به گزارش  جویباران، علی شعبانی مدیر جهاد کشاورزی جویبار در جلسه آب کشاورزی این شهرستان اظهار کرد: در سال زراعی گذشته پیش‌بینی‌ها بر این بود که دو هزار ۴۰۰ هکتار از اراضی شهرستان با خشکی مواجه شود ولی با تلاش جهادی مدیران به میزان ۵۰۰هکتار رسید.

وی تأکید کرد: باید برای سال زراعی آینده از همین امروز برنامه‌ریزی‌ها انجام شود تا با امکانات موجود این سال‌های کم‌آبی را پشت‌سر بگذاریم.

مدیر جهادکشاورزی جویبار به مشکلات سال زراعی سال گذشته اشاره و عنوان کرد: احداث ایستگاه پمپاژ رودخانه سیاه رود، احداث کانال ثقلی آب، لایروبی رودخانه‌ها، چاه‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ بلااستفاده آب و لایروبی آب‌بندان‌ها از جمله موانعی بر سر راه تأمین آب بوده است.

شعبانی آب‌بندان‌ها را منبع اصلی تأمین آب کشاورزی جویبار دانست و افزود: اگر هر آب‌بندانی یک متر عمیق‌تر شود می‌تواند ۵۰ درصد نیاز آب کشاورزی شهرستان جویبار را تأمین کند.

خسرو طالبی معاون فرماندارجویبار در این جلسه بیان کرد: هیچ کاری بدون برنامه‌ریزی، امکان‌سنجی و نیازسنجی تحقق نخواهد یافت و باید از تمامی ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه کشاورزان باید حمایت‌های مسئولین را درک و لمس کنند گفت: مشکلات سوخت، بیمه و کود کشاورزان باید به طور جدی پیگیری شود و صرف برگزاری جلسات مشکلی از کشاورزان را حل نمی‌کند بلکه کشاورزان باید حمایت‌های مسئولین را درک و لمس کنند.

محمد مدانلو بخشدار مرکزی جویبار با اشاره به انتقال آب از سد البرز به سیاه‌رود جان تازه‌ای به زمین‌های زراعی این منطقه داد اظهار کرد: ۲ کیلومتر از مسیر کانال انتقال آب از سد البرز به رودخانه سیاه‌رود باقی‌مانده است اما به دنبال یک مسیر جایگزین هستیم که هزینه‌ها نیز کاهش یابد.

وی افزود: کانال جایگزینی از پادگان محلاتی به سیاه‌رود وجود دارد که به ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

بخشدار مرکزی جویبار تصریح کرد: لایروبی رودخانه سیاه‌رود از پل آزان تا سیکاپل به طول ۲۴ کیلومتر برای تسهیل در ورود آب و کاهش هدر رفت آب به ۴۰۰میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

هادی نیک‌اختر مدیر امور منابع آب قائم‌شهر، سوادکوه، جویبار و سیمرغ  وضعیت آب امسال را وخیم‌تر از سال گذشته دانست و تأکید کرد: شهرستان جویبار یک منطقه کشاورزی است بنابراین از همین امروز باید کمر همت را برای پیشگیری از بروز مشکل کشاورزان ببندیم.

وی با بیان اینکه لایروبی آب‌بندان‌ها هم در پیشبرد کشاورزی بدون دغدغه کمبود آب موثر است گفت: در سال گذشته با مشارکت مردم ۵ قطعه آب‌بندان در شهرستان جویبار با اعتبار ۲ میلیارد و صد میلیون تومان لایروبی شد و امسال نیز شش قطعه آب‌بندان با اعتبار ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان لایروبی خواهد شد.

مدیر امور منابع آب منطقه‌ای به لایروبی رودخانه سیاه‌رود در این شهرستان اشاره و عنوان کرد: برای لایروبی این رودخانه ۳۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده که تا کنون این مبلغ تخصیص نیافته است.

نیک اختر بیان کرد: در شهرستان جویبار ۶۰ قطعه آب‌بندان وجود دارد که برای لایروبی هر قطعه آن ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.