” نام‌برده می‌شوند. اما در واقعیت دیوانگانی مانند این قاتل ۶۴ساله به عضویت داعشی هایی درمی‌آیند که تأمین‌کننده اصلی اسلحه و منابع مالی آنان ایالات‌متحده آمریکا است.

پدک نمونه بارز خشونت آمریکایی علیه بشریت است، خشونت در سرزمینی که دولت ابزار و شرایط بروز آن را برای مردمانش فراهم می‌کند. ترامپ جمهوری‌خواه درحالی‌که هفته گذشته و در جمع هوادارانش در ایالت آلاباما یک‌بار دیگر به آن‌ها یادآوری کرد که: “اگر من رئیس‌جمهور نمی‌شدم همه شما باید سلاح‌هایتان را دودستی تقدیم می‌کردید و تحویل دولت (کلینتون- دموکرات) می‌دادید.” نشان از حمایت این رئیس‌جمهور از حفظ و نگهداری سلاح دارد.

در چنین شرایطی و نبود قانون کنترل سلاح گرم، ظهور و بروز تروریست‌هایی همچون پدک ۶۴ ساله، استن ویلیامسون ۱۹ ساله، مایکل اسلوبودین ۱۶ ساله و … دور از واقع نیست.

ترامپ و یارانش بسیار علاقه‌مند بودند که این حادثه را به نحوی به مسلمانان و اسلام مرتبط کنند تا بار دیگر آتش نژادپرستی و خشونت علیه مسلمانان را شعله‌ور کنند. درحالی‌که مقصر اصلی این کشتار بی‌سابقه ترامپ و هم‌پیمانان جمهوری‌خواهانش هستند زیرا حزب جمهوری‌خواه به‌طور سنتی از آزادی مالکیت و حمل اسلحه حمایت کرده است و دونالد ترامپ، پیش‌تر نیز گفته بود که دولت او هرگز درصدد نقض “حق حمل اسلحه” درنخواهد آمد.

از سوی دیگر یکی از منابع درآمدی این کشور از فروش اسلحه است و به نظر می‌رسد دولت آمریکا مقصر اصلی خون‌های به زمین ریخته و همچنین عامل ظهور تروریست‌های آمریکایی است.

نویسنده : محسن رحمانی واسوکلایی