به گزارش خبرنگار جویباران، عبدالله رضیان در جلسه بررسی مشکلات آب و راه شهرستان جویبار گفت: شهرستان جویبار ۳۰ درصد بیشتر از سایر شهرستان‌ها آب دریافت می‌کند ولی مشکل آب آن همچنان باقی‌مانده است.

وی با اشاره به اینکه در شهرستان جویبار باید ستاد بحران آب تشکیل شود اظهار کرد: هدر رفت آب در جویبار بسیار بالا است که مدیران آب باید درصدد حل آن برآیند و با تشکیل ستاد بحران آب این مشکل چندین ساله را حل کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه نباید به مردم وعده‌های واهی دهیم گفت: ما خجالت‌زده مردم هستیم زمانی که از روستایی زنگ می‌زنند و می‌گویند در ۲۴ ساعت فقط دو ساعت آب‌دارند شرمنده آن‌ها می‌شویم.

رضیان تأکید کرد: دولت و مدیران نباید به مردم وعده‌های غیرواقعی و غیرعملی بدهند؛ اگر اعتباری برای طرحی در نظر گرفته‌شده است آن را پرداخت کنند و با مردم بازی نکنند.

وی بابیان اینکه تا زمانی که مدیریت در کارها نباشد هرسال همین مشکل راداریم اظهار کرد: هرسال چاه می‌زنیم و وارد مدار می‌کنیم ولی دوباره مشکل آب پابرجاست تا زمانی که مدیریت بر این امور نداشته باشیم مشکلات نیز ادامه خواهد داشت.

نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مهم‌ترین رسالت فرماندار جویبار مدیریت مسئله آب به‌خصوص آب شرب است.

رضیان عنوان کرد: من با مدیر برق استان مشکل‌دارم زیرا هر وقت از او درخواست حل مشکلات را داشته‌ایم کمبود منابع مالی را مطرح کرد؛ هزاران هکتار از اراضی شالیزاری را به علت نداشتن برق برای پمپاژ آب برای انتقال آب سد البرز به جویبار در معرض تهدید خشکی است.

رجبعلی وهابی فرماندار شهرستان جویبار گفت: امروز شهرستان با مشکل اساسی آب شرب،کشاورزی و صنعت روبرو هستیم.

وی از حفر چاه در سیمرغ اشاره و عنوان کرد: حفر چاه جدید در سیمرغ برای تأمین آب شرب جویبار تا آخر ماه در مدار قرار می‌گیرد و چاه پهناب نیز از روز گذشته حفر آن آغاز شد.

فرماندار جویبار تصریح کرد: همچنین آب سد البرز نیز برای تأمین آب شرب به این شهرستان انتقال داده خواهد شد.

وهابی بابیان اینکه هنوز آب سد البرز برای آب کشاورزی انتقال داده نشده گفت: به خاطر عدم اتصال برق برای پمپاژ آب و کارشکنی پیمانکار هنوز این آب به رودخانه سیاه رود وارد نشده است و زمین‌هایی این منطقه را با تهدید خشکی روبرو کرده است.

وی به نامناسب بودن راه‌های جویبار اشاره و عنوان کرد: راه‌های اتصالی جویبار به قائم‌شهر و سیمرغ و همچنین راه‌های اصلی و فرعی دیگر با مشکلات جدی روبرو است.

فرماندار جویبار اظهار کرد: ساخت پل سیکاپل نیز قرار بود تا قبل سال جدید آغاز شود ولی تاکنون هیچ اقداماتی انجام نشد.

هادی نیک‌اختر مدیر آب منطقه‌ای به کمبودهای حوزه آب شهرستان جویبار اشاره و تصریح کرد: مصارف آب شهرستان در بخش شالیزار و باغی نیاز به ۱۲۰ میلیون مترمکعب است که ۸۰ میلیون آن از طریق آب‌بندان‌ها و چاه تأمین می‌شود.

وی افزود: ۴۰ میلیون مترمکعب کمبود آب‌داریم که بخشی از آن را از طریق آب میان حوزه‌ای تأمین می‌شود.

مدیر آب منطقه‌ای گفت: روز شنبه برق کانال انتقال آب از سد البرز متصل خواهد شد و عملیات انتقال انجام خواهد شد.

عزیز الله شهیدی فر معاون جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: بحران آب به‌صورت جدی دامن‌گیر همه شهرستان‌ها شده است.

وی بابیان اینکه ۴۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران در استرس خشکی قراردادند گفت: با اقداماتی که انجام‌شده این مقدار به ۲۰ هزار هکتار رسیده که آمده آن در شهرستان‌های ساری، میاندرود و جویبار است.

معاون جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: ۶ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری کشت نشده است که ۴۰۰ هکتار آن در شهرستان جویبار قرار دارد.

شهیدی فر افزود: از ۴۰۰ هکتار شهرستان جویبار ۱۲۰ هکتار زیر کشت سویا رفته است.