به گزارش خبرنگار جویباران، سلیمان حاتم نژاد مدیر جهاد کشاورزی جویبار گفت: ۹۵ درصد اراضی شالیزاری شهرستان جویبار زیر کشت رفت و مابقی زمین‌ها نیز به زیر کشت سایر محصولات به‌غیراز برنج رفت.

 

وی به مشکلات کم‌آبی در برخی از روستاهای جویبار اشاره و عنوان کرد: در روستاهای شورکا و رنگریزمحله که در انتهای رودخانه سیاه رود قرار دارد حدود ۱۶ هکتار به دلیل کم‌آبی زیر کشت برنج گرفت.

 

مدیر جهاد کشاورزی جویبار اظهار کرد: فقط ۷ درصد کشاورزان، اراضی خود را بیمه کردند که آمار چندان جالبی نیست که این موضوع به بی‌اعتمادی مردم به صندوق بیمه کشاورزان است.

 

حاتم نژاد بابیان اینکه برداشت کلزا شروع‌شده گفت: تاکنون در دو مرکز خرید جهاد کشاورزی جویبار ۳۶۰ تن باقیمت ۲۸۷۵۰ خریداری‌شده است.

 

وی همچنین پیش‌بینی کرد امسال حدود ۷ هزار تن گندم تولید و از کشاورزان  خریداری خواهد کرد.

 

هادی نیک‌اختر مدیر آب منطقه‌ای شهرستان‌های قائم‌شهر و جویبار با اشاره به مدیریت مصرف صحیح آب کشاورزی در جویبار گفت: تاکنون ۳۰ درصد آب ذخیره‌شده در آب‌بندان‌ها مصرف‌شده است که اگر الگوی صحیح مصرف اجرا نمی‌شد این مقدار به ۶۰ درصد هم می‌رسید.

 

وی تصریح کرد: کار انتقال آب از سد البرز به رودخانه سیاه رود با حجم ۳۵۰ لیتر بر ثانیه آغازشده است.

 

مدیر آب منطقه‌ای شهرستان‌های قائم‌شهر و جویبار اظهار کرد: مأموران توزیع آب به‌صورت جدی بر روند انتقال آب به سیاه رود تا به مناطق پایین‌دست نظارت می‌کنند.

 

محمد مدانلو بخشدار مرکزی جویبار در این جلسه بابیان اینکه جلسات مستمری برای کاهش بحران آب برگزارشده گفت: توانسته‌ایم با مدیریت منطقی کانال سنتی در حوزه غربی شهرستان را احیا کنیم و مشکلات آب این منطقه را تا تو زیادی برطرف کنیم.

 

وی افزود: یکی از کارهای بسیار خوب امسال احداث آب‌بندان جدید در روستاهایی که فاقد آب‌بندان بود که در زمین‌های ملی منابع طبیعی انجام خواهد شد.

 

محمدحسین فقیه بخشدار گیل خواران اظهار کرد: شور بودن سفرهای آب‌های زیرزمینی، سنتی بودن آب‌بندان ها و نبود آب‌بندان در برخی از روستاها از مشکلات اساسی مردم و کشاورزان در حوزه آب در بخش گیل خواران است.

 

وی افزود: با افزایش دما در روزهای اخیر مشکل کم‌آبی در این منطقه بیشتر احساس می‌شود.

 

بخشدار گیل خواران تنها راه توسعه ایران اسلامی را اقتصاد دانش‌بنیان دانست و تأکید کرد: باید به سمت تغییر الگوی کشت حرکت کنیم و به دنبال کشت محصولاتی باشیم که با توجه به شرایط کشور مزیت و مزایا داشته باشند.

 

فقیه در پایان گفت: سال سختی و پیش داریم و مردم عملکرد مدیران را رصد و عملکرد نظام می‌دانند پس باید تمام تلاش و همت خود را به کار ببندیم که شرمنده مردم و شهدا نباشیم.