به گزارش  جویباران، محمد مدانلو در نشست با دهیاران بخش مرکزی و گیلخواران شهرستان جویبار با اشاره به اهمیت مدیریت پسماند در روستاها گفت: با توجه به سیاست‌ها و دستورالعمل‌های خوبی که در مسئله مدیریت پسماند ابلاغ شد اما باید به دنبال جذب سرمایگذار در این حوزه باشیم تا از این مواد بازیافتی که به طلای کثیف معروف است  بهره‌برداری کنیم.

وی با بیان اینکه جویبار به عنوان پایتخت صنعت بازیافت در کشور مطرح است اظهار کرد: شهرستان جویبار با بیش از ۲۰۰ واحد خرید ضایعات در سطح شهر و روستا به جمع‌آوری زباله‌های بازیافتی مشغول هستند و رونق این صنعت در این شهرستان باعث شد تا سایر استان‌ها و شهرستان‌ها وارد این صنعت شوند.

بخشدار مرکزی جویبار تصریح کرد: با وجود این واحدها، اما آن ها نتوانستند استانداردهای محیط زیستی را رعایت کنند که نیازمند ساماندهی هستند.

مدانلو تصریح کرد: ۳۴ دهیاری در بخش مرکزی در حوزه مدیریت پسماند فعال هستند و از سال ۹۴  بیست و پنج روستای بخش مرکزی که در محور مواصلاتی قرار داشتند با شهرداری جویبار برای مدیریت پسماند قراردادی منعقد شد.

وی بیان کرد: از اواخر سال ۹۵ اداره کل امور روستایی قراردادی با مؤسسه مدیریت پسماند بست که ۵ روستای سروکلا، دیوکلا الیمون، واسوکلا، پهناب‌محله و شورکا در بخش مرکزی برای تفکیک زباله از مبدأ به صورت پایلوت شرکت کردند.

بخشدار مرکزی به مشکلات پسماند در حوزه روستایی اشاره و عنوان کرد: کمبود اعتبار و هزینه‌ای که شهرداری جویبار برای دپوی زباله و آهک‌پاشی از روستاها دریافت می‌کند بسیار بالا است که مشکلاتی در مدیریت پسماند برای روستاها به وجود آورده است.

مدانلو میزان تولید زباله در بخش مرکزی را روزانه ۲۰ تن اعلام کرد.

محمدحسین فقیه بخشدار گیلخواران در این جلسه یکی از مهم‌ترین اولویت استان مازندران را مسئله پسماند دانست و گفت: علی‌رغم کارهای خوبی که در این حوزه انجام شده است با پدیده بحران پسماند مواجه هستیم.

وی بابیان اینکه بر اساس قانون، دهیاران متولی امر پسماند در حوزه محدوده روستایی هستند اظهار کرد: انصافاً دهیاران در پاک‌سازی حریم جاده‌های روستایی و انجام اقدامات نمادین در حوزه مدیریت پسماند و جمع‌آورزی زباله خوب عمل کردند که جای تقدیر و تشکر دارد.

بخشدار گیلخواران تأکید کرد: ۱۳ روستای بخش گیلخواران تفکیک زباله از مبدأ را انجام می‌دهند و با وجود واحدهای خرید ضایعات و بازیافتی در این شهرستان علاوه بر مزیت رقابتی می‌تواند جنبه اقتصادی خوبی داشته باشد.

فقیه با اشاره به اینکه اگر در این شهرستان مدیریت پسماند آگاهانه صورت نگیرد در آینده با انباشت زباله در مراکز غیررسمی مانند جاده ها و مراتع مواجه خواهیم شد.

وی افزود: باید با تدبیر، برنامه‌ریزی بلندمدت، آموزش و توانمندسازی مردم جلوی این بحران گرفته شود.

گفتنی است در بخش گیلخواران روزانه ۱۵ تن زباله تولید می‌شود.