به گزارش  جویباران، علی اصغر قاسمی در جلسه بررسی مشکلات شهر کوهی‌خیل با بیان اینکه اعتبارات دولتی این شهر نسبت به سال کاهش داشته است گفت: کمک‌های دولتی امسال نسبت به سال گذشته کاهش ۵۰ درصدی داشته است و از این‌رو روش اجرای پروژه‌های شهری را تغییر داده‌ایم.

وی افزود: در سال جاری تمامی پروژه‌ها به صورت امانی و خود شهرداری انجام می‌دهد که این روش حدود ۵۰ درصد صرفه اقتصادی برای شهرداری کوهی‌خیل داشته است.

شهردار کوهی‌خیل با اشاره به اینکه بیشتر اعتبارات عمرانی در حوزه راه مصرف می‌شود اظهار کرد: یکی از چالش‌های شهرهای کوچک یا تازه تأسیس عدم تطابق اعتبارات با زیرستاخت‌های آن منطقه شهری است و در شهر کوهی‌خیل نیز حجم کارهای زیرساختی بیشتر از شهرهای بزرگ است.

قاسمی یکی از پروژه‌های اصلی شهر را پارک ۴هکتاری دانست و افزود: در پارک ۴ هکتاری که بخشی از آن تجهیز شده و قابل استفاده است ولی بخش اعظمی از آن نیاز به کار دارد که راه‌اندازی این پارک هم برای مردم شهرکوهی‌خیل بسیار مفید و هم برای جذب گردشگران و اسکان و استراحت آنان به این منطقه تأثیرگذار خواهد بود.

وی تأمین قیر برای آماده‌سازی پروژه‌های زیرساختی شهر را یکی دیگر از مشکلات کوهی‌خیل اعلام کرد.

سید احمد سلیلی رئیس شورای شهر کوهی‎خیل در این جلسه اظهار کرد: شهر کوهی‎خیل با دو مشکل اساسی که نخست وقفیت املاک شهر و دوم آب شرب این منطقه روبرو است.

وی با بیان اینکه ادعای وقفی بودن املاک این شهر در هیچ جایی به ثبت نرسیده گفت: اداره اوقاف با ادعای وقفی بودن املاک شهر کوهی‎خیل که در هیچ جایی به ثبت نرسیده است مردم این منطقه را در دریافت سند دچار مشکل کرده است.

رئیس شورای شهر کوهی‌خیل تصریح کرد: اداره کل اوقاف در جدیدترین اقدام طی نامه‎ای به شورای فقها علاوه بر شهر کوهی‎خیل و کردکلا دو روستای گل‎محله و سیدزین العابدین را نیز وقفی اعلام کرده که موجب نارضایتی مردم شده است.

سلیلی با اشاره به مشکل قدیمی آب شرب این شهر بیان کرد: آب زیرزمینی این منطقه شور است و از گذشته تا به امروز همواره در تأمین آب شرب دچار چالش بوده‌ایم.

وی افزود: پس از انقلاب اسلامی که لوله‌کشی از شهرجویبار به روستای شورکا و از آنجا به شهرک صنعتی انجام شد و آب شرب شهرکوهی خیل نیز از این مسیر تأمین می‌شود که باز هم مشکل آب شهر حل نشد زیرا میزان هدر رفت آب در این مسیر بسیار است.

رضا قاسمی عضو شورای شهر کوهی‌خیل نیز از مشکلات و اختلافات پیش‌روی شهرک صنعتی در این شهر اشاره و عنوان کرد: اختلافات در این حوزه در سه محور خلاصه می‌شود که نخست شهرک صنعتی در وسط اراضی کشاورزی ایجاده شده و سبب مسدود شدن برخی از راه‌های قدیمی کشاورزی شده و همچنین برخی از ماشین‌های سنگین این شهرک از جاده بین مزارع تردد می‌کنند.

وی افزود: دومین مورد اختلاف آلاینده‌های این شهرک است که تاحدودی مشکلات با همکاری و همراهی واحدهای صنعتی حل شده ولی برخی از واحدها نیز هنوز نکات زیست محیطی را رعایت نمی‌کنند.

عضو شورای شهر کوهی‌خیل بیان کرد: براساس قانون، ۲۵ درصد فضای واحدهای صنعتی شهرک باید به فضای سبز تعلق گیرد و ۱۵ تا ۲۰ متر نیز نوار فضای سبز بین شهرک صنعتی و شهر یا روستا ایجاد شود.

قاسمی افزود: از موارد اختلافی دیگر تداخل شهرک صنعتی با حریم شهر کوهی‌خیل است.

سید علی اسد فرماندار شهرستان جویبار در جلسه بررسی مشکلات شهر کوهی‌خیل گفت: در شهرهای جدید تأسیسی مثل کوهی‌خیل، نگرش مدیران شهری در شکل‌دهی درست این شهر در سال‌های آتی می‌تواند اثر بخش باشد.

وی بابیان اینکه نوع تصمیم‌گیری‌های شهری می‌تواند در به انزوا کشیدن یا خروج از انزوا یک شهر تأثیرگذار باشد تأکید کرد: شهردار شهرهای جدیدتأسیس باید فردی تحصیلکرده، متخصص، فنی و با تجربه باشد تا در کالبدسازی شهری تصمیم‌گیرهای درستی اتخاذ کند و سنگ‌بنایی را تا سالیان دراز از خود به یادگار بگذارد.

فرماندار جویبار ضمن تشکر و قدردانی از زحمات شهردار شهر کوهی‌خیل اظهار کرد: مدیران باید از درگیری‌های خرد و روزمرگی خارج شوند و به دنبال کارهای بزرگی باشند که برای آینده شهر و مردم آن مؤثر باشد.

اسد با اشاره به اینکه شهر کوهی‌خیل زمانی به توسعه و افزایش درآمد دست پیدا می‌کند که از انزوا خارج شود گفت: یکی از راه های خروج از انزوا شهر، اجرای جشنواره و فستیوال های فرهنگی و هنری، ایجاد محیطی مناسب برای جذب گردشگران و فراهم کردن زمینه برای حضور سرمایگذاران است.

وی خاطرنشان کرد: مشکلات آب شرب این منطقه را نیز از طریق نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگر است و بنابر گفته ادیانی نماینده حوزه انتخابیه دستورات خوبی از وزیر نیرو برای مشکلات آبی شهرستان گرفته شده که در آینده نزدیک اعلام می‌شود.

فرماندار جویبار همچنین به مشکلات بخش شهرک صنعتی اشاره و عنوان کرد: شهرک صنعتی پویا می‌تواند برای شهرهای همجوار مثمر ثمر باشد و مشکلات پیش‌رو نیز با گفتگو و حل آن به صورت گام به گام بر طرف خواهد شد.

محسن ولی‌پور مدیرشهرک صنعتی جویبار در این جلسه بر اهتمام حل مشکلات این شهرک تأکید کرد.