غلام عباس تسلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار جویباران از آمادگی شهرستان برای پذیرایی از مهمانان نوروزی خبر داد و گفت: شهرستان جویبار با داشتن اماکن تاریخی و گردشگری و همچنین ۱۸ کیلومتر نوار ساحلی بکر و زیبا آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است.

وی افزود: در جهت ارائه خدمات به مسافران نوروزی ۱۴ کمیته برای خدمت‌رسانی به مسافران در ایام نوروز در شهرستان جویبار تشکیل شدند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جویبار با اعلام برنامه‌های این اداره در آستانه عید نوروز تصریح کرد: در روزهای پایانی سال ایستگاه نوروزی در جویبار راه‌اندازی می‌شود که برنامه‌های متنوعی ازجمله چهارشنبه‌سوری، برگزاری آئین‌های سنتی، نوروز خوانی و خیمه معرفت برگزار می‌شود.

تسلیمی به اماکن تاریخی و گردشگری این شهرستان اشاره و عنوان کرد: جویبار دارای ۱۵ تپه، ۵ سقانفار، یک برج، ۴ تکیه، دو محوطه باستانی و ۵ پل تاریخی است که از این تعداد ۲۱ اثر به ثبت رسیده و ۱۶ مکان دیگر در حال حفاظت است که در ایام نوروز میزبان مسافران خواهد بود.

وی بابیان اینکه ۵۰ هنرمند در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی در شهرستان جویبار مشغول به فعالیت هستند اظهار کرد: ۴۰ نفر از این هنرمندان بیمه هستند و برای حمایت از آن‌ها به دنبال برپایی بازارچه دائمی صنایع‌دستی در جویبار هستیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جویبار یکی از اهداف این نهاد را احیای هنرهای در حال فراموشی دانست و افزود: یکی از اهداف اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی احیای هنرهای منسوخ‌شده در این شهرستان است که می‌تواند منافع اقتصادی بسیاری برای هنرمندان و شهرستان داشته باشد.

تسلیمی تصریح کرد: شهرستان جویبار قطب تولید سفال در مازندران است و همچنین در رشته معرق نیز هنرمندان به نام و توانمندی وجود دارند که باید ضمن حمایت از آن‌ها زمینه را برای عرضه محصولات هنری آن‌ها فراهم کنیم.

وی بابیان اینکه بر اساس ماده ۳۰ قانون مشاغل خانگی، کلیه شهرداری‌ها موظف‌اند به‌تناسب تعداد و تنوع کسب‌وکار خانگی، مکان‌های مناسبی (بازار محلی موقت) را برای عرضه محصولات صاحبان مشاغل خانگی، به‌صورت دوره‌ای در روزهای مشخص هفته، تأمین و از طریق رسانه‌های عمومی کنند گفت: در این زمینه سال گذشته مکاتبه‌ای با شهرداری جویبار انجام شد ولی هنوز پاسخی دریافت نشد.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جویبار بیان کرد: برای برپایی نمایشگاه بهاره نامه‌ای به فرمانداری شهرستان ارسال کردیم ولی تاکنون جوابی دریافت نشده درحالی‌که این نمایشگاه می‌تواند فرصت خوبی برای حضور هنرمندان جویباری باشد.

تسلیمی به مشکلات گردشگری این شهرستان اشاره و عنوان کرد: نبود مراکز اقامتی، موقعیت جغرافیایی و در راستای آن نبود مسیر مستقیم به جویبار و همچنین راه‌آهن، فرودگاه ازجمله مشکلات جذب گردشگر در شهرستان جویبار است که رسانه‌ها و تقویت زیرساخت‌ها و دفاتر گردشگری می‌توانند در جذب هرچه بیشتر مسافران به این شهرستان راه فراهم کند.