به گزارش خبرنگار جویباران،پرواضح است، یکی از عوامل مهم و مؤثر در دست‌یابی به رشد اجتماعی، پویایی اقتصاد جغرافیایی و توسعه پایدار هر منطقه‌ در حوزه گردشگری است.

ضرورت توجه به این امر در برنامه چهارم و پنجم توسعه نیز در حوزه بهداشت و درمان به‌عنوان یک رویکرد اصلی در راستای حمایت از رشد اقتصادی ذکرشده است. گردشگری می‌تواند با اهداف گوناگون، نظیر تجارت، آموزش، زیارت، سیاست و … صورت گیرد، ولی آنچه در شهرستان جویبار به‌مانند دیگر حوزه‌های گردشگری مورد غفلت قرارگرفته است، گردشگری پزشکی است.

گردشگری پزشکی، عبارت است از سفر افراد به دیگر مناطق برای دریافت خدمات پزشکی، که فرصتی برای دریافت چنین درمانی در طول دوره فراغت خواهند داشت. گردشگری سلامت شامل زیرمجموعه‌های متنوعی مانند گردشگری درمانی طبیعی، مراقبت در دوران نقاهت، درمان‌های غیرمتعارف، درمان‌های پزشکی، جراحی، کلینیکی، تشخیصی، بیمارستانی، طب سنتی، طب سوزنی، انرژی‌درمانی، یوگا، مدیتیشن و گردشگری پیشگیرانه است.

حال آنچه افراد را مجاب می‌کند از ظرفیت‌های دیگر استان‌ها و کشورها بهره ببرند، لیست‌های انتظار طولانی، هزینه‌های پایین خدمات پزشکی، مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه‌های حمل‌ونقل و فناوری و تجهیزات پیشرفته، آشنایی با فرهنگ کشور، نبود و یا کمبود برخی از خدمات است.

صنعت گردشگری پزشکی یک صنعت فرصت‌آفرین است، زمانی که بدانیم طبق آمارهایی که سازمان جهانی گردشگری گزارش می‌نماید که به ازای جذب هر ۷ گردشگر خارجی، یک شغل در منطقه ایجاد می‌شود که البته این عدد در حوزه گردشگری پزشکی به ازای هر ۴ نفر یک شغل است.

مطابق با گزارش “بازار گردشگری در آسیا و آینده‌نگری تا سال ۲۰۲۲″، کشورهای سنگاپور، تایلند، کره جنوبی، مالزی و هند بیشترین پوشش را در زمینهٔ گردشگری پزشکی داشته‌اند. از طرفی می‌توان اظهار داشت، گردشگران سلامت بیشتر از کشور‌های جمهوری آذربایجان، عراق، ترکمنستان، افغانستان، کویت، سوریه، لبنان، بحرین و ترکیه هستند.

گزارش دبیر شورای راهبری گردشگری سلامت حاکی از آن است، میزان درآمد ایران از گردشگری پزشکی با ثبت ۱۵۰ سفر در سامانه وزارت بهداشت، در سال ۱۳۹۵ حدود ۵۰۰ میلیون دلار درآمد بوده است که البته کمتر از نیم درصد از سهم کل درآمد پزشکی در جهان است.

حکومت، مقررات، ارائه خدمات، نیروی انسانی، تأمین منابع مالی، از الزامات گردشگری سلامت در ایران و به‌تبع آن در استان‌ها و شهرستان‌ها است. بیمارستان در حال ساخت شهید فکوری، نگاه حمایتی استاندار مازندران به امر گردشگری، شناخت شهرستان جویبار در جهان در عرضه ورزش و طبیعت شهر، از نقاط قوت و کلیدی در جهت توسعه گردشگری سلامت در این شهرستان (جویبار) است، لذا پیشنهاد می‌شود مسئولین شهرستان، با تشکیل کارگروه تخصصی گردشگری سلامت در تدوین سند گردشگری پزشکی، تلاش برای کسب اعتبارات تخصصی و ساختاری بین‌المللی در حوزه سلامت، شکل‌دهی مراکز اقامتی اطلاعاتی و بازاریابی، ساخت دهکده سلامت در شهرستان و توسعه منابع انسانی را در دستور کار و برنامه‌های سال‌های آتی قرار دهند تا با بهره‌مندی از پتانسیل شهرستان به توسعه پایدار جویبار کمک نمایند.

*دکتر قاسم رجبی واسوکلایی