دوشنبه
۲۷ خرداد ۱۳۹۸
کد خبر : 73680
۷ آذر ۱۳۹۷؛ ساعت ۹:۵۶
0 views

ویژه‌خواری و رانت سیاسی در تاراج زمین‌های ساحلی شهرستان جویبار

شهرستان جویبار به دلیل دارا بودن 18 کیلومتر نوار ساحلی از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف بوده که برخی از آنان با در اختیار گرفتن زمین‌های بکر ساحلی، نه تنها پروژه‌های خود را اجرایی نکرده بلکه سؤاستفاده‌هایی زیادی از آن انجام داده که حکم آن کمتر از خیانت در امانت نیست.

به گزارش  جویباران،شهرستان جویبار یکی از شمالی‌ترین شهرهای کشور است که به دلیل اتصال به دریای خزر و دارا بودن 18 کیلومتر نوار ساحلی از موقعیت ویژه‌ای برخوردار است و همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران در حوزه‌های مختلف صنعتی، گردشگری و ورزشی بوده که برخی از این سرمایه‌گذاران به همین بهانه با در اختیار گرفتن زمین‌های بکر ساحلی، نه تنها پروژه‌های خود را اجرایی نکرده بلکه سؤاستفاده‌هایی زیادی از آن انجام داده که حکم آن کمتر از خیانت در امانت نیست.

در جديدترين اين بذل و بخشش‌هاي دوستانه که دردوره استاندار قبلی اتفاق افتاده، قطعه زميني حدود سي هزار متر با محوريت فعاليت در بخش پروازهاي تفريحي (پاراگلايدر و پاراموتور) به افرادي از يکي از شهرهاي مجاور (بابل) واگذار شد.

اين قطعه زمين متصل به دريا در روستاي گلدشت واقع بوده و از نظر پروازي با توجه به استعلامات به‌عمل آمده از مراجع ذي‎صلاح، مجوزات و موافقت اصولي لازم را براي فعاليت ندارد.

در جديدترين حرکت هوشمندانه شرکاي اين شرکت، با توجه به عدم موافقت اصولي سازمان هواپيمايي کشور با پرواز در منطقه گلدشت اقدام به جابجايي و تعويض موضوع فعاليت شرکت از پرواز به بسکتبال، واليبال، فوتسال و غيره نمودند تا بتوانند از اين طريق اقدام به حفظ زمين مطروحه کنند.

 

غافل از اينکه براي احداث مجتمع‌هايي با موضوع فعاليت ورزشي، هيچ ضرورتي براي راه‌اندازي آن در کنار سواحل ديده نمي‌شود و نمي‌توان به همين آساني، چشم‌ها را روي حيف و ميل نمودن سرمايه ملي و به تاراج بردن آن بسته نگاه داشت و با روابط اقدام به تغییر کاربری آن کرد.

 

اما سوالی که برای هر شهروند جویباری مطرح می‌شود این است که سهم فرزندان جويبار از رانت سياسي و اين ميزان از بذل و بخشش دوستانه چيست؟

 

همچنان‌که مسبوق به سابقه نيز بوده است، افراد زيادي از شهرهاي ديگر مازندران آمده‌اند و با نام طرح‌هاي مختلف و راه‌اندازي صنايع گوناگون، هکتارها هکتار، زمين‌هاي بکر و ملي را به يغما برده و پس از حصول اطمينان از تملک آن اقدام به‌فروش يا بهره‌برداري‌هاي ديگر کرده‌اند که به هيچ عنوان منافع و عوايد آن نه به عموم مردم مي‌رسد نه به روستا و محلي که آن زمين در آن واقع شده است.

 

چنانکه به گفته نماینده مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه جویبار، قائمشهر، سیمرغ، سوادکوه و سوادکوه شمالی حدود 60 درصد زمین‌های واگذار شده رانتی بوده است. تلاش‌های مسئولین روستایی و مردم گلدشت نیز در این راستا تاکنون ثمری درپی نداشته است.

عبدالله رضیان نماینده مردم جویبار، قائم‌شهر، سیمرغ، سوادکوه و سوادکوه شمالی در مجلس شورای اسلامی چندی پیش در جلسه شورای اداری شهرستان جویبار بر تعیین تکلیف هرچه سریع‌تر وضعیت زمین‌های ساحلی واگذار شده به اشخاص در شهرستان جویبار تأکید کرد و گفت:  ۶۰ درصد از اراضی ساحلی جویبار به صورت رانتی واگذار شدند که باید افرادی که این زمین‌های بیت المال را در اختیار گرفتند امروز پاسخگو باشند که تا به حال چه کردند.

 

همچنین سید علی ادیانی نیز دیگر نماینده این حوزه انتخابیه در این جلسه در این‌باره گفت: برخی از افراد زمین‌های بیت‌المال ساحلی جویبار را به اسارت گرفتند که هرچه زودتر باید این وضعیت تعیین تکلیف شود.

 

سید علی اسد فرماندار شهرستان جویبار نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما در این رابطه گفت: رویکرد ما در بازپس‌گیری زمین‌های بیت‌المال به‌ویژه در سواحل جویبار، ابتدا نگاه ما مثبت است یعنی با این فرض بررسی می‌کنیم که شاید سرمایه‌گذار در روند اجرای پروژه خود به مشکلات اداری برخورد کرده که در آن حالت به او کمک می‌کنیم تا پروژه خود را ادامه دهد.

 

وی افزود: اما اگر برای ما ثابت شود که مجری طرح، دچار انحراف در پروژه شده و به دنبال سؤاستفاده از زمین‌های بیت‌المال است شدیدترین برخورد را با او خواهیم کرد و زمین واگذار شده را پس می‌گیریم.

فرماندار جویبار با بیان اینکه شهرستان در بازپس‌گیری زمین‌های ساحلی که توسط سرمایه‌گذاران دچار انحراف شده است عزمی جدی دارد خاطرنشان کرد: طی نشسستی با مدیرکل منابع طبیعی استان و با هماهنگی اداره جهادکشاورزی شهرستان و سایر نهادها در حال شناسایی زمین‌های واگذار شده به سرمایگذاران هستیم.

سرانجام بايد ديد چه بازوهاي نظارتي و بازدارنده‌اي در تقابل با زمين‌خواري عده‌اي معلوم‌الحال و رانت خواري آقازاده‌ها دست به اقدام مقتضی خواهند زد و یا این افراد در سکوت رسانه‌ای و ضعف بازدارندگی نهادهای نظارتی درتاراج زمین‌های ساحلی موفق خواهند شد.

 

اما نکته‌ مثبتی که در این ماجرا است این است که با توجه به ورزشي بودن موضوع فعاليت شرکت و اقدام اوليه صاحبان آن از طريق اداره ورزش و جوانان،رئیس این اداره مي‌تواند تأثير بسزايي در اين بين ايفا کند.

 

همچنین با پیگیری مسئولین ارشد شهرستانی و استانی و نهادهای نظارتی مي‌توان در جهت احقاق حقوق مردم شهيد پرور، انقلابي و هميشه در صحنه جويبار اقدامات قابل توجه‌ای انجام دهند.

 تگ:


نظر شما:

1- گزینه های ستاره دار الزامی می باشند.
2- ایمیل شما نمایش داده نمی شود.
3- لطفا جهت دریافت پاسخ نظر خود حتما ایمیل خود را بصورت صحیح وارد نمائید.
4- لطفا نظر خود را به صورت فارسي تايپ نماييد.
5- نظري که حاوي هر گونه توهين باشد، انتشار داده نمي‌شود.
نام *
ایمیل *

اخرین اخبار