به گزارش جویباران،کمبود آب، از بزرگ‌ترین دغدغه‌های پیش‌روی بشر در آینده است. سلسله چالش‌ها و مشکلات ناشی از کمبود آب و استفاده نادرست از منابع آب، منجر به بحران آب در ایران گردیده است.  بحران آب بسیار جدی است چرا که در اکثر مناطق، سطح آب‌های زیرزمینی، سطح آب دریاچه‌ها و سدها به شدت پایین رفته است و به نوعی می‌توان گفت خشکسالی و بحران آب در ایران از مرز هشدار نیز گذشته است. بحران آب به نوعی چالش‌ها و بحران‌های دیگری ایجاد می‌کند از جمله تخلیه تعداد زیادی از روستاها طی چند دهه گذشته، گسترش کویر و بیابان‌های لایزرع وخشک، و به عبارتی در یک کلمه، ما را به سمت یک فاجعه ملی و زیست محیطی نزدیک‌تر می‌کند.

بطور کلی افزایش جمعیت، صنعتی شدن کشور، توسعه کشاورزی، ارتقای سطح زندگی انسان‌ها و رشد مداوم مصرف آب، آلودگی آب‌ها و همچنین پدیده تغییر اقلیم از جمله مهم‌ترین دلایل ایجاد بحران آب در ایران است. در این شرایط آب باران می‌تواند یکی از منابع جایگزین برای آب‌های شیرین موجود باشد. متأسفانه ما شاهد بحران کم‌آبی در یکی از پرباران‌ترین استان‌های کشور از جمله مازندران هستیم که بسیار تعجب برانگیز است. استان مازندران با دارا بودن پوشش گیاهی فراوان، شرایط جوی و اقلیمی مساعد و همچنین پتانسیل‌های بسیار در آب‌های زیرزمینی و سطحی با مشکل کمبود آب مواجه شده است. بحران آب درمازندران، برنامه‌ریزی و مدیریت دقیق مسئولین جهت استفاده بهینه از آب باران را می‌طلبد.

با توجه به بارش‌های فراوان، اگر مسئولین فکری در راستای استفاده بهینه از این نعمت خدادادی نکنند خسارات زیادی به کشاورزی در مازندران وارد خواهد شد و معیشت و زندگی مردم را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.

موضوع ذخیره باران برای تامین آب مورد نیاز فعالیت‌های متنوع اقتصادی، کشاورزی، دارای سابقه‌ای طولانی و ریشه در تمدن‌های تاریخی بشر دارد. که نیازمند مدیریت صحیح منابع آب است.

 

راهکارهای چندی برای بهره‌برداری بهینه از منابع آب و در نتیجه حفاظت از آن وجود دارد از جمله:

  • رفع کامل فرسودگی‌های شبکه انتقال وتوزیع و جلوگیری از هدر رفت آب
  • هدایت آب باران از سیلاب‌ها و مسیرهای انتقال سیل در سطح شهرها به مخا‌زن ذخیره
  • استفاده از سیستم‌های مکانیزه آبیاری در کشاورزی و بهینه‌سازی مصرف آب کشاورزی
  • توسعه آب‌بندان‌های موجود به‌عنوان یک عامل مهم در ذخیره‌سازی آب برای کشاورزی
  • جدای از ذخیره آب باران در پشت سدها، استفاده از طرح “استحصال آب باران” است که در این طرح رواناب‌ها از سطح بام‌ها، زمین‌ها و همچنین آب‌های گذران فصلی جمع‌آوری می‌شود.
  • استفاده از تکنولوژی‌های نوین برای ذخیره‌سازی آب‌های سطحی و همچنین آموزش به کشاورزان در زمینه چگونگی مصرف آب

امید است مسئولین استان مازندران در این راستا تدابیری اساسی بیاندیشند تا مردم این استان همیشه سبز و پرباران از بحران آب و کم‌آبی رهایی یابند.