چهارشنبه
۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
کد خبر : 72523
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷؛ ساعت ۱۲:۰۲
0 views

مدیر آب منطقه‌ای:

با مدیریت صحیح کاهش چشمگیری در مصرف آب کشاورزی داشیم/ فقط 30 درصد آب ذخیره آب‌بندان ها مصرف شد

مدير آب منطقه‌ای شهرستان‌های قائم‌شهر و جويبار اظهار کرد: تاکنون 30 درصد آب ذخیره‌شده در آب‌بندان‌ها مصرف‌شده است که اگر الگوی صحیح مصرف اجرا نمی‌شد این مقدار به 60 درصد هم می‌رسید.

به گزارش خبرنگار جویباران، سلیمان حاتم نژاد مدیر جهاد کشاورزی جویبار گفت: 95 درصد اراضی شالیزاری شهرستان جویبار زیر کشت رفت و مابقی زمین‌ها نیز به زیر کشت سایر محصولات به‌غیراز برنج رفت.

 

وی به مشکلات کم‌آبی در برخی از روستاهای جویبار اشاره و عنوان کرد: در روستاهای شورکا و رنگریزمحله که در انتهای رودخانه سیاه رود قرار دارد حدود 16 هکتار به دلیل کم‌آبی زیر کشت برنج گرفت.

 

مدیر جهاد کشاورزی جویبار اظهار کرد: فقط 7 درصد کشاورزان، اراضی خود را بیمه کردند که آمار چندان جالبی نیست که این موضوع به بی‌اعتمادی مردم به صندوق بیمه کشاورزان است.

 

حاتم نژاد بابیان اینکه برداشت کلزا شروع‌شده گفت: تاکنون در دو مرکز خرید جهاد کشاورزی جویبار 360 تن باقیمت 28750 خریداری‌شده است.

 

وی همچنین پیش‌بینی کرد امسال حدود 7 هزار تن گندم تولید و از کشاورزان  خریداری خواهد کرد.

 

هادی نیک‌اختر مدير آب منطقه‌ای شهرستان‌های قائم‌شهر و جويبار با اشاره به مدیریت مصرف صحیح آب کشاورزی در جویبار گفت: تاکنون 30 درصد آب ذخیره‌شده در آب‌بندان‌ها مصرف‌شده است که اگر الگوی صحیح مصرف اجرا نمی‌شد این مقدار به 60 درصد هم می‌رسید.

 

وی تصریح کرد: کار انتقال آب از سد البرز به رودخانه سیاه رود با حجم 350 لیتر بر ثانیه آغازشده است.

 

مدير آب منطقه‌ای شهرستان‌های قائم‌شهر و جويبار اظهار کرد: مأموران توزیع آب به‌صورت جدی بر روند انتقال آب به سیاه رود تا به مناطق پایین‌دست نظارت می‌کنند.

 

محمد مدانلو بخشدار مرکزی جویبار در این جلسه بابیان اینکه جلسات مستمری برای کاهش بحران آب برگزارشده گفت: توانسته‌ایم با مدیریت منطقی کانال سنتی در حوزه غربی شهرستان را احیا کنیم و مشکلات آب این منطقه را تا تو زیادی برطرف کنیم.

 

وی افزود: یکی از کارهای بسیار خوب امسال احداث آب‌بندان جدید در روستاهایی که فاقد آب‌بندان بود که در زمین‌های ملی منابع طبیعی انجام خواهد شد.

 

محمدحسین فقیه بخشدار گیل خواران اظهار کرد: شور بودن سفرهای آب‌های زیرزمینی، سنتی بودن آب‌بندان ها و نبود آب‌بندان در برخی از روستاها از مشکلات اساسی مردم و کشاورزان در حوزه آب در بخش گیل خواران است.

 

وی افزود: با افزایش دما در روزهای اخیر مشکل کم‌آبی در این منطقه بیشتر احساس می‌شود.

 

بخشدار گیل خواران تنها راه توسعه ایران اسلامی را اقتصاد دانش‌بنیان دانست و تأکید کرد: باید به سمت تغییر الگوی کشت حرکت کنیم و به دنبال کشت محصولاتی باشیم که با توجه به شرایط کشور مزیت و مزایا داشته باشند.

 

فقیه در پایان گفت: سال سختی و پیش داریم و مردم عملکرد مدیران را رصد و عملکرد نظام می‌دانند پس باید تمام تلاش و همت خود را به کار ببندیم که شرمنده مردم و شهدا نباشیم.

 تگ:


نظر شما:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
4- لطفا نظر خود را به صورت فارسي تايپ نماييد.
5- نظري که حاوي هر گونه توهين باشد، انتشار داده نمي‌شود.
نام *
ایمیل *

اخرین اخبار