به گزارش جویباران، قهرمان نظری از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گل نرگس در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه کشت گل نرگس را از ۳۰ سال پیش آغاز کرده است گفت: پس از پایان دوره خدمت سربازی به تشویق همسرم کاشت گل نرگس را از زمینی به مساحت یک هزار متر و با ۱۵۰ کیلوگرم پیاز این گل آغاز کردم.

وی بااشاره به این کاشت این گل توانسته صرفه اقتصادی خوبی برای من و خانواده‌ام داشته باشد اظهار کرد: امروز با تلاش و همراهی خانواده‌ام توانسته‌ام ۵ هکتار از زمین را به زیرکشت گل نرگس ببرم.

این تولیدکننده گل نرگس بیان کرد: تکثیر پیاز گل نرگس از اوایل تیرماه آغاز و تا پایان شهریور ماه ادامه دارد که در این مقدار زمین می‌شود سالانه یک میلیون شاخه گل را تولید کرد.

نظری تصریح کرد: سالانه ۴۰ تن پیاز گل نرگس در مزرعه تولید می‌کنم که ۱۰ تن آن را برای کاشت زمین‌های خودم و مابقی را به استان‌های دیگر صادر می‌کنم.

وی با بیان اینکه در این کار برای یک هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغالزایی ایجاد می‌شود گفت: از زمان آغاز تکثیر پیاز گل نرگس تا زمان برداشت این گل روزانه بین ۵ تا ۱۵ نفر دراین مزارع مشغول به کار هستند.

تولیدکننده گل نرگس نبود صنایع تبدیلی را یکی از مشکلات کشت گل نرگس دراین منطقه دانست و افزود: گل‌هایی که تولید می‌کنیم بهترین کیفیت را در کشور دارد ولی به دلیل نبود صنایع تبدیلی و کوتاه بودن عمر گل مجبوریم به صورت خام به فروش برسانیم.

نظری خاطرنشان کرد: اگر صنایع تبدیلی دراین بخش وجود داشت می‌توانستیم از این گل بهره‌وری های زیادی در حوزه دارویی و عطر و ادکلن استفاده کنیم که امیدوارم مسئولین به دنبال فراهم کردن شرایط برای حضور سرمایگذاران دراین بخش باشند.

وی درپایان گفت: اگر کسی علاقمند به کار در این حوزه باشد می‌توانم بگویم درآمد آن بیش از کشت گندم و کلزا و سایر محصولات است.